Skocz do zawartości

Ewidencja przychodów

ewidencja przychodów podatek

wróć do serwisu Księgowość 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ernest

Guest_Ernest
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2017 - 08:52

Witam, mam kilka pytan odnośnie ewidencji przychodów. Prowadzę jednoosobowa działalnosc na ryczałcie 8,5%.

Ewidencję chce prowadzic sam.

1. Czy moge prowadzic ja komputerowo według jakiegos wzoru z internetu?

2. W rubryce KWOTA PRZYCHODU OPODATKOWANA STAWKA 8,5% wpisuje kwotę zawartą na fakturze czy kwote juz po odliczeniu skladek spolecznych i zdrowotnej?

3. Moj przychód to 3000 brutto. Po odliczeniu składki spolecznej i wyliczeniu podatku, a nastepnie odliczeniu od niej składki zdrowotnej podatek nie wychodzi, czyli nie muszę go płacic ( z wyjątkiem pierwszego miesiąca, bo wtedy nie moge jeszcze odjąc skladki zdrowotnej). Jak ująć to w ewidencji jesli w ogole jest taka potrzeba? 

#2 kordian

kordian

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 422 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 15 styczeń 2017 - 19:02

Witam, mam kilka pytan odnośnie ewidencji przychodów. Prowadzę jednoosobowa działalnosc na ryczałcie 8,5%.

Ewidencję chce prowadzic sam.

1. Czy moge prowadzic ja komputerowo według jakiegos wzoru z internetu?

2. W rubryce KWOTA PRZYCHODU OPODATKOWANA STAWKA 8,5% wpisuje kwotę zawartą na fakturze czy kwote juz po odliczeniu skladek spolecznych i zdrowotnej?

3. Moj przychód to 3000 brutto. Po odliczeniu składki spolecznej i wyliczeniu podatku, a nastepnie odliczeniu od niej składki zdrowotnej podatek nie wychodzi, czyli nie muszę go płacic ( z wyjątkiem pierwszego miesiąca, bo wtedy nie moge jeszcze odjąc skladki zdrowotnej). Jak ująć to w ewidencji jesli w ogole jest taka potrzeba? 

Możesz prowadzić ręcznie lub komputerowo-nie ma to znaczenia,

kwoty przychodu wpisujesz takie jakie wynikają z faktury albo takie jakie otrzymałeś od prywatnych osób tzw. sprzedaż detaliczna i nic nie odejmujesz,

dopiero przy wyliczaniu podatku odejmujesz zus, jeżeli korzysta się z programu to sporządza się wydruki wyliczenia podatku, a jak ręcznie to najlepiej gdzieś w wolnym miejscu na dole albo na osobnej kartce- od przychodu odliczamy społeczne, potem wyliczamy podatek i odejmujemy zdrowotne ale nie więcej niż do wysokości podatku.

#3 Mar-Tax

Mar-Tax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 707 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 15 styczeń 2017 - 19:57

I należy pamiętać, że nie odliczamy całej zapłaconej zdrowotnej od podatku tylko 7,75% podstawy. Oczywiście tak jak zauważył kolega wyżej - nie więcej niż do wysokości podatku.

"Mar-Tax" Biuro Rachunkowe Jelenia Góra

http://martax.jgora.pl

https://www.facebook.com/biuro.martax

#4 Guest_werner4er

Guest_werner4er
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2017 - 15:24

Dzięki za odpowiedzi. Zalezało mi głownie na odpowiedzi jak i czy w ogole zapisywac w ewidencji wyliczenia podatku, odliczenia itp.

Tak jak napisał Kordian, bede wpisywał kwoty z faktur a na osobnej kartce wyliczenie podatku i tam będzie ujęte, że odjąłem część składki zdrowotnej i ub spoleczne.

A co oznacza, że odejmujemy zdrowotne ale nie więcej niż do wysokości podatku? 

#5 Mar-Tax

Mar-Tax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 707 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 16 styczeń 2017 - 15:50

Przy obliczaniu zaliczki na podatek w trakcie roku.

Na przykładzie: jeśli (przychód - społeczne) x stawka ryczałtu daje kwotę "X" podatku, to w danym m-cu zdrowotnej (7,75% podstawy) można odjąć nie więcej niż ten "X".

"Mar-Tax" Biuro Rachunkowe Jelenia Góra

http://martax.jgora.pl

https://www.facebook.com/biuro.martax

#6 Guest_Ernest

Guest_Ernest
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2017 - 13:18

Czyli zapisy prowadzone w ten sposob są błędne????

3000 - 176,33 = 2824zł

2824* 8,5% = 240zł - podatek

240 (podatek) - 248,82 ( czesc zdrowotnej do odjęcia od podatku) = -8,82 - nie wychodzi podatek

Ma to wyglądac tak?  

3000 - 176,33 = 2824zł

2824* 8,5% = 240zł - podatek

240 (podatek) - 240  ( czesc zdrowotnej do odjęcia od podatku) = 0 - nie wychodzi podatek

#7 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 08 luty 2017 - 17:20

Zapraszam do grupy na facebooku

KSIĘGOWOŚĆ MOJA PASJA

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ewidencja przychodów, podatek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych