Skocz do zawartości


Zdjęcie

dodatkowe wynagrodzenie roczne


wróć do serwisu Sektor Publiczny 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 ABEMI

ABEMI

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 09 listopad 2016 - 11:07

Dzień dobry. Proszę o informację czy należy mi się dodatkowe wynagrodzenie roczne tzw. "13". Umowa w jst zawarta na okres od 1 czerwca do 27 listopada. jest to 180 dni w przeliczeniu na poszczególne dni m-c.



#2 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 970 postów

Napisano 09 listopad 2016 - 11:20

http://forum.infor.p...enie-roczne-13/

Pracownik nabywa prawo do "13" w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy



#3 ABEMI

ABEMI

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 09 listopad 2016 - 11:44

Okres 6 m-c to 180 dni. Z wyliczenia wychodzi 180 dni tj. czerwiec 30 Lipiec 31 Sierpień 31 Wrzesień 30 październik 31 i listopad 27. Czy można to tak obliczyć ?



#4 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 09 listopad 2016 - 12:00

Terminy liczone w miesiącach (z nielicznymi wyjątkami) upływają w dniu o tej samej nazwie - czyli 6 miesięcy upływa 1 grudnia.



#5 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12742 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 09 listopad 2016 - 12:06

180 to 180



#6 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 970 postów

Napisano 09 listopad 2016 - 12:13

teraz zgłupiałam...Zosia, "180 to 180" oznacza, że należy się czy 180 to nie 6 m-cy i się nie należy?smile.png



#7 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12742 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 09 listopad 2016 - 12:51

Do obliczania wymaganego 6-miesięcznego okresu rzeczywiście świadczonej pracy należy przyjąć, że miesiąc powinien być liczony jako 30 dni (art. 114 Kodeksu cywilnego) bez względu na to, ile faktycznie obejmuje dni.

Aby pracownik uzyskał prawo do „trzynastki”, musi przepracować efektywnie 180 dni (6 miesięcy × 30 dni).



#8 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 970 postów

Napisano 09 listopad 2016 - 13:04

to jeżeli mam taką sytuację: pracownik od 04.07.2016 do nadal na zasiłku chorobowym więc przepracował te 6 m-cy(styczeń-czerwiec) ale miał zwolnienie od 10.03-21.03 (12 dni) więc efektywnie przepracowanych 6 m-cy nie ma więc "13" mu się nie należy?



#9 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12742 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 09 listopad 2016 - 13:05

Nie



#10 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 970 postów

Napisano 09 listopad 2016 - 13:10

Dzięki Zosiasmile.png



#11 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12742 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 09 listopad 2016 - 16:01

smile.png





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych