Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wynagrodzenie z premią przy zwolnieniu

wypłata choroba premia

wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 miku

miku

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 05 styczeń 2017 - 19:14

Witam,

Mam dość skomplikowaną (jak dla mnie) sytuację. Mianowicie nie wiem dokładnie, czy pracodawca wypłacił mi odpowiednią kwotę. 

Jestem na zwolnieniu cały grudzień 2016r. (i dalej, ale to nieważne). Mam normalną umowę o pracę na czas nieokreślony, pracuję na cały etat już 5 lat w jednej firmie. Umowa opiewa na 1900 zł brutto + premia od obrotu. Jest w niej też klauzula, że będąc na zwolnieniu chorobowym, nie przysługuje mi prawo do premii od obrotu za dni wskazane na zwolnieniu.

W firmie pracuje 15 osób.

Wyczytałem, że będąc na "L4" w dłuższym okresie czasu, wyliczane jest 80% ze średniej z zarobków z ostatnich 12 miesięcy.

No chyba, że jest się w szpitalu, wtedy 70% - byłem od 1 do 7 grudnia.

Więc tak: mam na umowie 1900 zł brutto, zarabiałem rzeczywiście przez ostatnie 12 miesięcy średnio 2250 zł netto z premiami, a za grudzień otrzymałem  1149 zł.

Czy to jest ok, czy ktoś się tu pomylił?

Czy jak będę na zwolnieniu jeszcze styczeń i luty, a muszę, to co miesiąc będę tylko tyle otrzymywał?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13457 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 styczeń 2017 - 23:32

"będąc na "L4" w dłuższym okresie czasu, wyliczane jest 80% ze średniej z zarobków z ostatnich 12 miesięcy." - zawsze jest tak wyliczana podstawa chorobowego, o ile zatrudnienie trwa co najmniej te 12 miesięcy i nie jest to choroba w okresie ciąży.

A poza tym od tej średniej odejmuje się składki społeczne, czyli 13,71 %, wylicza się 80 % z tego  i 1/30 z tak wyliczonej kwoty jest to stawka brutto za 1 dzień zwolnienia. 

#3 miku

miku

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 06 styczeń 2017 - 12:43

"będąc na "L4" w dłuższym okresie czasu, wyliczane jest 80% ze średniej z zarobków z ostatnich 12 miesięcy." - zawsze jest tak wyliczana podstawa chorobowego, o ile zatrudnienie trwa co najmniej te 12 miesięcy i nie jest to choroba w okresie ciąży.

A poza tym od tej średniej odejmuje się składki społeczne, czyli 13,71 %, wylicza się 80 % z tego  i 1/30 z tak wyliczonej kwoty jest to stawka brutto za 1 dzień zwolnienia. 

Czyli wysokość chorobowego powinna być obliczona wzorem:

Netto 2250 x 80% = 1800

1800 - 13,71% x 1800 = 1800-246,78 = 1553,22 / 30 = 51,77 zł netto dziennie x liczba dni pracujących w danym miesiącu, czy tak?

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13457 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 styczeń 2017 - 17:50

jak widzę nie zrozumiałeś

Podstawę wylicza się z kwoty brutto a nie netto. A chorobowe wypłaca się za ilość dni choroby na ZLA, a nie za dni robocze. Pewnie w 2016 roku już wcześniej chorowałeś i pracodawca wypłacił tylko za część zwolnienia a za pozostałe dni będzie zasiłek chorobowy z ZUS.

Wynagrodzenie chorobowe pracodawca wypłaca za 33 dni choroby w danym roku /lub za 14 dni dla starszych wiekiem/. 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wypłata, choroba, premia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych