Skocz do zawartości

Zlecenie a ciąża

wróć do serwisu Kadry 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 marzec 2017 - 13:45

Jestem na zleceniu od 4 m-cy, dobrowolnie zgłoszona jestem do chorobowego. Umowę mam do końca marca 2017 r.

Jestem w ciąży 3 m-c.

Co dalej? Lekarz nie pozwala dalej pracować.

Gdzie mam dostarczyć ZLA: do zleceniodawcy, czy do ZUS? A jak skończy się umowa co ze zwolnieniem?

Czy będę miała zasiłek chorobowy, a później macierzyński? Kto będzie płatnikiem?

Bardzo proszę o pomoc.

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 marzec 2017 - 07:28

Może ktoś doradzi?

#3 Guest_Mal

Guest_Mal
  • Goście

Napisano 20 marzec 2017 - 14:15

Zaświadczenie dostarczasz pracodawcy, w przypadku zakładu pracy zatrudniającego mniej niż 20 Pracowników ZUS wypłaca zasiłek chorobowy do końca marca.

Zgodnie z ustawą z 25 czerwca 1999 r. zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeśli niezdolność trwała bez przerwy przez co najmniej 30 dni i powstała

1.   nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,
  2.   nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Zasiłek chorobowy przysługuje, jeżeli w zaświadczeniu lekarskim zamieszczony jest kod literowy „E”.

Po rozwiązaniu umowy zlecenia możesz dostarczyć do ZUSU zaświadczenie lekarskie, na co najmniej 30 dni zwolnienia, wystawione nie później niż po 14 dniach od dnia ustania zatrudnienia. Zaświadczenie dostarczasz bezpośrednio do ZUS.

Nie nabędziesz prawa do macierzyńskiego, ponieważ w tym czasie nie będziesz zgłoszona do ubezpieczeń

#4 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13961 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 20 marzec 2017 - 14:22

Chyba B bo to ciąża

#5 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10999 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 marzec 2017 - 23:36

Przecież ona już jest chora, więc po co pisać o zachorowaniu po ustaniu ubezpieczenia chorobowego. 

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 marzec 2017 - 13:24

Zleceniodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników - więc rozumiem, że ZLA przynoszę do niego, bo to on jest płatnikiem zasiłku. Ale umowę mam do 31.03.2017, czyli później ZLA do  ZUS

Czy ZUS będzie chciał jakieś dokumenty odn.moich zarobków u byłego już wówczas zleceniodawcy?

Rozumiem, że nawet po rozwiązaniu umowy zlecenie dostanę ten zasiłek chorobowy. Nie chciałabym zostać bez środków do życia sad.png

#7 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10999 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 marzec 2017 - 22:00

Później ZUS będzie ci wypłacał zasiłek chorobowy, a jego podstawę wyliczy z druku Z-3, który otrzyma od twojego zleceniodawcy. Ty będziesz musiała do ZUS przekazać/wysłać druk Z-10, bez tego nie dostaniesz wypłaty zasiłku. 

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 marzec 2017 - 12:17

OK. A czy pierwsze L4  - jeszcze w trakcie trwania umowy zlecenie - ma być z NIP-em zleceniodawcy?

A co później - kiedy skończy się umowa - jaki NIP wtedy na L4?

#9 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13961 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 24 marzec 2017 - 12:37

Ciągle ten sam

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście