Skocz do zawartości

Odstąpienie od umowy kupna auta z podowdu ukrytej wady?

samochód sprzedaż rękojmia pomoc

3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2017 - 13:43

Witam.

Wiem, że było wiele tematów z tym samym pytaniem, lecz po przeczytaniu ich nie uzyskałem konkretnej odpowiedzi do mojej sytuacji.

Mianowicie, jestem osobą prywatną i sprzedałem auto, które zakupiłem w salonie 6 lat temu.

Z autem nie miałem żadnych problemów, w sumie głównie korzystała z niego moja żona. Niestety w pewnym momencie zaczęliśmy potrzebować 2 aut (dojazdy do pracy), więc trzeba było sprzedać auto rodzinne i kupić 2 mniejsze. Ofertę wystawiłem na jednym z portali aukcyjnych, po dość długim czasie zgłosił się kupiec. Przyjechał ze znajomym mechanikiem, który sprawdził auto. Przedstawiłem wszelkie informacje o tym, co było wymieniane i kiedy, oraz o tym, że jedna z części wymieniana była przy stanie licznika ok 150tyś km, ponieważ po około tylu km marka samochodu poleca wymianę w/w części. Jako, że samochód miał przejechane ok 250tyś poinformowałem kupującego, że należałoby wymienić tą część. Mechanik (znajomy kupującego), który był przy tej rozmowie potwierdził, że to na pewno będzie trzeba wykonać, ponieważ jest to część, która się zużywa. Podpisaliśmy umowę, w której zawarliśmy, iż "Kupujący oświadcza, że dokładnie zapoznał się ze stanem technicznym nabywanego samochodu".

Po paru tygodniach od zawarcia umowy zadzwonił do mnie rozżalony klient, ponieważ uszkodzeniu uległa w/w część (uszkadzając przy tym inne części), wykrzykując, iż była to wada auta przeze mnie ukryta i albo pokryję koszt naprawy (1/6 wartości sprzedanego pojazdu) albo spotkamy się w sądzie, ponieważ jest to "rękojmia". W życiu nie chciałem nikogo oszukać. Auto sprzedawałem pokazując wszelkiego rodzaju dokumentację serwisową, mówiąc o wszystkich wadach, o jakich było mi wiadomo oraz o częściach, które były w aucie wymieniane. Nie poczuwam się do winy z powodu uszkodzenia w/w części, ponieważ nie ukrywałem momentu, kiedy została ona wymieniana przeze mnie oraz tego, w jakim przedziale km jest żywotność danej części. Chciałbym dowiedzieć się jak to wygląda ze strony prawnej.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Michał.

#2 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2017 - 17:09

up ktoś coś?

#3 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2017 - 23:45

prosiłbym o odpowiedź

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 maj 2017 - 06:57

Witam
Tak, jak pan pisze było tu bardzo dużo informacji na temat odstąpienia od umowy, ale ja znalazłam się pierwszy raz w takiej sytuacji. Kupiłam samochód dwa tygodnie temu, wydawało się, że wszystko jest w porządku, ale zapaliła się kontrolka oleju, pojechałam do mechanika, a ten stwierdził, że silnik bierze olej i trzeba zabrać się za naprawę silnika. Czy w takiej sytuacji mogę odstąpić od umowy kupna ? I jak mam to zrobić ?
Bardzo proszę o pomoc. Dziękuję.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: samochód, sprzedaż, rękojmia, pomoc

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych