Skocz do zawartości


Umowa zlecenie, a składki ZUS

umowa zlecenie składki zus

wróć do serwisu Kadry 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Mateusz

Guest_Mateusz
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2016 - 13:21

Dzień dobry,

 

poszukuję odpowiedzi dotyczącej nowych zasad związanych z umową zlecenie i jej oskładkowaniem. z tego co udało mi się znaleźć w różnych artykułach, to w pełni oskładkowana jest obecnie każda umowa zlecenie pod warunkiem, że zarobki zleceniobiorcy nie przekraczają równowartości płacy minimalnej, a co w przypadku gdy przekraczają? Czyli jak będzie oskładkowana umowa zlecenie na wartość netto 5.000 zł w sytuacji gdy zleceniobiorca nigdzie nie jest zatrudniony i nie ma innej umowy zlecenie ani umowy agencyjnej. Jaki będzie również koszt dla zleceniodawcy?

 

 #2 Maria

Maria

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3632 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 21 lipiec 2016 - 14:04

Myślę,że źle to zrozumiałeś.

Do tej pory nie było obowiązku opłacania składek od wszystkich zawartych umów-zleceń. Jeśli ktoś pracował w ramach kilku takich umów, to tylko od jednej z nich był zobowiązany odprowadzać składki. Z pozostałych ubezpieczenia emerytalne i rentowe były dobrowolne, a obowiązkowa była tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne. Teraz ozusowane są wszystkie zlecenia, do wysokości płacy minimalnej tj.1850,00 brutto.(oczywiście pod warunkiem,że rodzą obowiązek ubezpieczenia)

 

Dotychczas można było wybrać najniższą. Od teraz obowiązkiem ubezpieczenia objęta jest pierwsza umowa. Jeśli jednak podstawa wymiaru składek z tej umowy jest niższa od 1850 zł, to kolejna umowa także będzie podlegać ZUS, aż do osiągnięcia kwoty minimalnej.

Jeśli zleceniobiorca wykonując pracę podlega jednocześnie trzem umowom, w sumie z nich otrzymując wynagrodzenie niższe lub równe minimalnemu, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym będzie podlegał z wszystkich trzech umów.

Oznacza to, że płatnik (pracodawca) zatrudniający daną osobę na umowę zlecenia będzie zobowiązany zgłosić ją do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Składki nalicza się od kwoty brutto.W twoim przypadku (5000,00)składki będą obowiązkowe.

http://www.zus.pl/de...asp?p=1&id=5835

Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: umowa zlecenie, składki zus

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych