Skocz do zawartości

Zwolnienie lekarskie po końcu umowy o pracę

wróć do serwisu Kadry 95 odpowiedzi w tym temacie

#81 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5390 postów

Napisano 26 wrzesień 2018 - 13:35

Tak. Musisz ponownie złożyć Z-10

#82 Guest_Mańka

Guest_Mańka
  • Goście

Napisano 29 listopad 2018 - 13:38

Dzień dobry,

Mam taka sytuację. Umowa skończyła mi się 16.11.2018. W dniu 21.11.2018 dostałam zwolnienie lekarskie od 21.11 do 05.12. (15 dni). Zgłosiłam się do ZUS ze świadectwem, zwolnieniem i Z3 od pracodawcy (zachowane 14 dni od ustania zatrudnienia).

26.11.2018 otrzymałam Decyzję z ZUS o odmowie przyznania zasiłku ponieważ okres zwolnienia nie wynosił 30 dni. 

05.12 jestem umówiona do specjalisty i z pewnością dostane zwolnienie na co najmniej 30 dni.

Moje pytanie:

1) Czy ZUS zsumuje mi pierwsze i kolejne zwolnienie i wyda nową decyzję ? jeśli nie to przekroczę okres 14 dni na dostarczenie zwolnienia do ZUS.

#83 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19299 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 29 listopad 2018 - 13:53

ZUS odmówił ponieważ nie było 30 dni choroby, jeśli twoje następne zwolnienie będzie od 6 (nie może być przerwy) to ZUS wyda nową decyzję i tutaj już nie ma znaczenia to 14 dni przy zachowaniu ciągłości zwolnień

#84 Guest_Mańka

Guest_Mańka
  • Goście

Napisano 29 listopad 2018 - 14:53

ZUS odmówił ponieważ nie było 30 dni choroby, jeśli twoje następne zwolnienie będzie od 6 (nie może być przerwy) to ZUS wyda nową decyzję i tutaj już nie ma znaczenia to 14 dni przy zachowaniu ciągłości zwolnień

Dziękuję za informacje. W taki sposób wyjaśniono mi też w ZUS, ale dla nich tak do końca nie wierzę.

#85 Guest_Krzysztof

Guest_Krzysztof
  • Goście

Napisano 29 listopad 2018 - 21:06

Mam umowę o pracę do końca grudnia,,3 grudnia idę do lekarza prowadzącego i dostaję długotrwałe zwolnienie powyżej 30 dni,w międzyczasie firma nie przedłużyła mi umowy o pracę,,czy po ustaniu zatrudnienia ZUS nadal będzie mi wypłacał zasiłek chorobowy??? Dodam ,że jestem w wieku 50+ . Proszę o komentarze i porady...

#86 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13519 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 listopad 2018 - 21:19

Tak, ZUS dalej będzie wypłacał ci zasiłek chorobowy. Ale musisz do zUS dostarczyć/wysłać druk Z-10, bo bez tego nie będzie wypłaty zasiłku po ustaniu zatrudnienia.

#87 Guest_monika

Guest_monika
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2019 - 13:09

witam,
potrzebuje porady. 
w poniedzialek 14.01 konczy mi sie umowa o prace na okres probny ( 3 miesiace) . nie zostanie przedluzona.

w piatek 11.01 czyli w przedostatni dzien pracy dostalam l4 od neurologa na 2 tyg. do 26.01.

Zahaczylam więc o obecną jeszcze umowe z zakladem pracy.
moje pytanie brzmi, czy bede miala zaplacone za te 2 tyg. ktore bede na zwolnieniu a jesli tak to kto bedzie mi wyplacal te należności? 

drugie pytanie brzmi, czy mogę przedluzyc zwolnienie na kolejne 2 tyg. i czy bede miala za to zaplacone ? na kogo wtedy bedzie musial lekarz wystawic l4 elektronicznie skoro umowa mi sie skonczy , czyli teoretycznie bede osoba bezrobotna

pytanie nr 3 , 
pierwsze l4 konczy mi sie 26 .01 tj. sobota, gdybym chciala je przedluzyc kiedy musze isc na kolejna wizyte do specjalisty? i czy musi to byc ten sam lekarz czy moze byc to inny lekarrz

#88 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19299 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 12 styczeń 2019 - 13:24

1. Za dni 11-14 zapłaci pracodawca następnie wyślę dokumenty do ZUS i stamtąd będą wypłacane środki
2. Kolejne zwolnienia muszą być wystawione na byłego pracodawcę
3. Nie można zrobić ani jednego dnia przerwy
4. Kiedy do specjalisty to ty musisz wiedzieć
5. Może być inny lekarz.

#89 hubo

hubo

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 04 kwiecień 2019 - 15:12

Witam,

Chciałbym sie dowiedzieć jak wygląda sprawa z wynagrodzeniem, a mianowicie. Umowę o pracę miałem do 2019.02.28, a 2019.02.27 poszedłem na operację i dostałem miesiąc zwolnienia czyli do 31.03.2019, ale teraz zobaczyłem, że zaświadczenie o niezdolnosci do pracy zostało wystawione 04.03.2019 i tu mam pierwsze pytanie. Czy muszę po takiej sytuacji dostarczać jakieś dokumenty do ZUS czy to poszło elektronicznie i oni wypłacą mi pieniądzę bez mojej interwencji w jakiś sposób? Teraz druga sprawa, a mianowicie. Poszedłem do lekarza pierwszej potrzeby, który wystawił mi dalsze zwolnienie od 01.04.2019  do 10.04.2019, tylko tutaj chyba, źle zrobiła pani z okienka, bo nie była widoczna firma, a Pani z przychodzi nie wiedziała jak to zrobić po tym jak powiedziałem, że juz nie pracuję, a chcę przedłużyć zwolnienie i podała indentyfikator płatnika ze zwolnienia lekarskiego tego na miesiąc. Zwolnienie dostałem i powiedziała mi się, że musze zgłosić to do ZUS bo nie będą tego widzieli, ale czy nie będzie z tym problemu?. Wiem, ze musze zgłosić się do ZUS wypełnić oświadczenie Z-10, którę od nich dostałem, ale nie mam świadectwa pracy, które muszę dostarczyć razem z tym oświadczeniem (tak mi powiedziano) i z firmy mają mi przysłać duplikat, ale czy wyrobią sie w ciągu 7 dni roboczych( Przeczytałem w internecie, że tyle jest na dostarczenie odpowiednich dokumentów o niezdolności do pracy) i ja to do nich dostarczę to nie wiem. Z kolei pani z ZUS powiedziała mi, że może to być kilka dni później i nie muszę się zmieścić w tych 7 dniach. Jak to z tym moim przypadkiem? Pozdrawiam :)

#90 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2019 - 15:17

Na innym forum już dostałeś odpowiedzi

#91 hubo

hubo

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 04 kwiecień 2019 - 15:28

Tylko nie do wszystkiego, ale to juz coś. Będę dalej działać. :)

#92 Guest_Maja

Guest_Maja
  • Goście

Napisano 08 październik 2019 - 11:56

Witam, jak sprawa się ma w takim przypadku. staż z urzędu pracy, następnie umowa o pracę tylko na 1 miesiąc od 01.09 do dnia 30.09. W ostatnim tygodniu choroba i zwolnienie od 25.09 do 25.10 i co dalej ? dodam że choroba będzie  kontynuowana. Czy dobrze rozumiem że 30 dni jest okres tzw oczekiwania i od 25.09 nie będę mieć płatne za zwolnienie od pracodawcy a dopiero od 1.10 płatne z ZUS

#93 Guest_Karo

Guest_Karo
  • Goście

Napisano 16 październik 2019 - 16:17

Dzien dobry, Mam problem z wyplata zasilku chorobowego z zus. Od stycznia przebywalam na zwolnieniu lekarskim. Umowe o prace mialam do konca stycznia. Bedac caly czas nieprzerwanie na zwolnieniu w dniu 1.02 otrzymalam nowa umowe z moim pracodawca ktora podpisalam. Po czasie okazalo sie ze moj pracodawca zmienil dzialalnosc- nazwa ta sama ale inny adres i nip. Moja nowa umowa zostala spisana juz z tymi nowymi danymi. Teraz okazuje sie ze ZUS wszczal postepowanie administracyjne poniewaz w czasie choroby podjelam nowa prace. O co chodzi? Przeciez podpisalam druga umowe z tym samym pracodawca, co ja jako pracownik mam wspolnego ze zmianami firmowymi mojego pracodawcy? ZUS kaze mi skladac obszerne wyjasnienia a ja nie przepracowalam na nowej umowie nawet jednego dnia bo bylam caly czas na zwolnieniu. Czego mam sie spodziewac? I jak to wyjasnic?

#94 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13519 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 październik 2019 - 20:41

"O co chodzi? Przeciez podpisalam druga umowe z tym samym pracodawca,"

"Po czasie okazalo sie ze moj pracodawca zmienil dzialalnosc- nazwa ta sama ale inny adres i nip. Moja nowa umowa zostala spisana juz z tymi nowymi danymi."

sama sobie zaprzeczasz 

#95 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5390 postów

Napisano 17 październik 2019 - 08:27

Witam, jak sprawa się ma w takim przypadku. staż z urzędu pracy, następnie umowa o pracę tylko na 1 miesiąc od 01.09 do dnia 30.09. W ostatnim tygodniu choroba i zwolnienie od 25.09 do 25.10 i co dalej ? dodam że choroba będzie  kontynuowana. Czy dobrze rozumiem że 30 dni jest okres tzw oczekiwania i od 25.09 nie będę mieć płatne za zwolnienie od pracodawcy a dopiero od 1.10 płatne z ZUS

Dokładnie tak, pod warunkiem, że ZUS nie zakwestionuje wypłaty zasiłku.

#96 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5390 postów

Napisano 17 październik 2019 - 08:31

Dzien dobry, Mam problem z wyplata zasilku chorobowego z zus. Od stycznia przebywalam na zwolnieniu lekarskim. Umowe o prace mialam do konca stycznia. Bedac caly czas nieprzerwanie na zwolnieniu w dniu 1.02 otrzymalam nowa umowe z moim pracodawca ktora podpisalam. Po czasie okazalo sie ze moj pracodawca zmienil dzialalnosc- nazwa ta sama ale inny adres i nip. Moja nowa umowa zostala spisana juz z tymi nowymi danymi. Teraz okazuje sie ze ZUS wszczal postepowanie administracyjne poniewaz w czasie choroby podjelam nowa prace. O co chodzi? Przeciez podpisalam druga umowe z tym samym pracodawca, co ja jako pracownik mam wspolnego ze zmianami firmowymi mojego pracodawcy? ZUS kaze mi skladac obszerne wyjasnienia a ja nie przepracowalam na nowej umowie nawet jednego dnia bo bylam caly czas na zwolnieniu. Czego mam sie spodziewac? I jak to wyjasnic?

Jeżeli do zwolnienia lekarskiego podawałaś NIP byłego pracodawcy, a w trakcie tego zwolnienia podpisałaś umowę z "nowym " pracodawcą, gdzie występuje inny NIP to masz problem. Właśnie tak interpretuje to ZUS. W trakcie pobierania zasiłku chorobowego świadczyłaś pracę.

Chyba, że było inaczej.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych