Skocz do zawartości


Zdjęcie

KUP a Rada Nadzorcza


wróć do serwisu Księgowość 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Eni

Eni

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2544 postów

Napisano 02 luty 2017 - 13:28

Witam,

 

Zastanawia mnie kwestia czy dla członków Rady Nadzorczej należy uwzględniać KUP (pracownicze), czy też nie należy ich uwzględniać?

 

I czy ma znaczenie, czy firmą w której funkcjonuje taka Rada Nadzorcza jest spółka ((np. akcyjna), czy np. spółdzielnia mieszkaniowa?

 

z góry dziękuję za pomoc smile.png



#2 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14007 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 luty 2017 - 20:21

tak, dla członków RN stosuje się koszty 111,25 zł 



#3 Eni

Eni

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2544 postów

Napisano 03 luty 2017 - 10:11

ale jest zasada że ZAWSZE dla RN stosuje się KUP "pracownicze", czy ma to charakter fakultatywny (można, ale nie trzeba stosować KUP)... czytałam już różne interpretacje (i teraz się zastanawiam które zachowanie jest prawidłowe...) :/



#4 Eni

Eni

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2544 postów

Napisano 03 luty 2017 - 11:26

i czy -uwzględniając KUP - stosuje się te same zasady co przy pracownikach - tzn., dla członków RN spoza miejscowości A, stosuje się KUP podwyższone..?



#5 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14007 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 luty 2017 - 22:43

Ciekawe jakie interpretacje czytałaś, bo przepisy w tym zakresie są jasne.

Poczytaj Art. 22 ust. 9 pkt 5 ustawy o pdof - stosuje się koszty podstawowe.  



#6 Eni

Eni

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2544 postów

Napisano 06 luty 2017 - 09:24

OK, raz jeszcze pięknie Ci dziękuję :)

 

(co do artykułów - nie pamiętam teraz źródeł, które mi namotały ;) ale mam przed sobą wydrukowany w ub.tyg. artykuł z "Biuletynu Inf.dla służb ekon.-finans." - i tam jest przywołany art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy u PDOP, na podstawie którego można wynagrodzenia dla RN zaliczyć do KUP)

 

pozdrawiam i życzę udanego tygodnia :)



#7 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20412 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 06 luty 2017 - 09:34

OK, raz jeszcze pięknie Ci dziękuję smile.png

 

(co do artykułów - nie pamiętam teraz źródeł, które mi namotały wink.png ale mam przed sobą wydrukowany w ub.tyg. artykuł z "Biuletynu Inf.dla służb ekon.-finans." - i tam jest przywołany art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy u PDOP, na podstawie którego można wynagrodzenia dla RN zaliczyć do KUP)

 

pozdrawiam i życzę udanego tygodnia smile.png

Ale czy ty pytasz o KUP pracownika czy "...RN zaliczyć do KUP.."?



#8 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20412 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 06 luty 2017 - 09:35

Bo przecież....... od przychodów członka rady nadzorczej należy pobrać zryczałtowany podatek dochodowy, jeśli kwota należności jest określona w umowie z nim zawartej (np. w akcie powołania, czy w uchwale walnego zgromadzenia) oraz gdy członek rady nadzorczej nie jest pracownikiem płatnika.

 

Chyba, że członek rady jest też pracownikiem



#9 Eni

Eni

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2544 postów

Napisano 06 luty 2017 - 09:36

pytam o KUP dla RN



#10 Eni

Eni

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2544 postów

Napisano 06 luty 2017 - 09:37

od przychodów dla RN pobieramy nie tylko zaliczkę na podatek dochod.m, ale też (po zmianie przepisów) składki ZUS i skł.zdr.;

zastanawiałam się tylko co z kosztami...



#11 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20412 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 06 luty 2017 - 09:42

A o jakich przepisach mówisz,? ja ci piszę o zryczałtowanym....a ty....

Zobacz sobie tu:



#12 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20412 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 06 luty 2017 - 09:43

.

Kurcze nie puszcza linku......hmmmm

www.sgk.*********/10,198715,rozliczenie-wynagrodzenia-czlonka-rady-nadzorczej.html



#13 Eni

Eni

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2544 postów

Napisano 06 luty 2017 - 09:47

od 1 stycznia 2015 r. wynagrodzenie członka rady nadzorczej, uzyskiwane z tytułu pełnionej funkcji, podlega obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (zob. ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz. U. z 2015 r. poz. 121). Obowiązek taki istnieje również w sytuacji, gdy osoby te dodatkowo spełniają warunki do objęcia ich ww. ubezpieczeniami z innych tytułów lub mają ustalone prawo do emerytury lub renty (zob. ww. ustawy).



#14 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20412 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 06 luty 2017 - 10:27

No tak.....ale problem w tym, ze nie napisałaś o  ".....dodatkowo spełniają warunki do objęcia ich ww. ubezpieczeniami z innych tytułów lub mają ustalone prawo do emerytury lub renty (zob. ww. ustawy)......"





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych