Skocz do zawartości

Odwrotne Obciazenie rozliczenie VAT

Vat Odwrotne Obciążenie Rozliczenie VAT Podatek Należny Podatek Naliczony

wróć do serwisu Sektor Publiczny Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Guest_Sam

Guest_Sam
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2017 - 11:35

Witam,

Przejełam księgi po innym biurze rachunkowym i muszę poprostować je od początku roku. Spotkałam się jednak z problemem, na który infolinia podatkowa, ani nikt inny nie jest mi w stanie odpowiedzieć, może ktoś z Was spotkał się już z takim problemem - będę wówczas wdzięczna za informację.

Postaram się przedstawić sprawę jak najprościej.

W styczniu podatnik otrzymał fakturę od sprzedawcy za wykonane usługi budowlane ze stawką VAT 23%.

Jednak sprzedawca był podwykonawcą i powinno mieć tu zastosowanie odwrotne obciążenie.

Poprzedni księgowy, nie zauważył błędnej faktury i ujął w księgach fakturę, odliczając podatek naliczony.

Moje pytanie:

Jak w/w doszło do błędnego odliczenia podatku naliczonego. Teraz prostuje całe księgi od początku roku i będę musiała poskładać korekty deklaracji VAT. Nie otrzymałam jednak do dnia dzisiejszego, jeszcze żadnej faktury korekty do błędnie wystawionej faktury. Co w tym momencie powinnam zrobić?

Wstępne rozumowanie było następujące:

- składam deklaracje VAT za styczeń, w której nie słusznie obniżono podatek należny

- w w/w korekcie deklaracji VAT za styczeń wykazuje poprawnie obliczony
​(od kwoty brutto faktury) podatek należny

- z uwagi, że firma rozlicza się kwartalnie mam prawo do wykazania podatku naliczonego w miesiącu wykrycia błędu, czyli w czerwcu

Czy zgadzacie się ze mną? Czy może miał już ktoś do czynienia z taką sytuacją i otrzymał jakąś inną odpowiedź ?

- nie bardzo mogę otrzymać również odpowiedź jak będę musiała ująć fakturę korygującą, jeżeli otrzymam ją np. w sierpniu z data wystawienia sierpniową. (jak ją zaksięgować)

- jeżeli w/w rozumowanie jest poprawne, to co się dzieje z różnicą VAT ( bo muszę do korekty wykazać VAT należny od kwoty brutto, a fakturą korygujące skoryguje mi VAT od kwoty netto)

Bardzo proszę o pomoc, jeżeli ktoś jest mi jej w stanie udzielić. Na infolinii zwłaszcza na pytanie, co w tym przypadku dzieje się z korektę uzyskałam odpowiedź "nie ma jeszcze odpowiedzi określonej odpowiedzi na to pytanie, PROSZĘ ODDZWONIĆ JAK JUŻ OTRZYMA PANI KOREKTĘ może do tego czasu będzie już coś więcej wiadomo". (naprawdę czasem ręce opadają....)

Pozdrawiam

Sam

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Vat, Odwrotne Obciążenie, Rozliczenie VAT, Podatek Należny, Podatek Naliczony

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych