Skocz do zawartości

Rozszerzenie działalności proszę o pomoc

wróć do serwisu Księgowość 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Marek

Guest_Marek
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2017 - 08:27

Witam, mam maly problem, klient prowadzi DG na zasadach ogolnych + VAT mały sklepik, dodatkowo pracuje jako ratownik medyczny na etacie, teraz chce poszerzyć DG o te uslugi medyczne, czyli ratownictwo medyczne. Co w tym przypadku dzieje się z podatkiem VAT? Czy uslugi medyczne, w tym przypadku ratownictwo medyczne jest zwolnione z VAT? Czy nasza działalność będzie działalnością mieszaną? Opodatkowana i zwolniona? Nie chcę narzucać mojej teorii. Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej wątpliwości. Z góry dziękuję za pomoc. 

#2 Kraktax

Kraktax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1016 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 31 styczeń 2017 - 20:26

Tak, usługi medyczne są zwolnione z vat. Będąc vatovcem w sklepiku macie działalność mieszaną.

Profesjonalne biuro rachunkowe w Krakowie - http://kraktax.pl

#3 Guest_Marek

Guest_Marek
  • Goście

Napisano 08 luty 2017 - 07:15

Jak to wygląda ta struktura? Jeśli do sklepiku kupuję rzeczy - towary przeznaczone wyłącznie do dalszej odsprzedaży, natomiast do usług medycznych będę kupował tylko strój raz na jakiś czas, który ewidentnie będzie służył tej działalności. To od niego nie odliczę VAT tak? Proszę mi pomóc jak ma to wyglądać, czy telefon przy którym jest tylko 7 zł VAT-u będzie się kwalifikował pod tą własnie strukturę? To wolę go nie dawac do kosztów ani do VAT-u i mieć "spokój" czy muszę informować naczelnika o tej strukturze? Nic nie rozumiem sad.png

#4 Guest_Mateusz

Guest_Mateusz
  • Goście

Napisano 08 luty 2017 - 22:05

Zapraszam do grupy na facebooku

KSIĘGOWOŚĆ MOJA PASJA

#5 Guest_mirek

Guest_mirek
  • Goście

Napisano 10 luty 2017 - 21:21

Czy ktos moze mi pomic prosze

#6 Kraktax

Kraktax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1016 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 12 luty 2017 - 20:04

Co do zasady masz prawo do odliczenia vat os zakupów usług i towarów związanych z czynnościami opodatkowanymi. Nie masz natomiast prawa do odliczania vat od tych zakupów, które służą czynnościom zwolnionym. Więc dobrze to interpretujesz z rzeczami przeznaczonymi do dalszej odsprzedaży i ze strojem. Jeżeli natomiast nie masz możliwości wyodrębnienia i przypisania do konkretnej sprzedaży jakiegoś zakupu (telefon), masz prawo do proporcjonalnego odliczenia tej części podatku, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom opodatkowanym. Jeżeli to jest twój pierwszy rok, w którym będziesz obliczać proporcję, musisz tą proporcję ustalić w porozumieniu z naczelnikiem US.

#7 Guest_marek

Guest_marek
  • Goście

Napisano 13 luty 2017 - 08:50

Co do zasady masz prawo do odliczenia vat os zakupów usług i towarów związanych z czynnościami opodatkowanymi. Nie masz natomiast prawa do odliczania vat od tych zakupów, które służą czynnościom zwolnionym. Więc dobrze to interpretujesz z rzeczami przeznaczonymi do dalszej odsprzedaży i ze strojem. Jeżeli natomiast nie masz możliwości wyodrębnienia i przypisania do konkretnej sprzedaży jakiegoś zakupu (telefon), masz prawo do proporcjonalnego odliczenia tej części podatku, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom opodatkowanym. Jeżeli to jest twój pierwszy rok, w którym będziesz obliczać proporcję, musisz tą proporcję ustalić w porozumieniu z naczelnikiem US.

Czy mogę wpisać 100 %? nie będę wrzucał telefonu i się bawił w te proporcje. 

Proszę o odpowiedź

#8 Guest_marek

Guest_marek
  • Goście

Napisano 13 luty 2017 - 08:51

tzn wpisać we wniosku do naczelnika i podac to uzasadnienie, które napisałem tu? 

#9 Kraktax

Kraktax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1016 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 13 luty 2017 - 20:32

Tak, albo nie odliczać, skoro to taka mała kwota, albo pisać do US.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych