Skocz do zawartości

Odpowiedzialność majątkowa za długi byłego partnera

7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2017 - 10:59

Przez ok.rok pozostawałam w nieformalnym związku z obywatelem UE,ale nie narodowości polskiej.Osoba ta zawarła umowy z bankiem i najprawdopodobniej ma długi za ich nieregulowanie. Z tego,co wiem jest to dlug5000 zl na karcie kredytowej i 100 000 zl kredytu na zakup auta.Otrzymuję na swój adres wezwania do zapłaty skierowane do byłego partnera.Nie wspołdzialalam w zaden sposób przy zaciagnieciu jego długów,nie jestem żyrantem a decyzje finansowe podejmowal sam.Nie zmienił adresu na swój obecny mimo mojej prosby.
1.W jaki sposób uwolnic sie od otrzymywania korespondencji ma swój adres i ewentualnej wizyty windykatora?
2.Czy jestem obowiązana wpuścic komornika do mieszkania i udzielać mu informacji na temat byłego partnera?
3.Nie działając wspólnie i nie będąc żyrantem partnera,czy jestem nadal w jakikolwiek sposób odpowiedzialna finansowo za jego długi?
Pozdrawiam,Magda

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2017 - 12:05

1. Nie odbierać korespondencji (przede wszystkim nie otwierać jej !!!), a wszystko oddawać listonoszowi, z adnotacją, że adresat tu nie mieszka. Jak najszybciej wymeldować go ze swojego mieszkania, jeśli już tam nie przebywa.

2. Informacji nie musisz udzielać, ale jeśli wymeldujesz byłego partnera, nie będziesz musiała wpuszczać komornika.

3.Nie jesteś absolutnie odpowiedzialna za długi partnera.

#3 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2017 - 12:44

Dziękuję za odpowiedź.Mój były partner nigdy nie był u mnie zameldowany.Mieszkał kilka miesięcy,dokładał się do czynszu.Byłyby na to ewentualne dowody w postaci przelewu z jego konta raz ma miesiąc.Na razie korespondencja zostaje w skrzynce.Nie dostałam żadnego listu poleconego. Może powinnam odsyłać także listy niepolecone.

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2017 - 13:29

Dziękuję za odpowiedź.Mój były partner nigdy nie był u mnie zameldowany.Mieszkał kilka miesięcy,dokładał się do czynszu.Byłyby na to ewentualne dowody w postaci przelewu z jego konta raz ma miesiąc.Na razie korespondencja zostaje w skrzynce.Nie dostałam żadnego listu poleconego. Może powinnam odsyłać także listy niepolecone.

Jeśli nie jest zameldowany, to jeszcze lepiej. Listy odsyłaj, także te zwykłe, jak również polecone, jeśli się trafią.

#5 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2017 - 14:22

Dostawałaś przelewy z jego konta na swoje? Oczywiście zapłaciłaś podatek? wink.png

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2017 - 17:09

Oczywiście,że nie zapłaciłam :) Myślałam,że jakoś inaczej się sprawy potoczą,ale wyszło szydło z worka.Ale o tym,to raczej opowiem na forum terapeutycznym :) Grozi straszna kara finansowa za uprawianie szarej strefy?

#7 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2017 - 19:08

Bardzo dziękuję za porady.Będę odsyłać listy,a w przyszłosci,jesli zajdzie konieczność,oddawać awizo do urzędu pocztowego.

#8 Guest_ester

Guest_ester
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2020 - 14:00

Ja z podobnym problemem zwróciłam się do adwokata Cejrowskiego z Gdańska. Bardzo kompetentny, wszystko mi klarownie wyjaśnił. Dobry adwokat. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych