Skocz do zawartości

Kontrola Urzędu Skarbowego- działalność gosp.

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Niki

Guest_Niki
  • Goście

Napisano 31 marzec 2017 - 17:06

Mam takie pytanie, pytam z ciekawości. Jak często Urzędy Skarbowe kontrolują osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą? Mam małą firmę od trzech lat, przez pierwsze dwa lata kalendarzowe (faktycznie 14 miesięcy) dochód nie przekroczył 16 000zł i firma przynosiła straty. Wszystkie deklaracje składane w terminie, niewielkie podatki (głównie VAT) płacone w terminie. Jak często są kontrolowane tak małe firmy? Ciekawi mnie ten temat bo nie ukrywam że jak słyszę słowa "kontrola z urzędu skarbowego" to panika mnie ogarnia...

#2 kordian

kordian

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 423 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 31 marzec 2017 - 20:33

Ok ponad 90% kontroli dotyczy podatku vat (gdy wykazujemy kwoty vat do zwrotu, jak robimy dużo korekt deklaracji na zmniejszenie podatku od sprzedaży, ulga na zakup kasy fiskalnej, kontrola krzyżowa itp.), 

natomiast jeżeli chodzi o podatek dochodowy to bardzo rzadko są kontrole, trzeba albo podpaść albo wykazać dużą kwotę do zwrotu wynikającą z zeznania rocznego, jeżeli natomiast wykazuje się stratę kilka lat z rzędu to trzeba mieć jakieś wytłumaczenie na to że mamy dochody z innego źródła z którego  mamy środki na bieżące utrzymanie się,

zawsze istnieje też ryzyko donosu przez kogoś życzliwego,

ale jak się ma porządek w papierach i wszystko dobrze zaksięgowane to nie ma się czego bać w przypadku kontroli.     

#3 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13512 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 31 marzec 2017 - 21:11

Znam wiele osób od dawna prowadzących DG i żadna z nich nigdy nie miała kontroli w zakresie podatku dochodowego. Tak więc nie ma co panikować, tylko spokojnie robić swoje i zarabiać kasę :)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych