Skocz do zawartości

Rozliczenie roczne - problem

wróć do serwisu Księgowość 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2017 - 09:25

Witam,

pierwszy raz (i mam nadzieję ostatni) jestem w tak skomplikowanej sytuacji i potrzebuję pomocy.

A mianowicie:

- do października zeszłego roku miałam zawieszoną działalność gospodarczą,

- od stycznia zeszłego roku podjęłam pracę.

Czy w w/w sytuacji powinnam do końca stycznia złożyć PIT-28? A później PIT37 tylko będę rozliczała się numerem NIP? Czy w takiej sytuacji mogę rozliczyć się z mężem?

Z góry dziękuję za pomoc!

#2 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2017 - 11:06

Podpowie ktoś czy dobrze to rozumiem?

#3 kordian

kordian

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 423 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 23 styczeń 2017 - 18:53

Jeżeli dla działalności wybrany był ryczałt to do 31 stycznia składasz Pit-28, jeżeli masz przychody z innych źródeł to do 30 kwietnia składasz Pit-37 lub Pit-36,

działalność na ryczałcie uniemożliwia wspólne rozliczenie z małżonkiem.

#4 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2017 - 19:22

Jeżeli dla działalności wybrany był ryczałt to do 31 stycznia składasz Pit-28, jeżeli masz przychody z innych źródeł to do 30 kwietnia składasz Pit-37 lub Pit-36,

działalność na ryczałcie uniemożliwia wspólne rozliczenie z małżonkiem.

Dziękuję. Działalność rozliczana była na ryczałcie, ale od stycznia do października ubiegłego roku była zawieszona. W związku z tym w picie 28 wszędzie wpisuję zero? Czy zera powinny być wpisane tylko do miesiąca, w którym działalność była zawieszona?

A Pit37 lub Pit36 rozliczam standardowo tyle tylko, że jako numer identyfikacyjny podaję NIP?

Będę ogromnie wdzięczna za ostateczne rozwianie moich wątpliwości.

#5 Mar-Tax

Mar-Tax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 707 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 23 styczeń 2017 - 19:28

Ale od listopada do grudnia nie była zawieszona. A nawet jeśli byłaby cały rok to PIT-28 należy złożyć.

W PIT nie podajemy przychodów z poszczególnych m-cy ale za cały rok. Jeśli przez 10 m-cy DG była zawieszona, to nie było w nich przychodów (zapewne). Należy zatem wykazać w zeznaniu rocznym przychody z DG za ostatnie 2 miesiące roku.

Co do poszczególnych miesięcy, to wykazuje się w zeznaniu podatkowym podatek w takim podziale a nie przychody. Tu sytuacja jak wyżej, czyli skoro DG była zawieszona to zapewne (najprawdopodobniej) nie było przychodów, więc za I-X podatek zapewne = 0 zł. Za ostatnie 2 m-ce zgodnie z ewidencją podatkową.

Wypełnianie PIT-37 standardowo. Identyfikatorem dla osób fiz. prowadzących DG jest NIP.

Kordian ma racje - rozliczającym podatki z DG ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wspólne rozliczenie z małżonkiem nie przysługuje.

"Mar-Tax" Biuro Rachunkowe Jelenia Góra

http://martax.jgora.pl

https://www.facebook.com/biuro.martax

#6 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2017 - 07:02

Działalność była zawieszona i w październiku zamknięta. Czyli wpisuję podatek od stycznia do października = 0 czy jeśli wyzeruję cały rok to też będzie ok?

Mam jeszcze jeden problem, ponieważ firma, w której pracowałam na początku ub. roku ogłosiła upadłość i nie otrzymam od nich PIT-u 11.  Co powinnam w takim wypadku zrobić?

Byłam wtedy zatrudniona na umowie zleceniu i mam wszystkie rachunki. Na PICie powinnam dopisać informację, że wartości są szacunkowe?

Z góry dziękuję za pomoc!

#7 Mar-Tax

Mar-Tax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 707 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 24 styczeń 2017 - 08:27

To, że firma "ogłosiła upadłość" nie oznacza, że nie ma obowiązku wystawienia deklaracji PIT-11 dla pracowników/zatrudnionych na umowy cywilnoprawne. Więcej - ma jeszcze na to ustawowy czas, więc proszę uzbroić się w cierpliwość. Jeśli jednak PIT-11 nie dotrze do Pani w terminie do końca lutego (w praktyce nawet w pierwszych dniach marca), to zeznanie roczne powinno się sporządzić w oparciu o posiadane rachunki, przelewy i inne dowody uzyskiwanych dochodów. Nieotrzymanie PIT-11 od pracodawcy/zleceniodawcy nie zwalnia Pani od prawidłowego wyliczenia kwot do podatkowego rozliczenia rocznego PIT-37 (ew. PIT-36). PIT-11 jedynie to ułatwia. Nie spotkałem się w wypełnionych PITach z dopiskiem, że dane są szacunkowe (może dlatego, że nie powinny być szacunkowe, tylko poprawne...).

"Mar-Tax" Biuro Rachunkowe Jelenia Góra

http://martax.jgora.pl

https://www.facebook.com/biuro.martax

#8 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2017 - 11:58

To, że firma "ogłosiła upadłość" nie oznacza, że nie ma obowiązku wystawienia deklaracji PIT-11 dla pracowników/zatrudnionych na umowy cywilnoprawne. Więcej - ma jeszcze na to ustawowy czas, więc proszę uzbroić się w cierpliwość. Jeśli jednak PIT-11 nie dotrze do Pani w terminie do końca lutego (w praktyce nawet w pierwszych dniach marca), to zeznanie roczne powinno się sporządzić w oparciu o posiadane rachunki, przelewy i inne dowody uzyskiwanych dochodów. Nieotrzymanie PIT-11 od pracodawcy/zleceniodawcy nie zwalnia Pani od prawidłowego wyliczenia kwot do podatkowego rozliczenia rocznego PIT-37 (ew. PIT-36). PIT-11 jedynie to ułatwia. Nie spotkałem się w wypełnionych PITach z dopiskiem, że dane są szacunkowe (może dlatego, że nie powinny być szacunkowe, tylko poprawne...).

Będąc kiedyś na jakimś szkoleniu Pani mówiła o takim "dopisku" na Picie smile.png Chodziło o to, że ze względu na brak PITa-11 dane mogły trochę odbiegać od rzeczywistości.

Ale oczywiście należało je ustalić jak najbardziej poprawnie.

Bardzo dziękuję za pomoc i rozwianie moich wątpliwości!

Pozdrawiam

#9 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 08 luty 2017 - 17:16

Zapraszam do grupy na facebooku

KSIĘGOWOŚĆ MOJA PASJA

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych