Skocz do zawartości

Zasiedzenie współwłasności

zasiedzenie współwłasność spadkobierca

1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Maja

Guest_Maja
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2017 - 08:45

Witam!

Bardzo proszę o pomoc! 

Jestem współwłaścicielką (1/6) mieszkania w kamienicy na pierwszym piętrze wraz z bratem (1/6) i moją mamą (4/6). Mieszkanie w kamienicy na parterze należy do x i y. Mieszkania mają osobne księgi wieczyste i odrębną własność. Dodam, że x i y nie intreresują się swoim mieszkaniem na dole, mimo że odziedziczyli go jakieś 25 lat temu i od tej pory wpadają raz na 5 lat zobaczyć jak tam ma się ich "góra złota", gdzie nie ma okien, grzyb i jeden wielki syf.

Grunt na, której stoi kamienica jest wspólny wszystkich współwłaścicieli .

Na tym samym gruncie, ponad 40 lat temu wybudował dom mój dziadek, On za ten dom płacił podatki, sam go utrzymywał, remontował, był tam zameldowany itd. Dziadek zmarł 3 lata temu.

Kamienica ma inny adres , dom po dziadku ma inny adres, mają osobne bramy. 

Moje pytanie brzmi, czy moja mama jako jedyny spadkobierca może zasiedzieć współwłasność domu po dziadku? Bo skoro stoi na wspólnym gruncie to jest własnością wszystkich współwłaścicieli tak?

O udowodnienie, że zasiedzenie już nastąpiło się nie martwimy, mamy wiele dowodów, że przez okres ponad 40 lat dziadek był samoistnym posiadaczem.

Zastanawiamy się, czy można zasiedzieć dom, gdy działka jest wpólna. Trzeba będzie mieć mapkę od geodety z wydzieloną częścią działki, która stałaby się własnością mojej mamy przy zasiedzeniu?

Czy mama może w ogóle zasiedzieć dom po swoim nieżyjącym ojcu, gdy okres zasiedzenia minął za jego życia? Mama jest wpółwłaścicielką gruntu od ok 25 lat, czyli od tego czasu jest też współwłaścicielką domu dziadka tak?

Ja i brat jsteśmy współwłaścicielami mieszkania i gruntu 6 lat.

#2 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 261 postów

Napisano 04 marzec 2018 - 21:47

Przedmiotem zasiedzenia jest działka

Aby mieć dokument potwierdzający zasiedzenie działki,

należy złożyć w sądzie wniosek

o stwierdzenie nabycia prawa własności działki przez zasiedzenie.

Trzeba będzie udowodnić samoistność władania  działką nieprzerwanie w ciągu 30 lat.

Uczestnikami postępowania będą m.in.  x i y

Jeżeli postępowanie zakończy się pomyślnie,

to prawomocne postanowienie sądu  oraz

dokument potwierdzający nabycie spadku przez mamę po dziadku

będzie podstawą do wpisania w księdze wieczystej mamy 

jako właścicielki działki zabudowanej domem.

Oczywiście powierzchnia działki należącej do wspólnoty mieszkaniowej zmniejszy się

cr

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zasiedzenie, współwłasność, spadkobierca

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych