Skocz do zawartości

KPIR, zakup towarów a rozpoczęcie działalności

KPIR towary rozpoczęcie działalno

wróć do serwisu Księgowość Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2016 - 19:04

Witam

Złożyłam wniosek o rozpoczęcie działalności gospodarczej, gdzie faktyczny termin rozpoczęcia podałam 01.08.2016.

Od tego dnia faktycznie rozpocznę działalność handlową, od tego dnia będę miała obowiązek ubezpieczeniowy, itd.

Aktualnie załatwiam wszystkie sprawy związanie z rozpoczęciem działalności, zakup wyposażenia, pieczątek, itp.

Chciałabym też już kupić towary handlowe, które zamierzam sprzedawać i rodzi się pytanie.

Wiem, że zakup towarów handlowych przed rozpoczęciem działalności muszę ująć w inwentaryzacji na dzień rozpoczęcia, nie mogę tego ująć w KPIR jako zakup towarów handlowych.

Ale przed rozpoczęciem działalności oznacza przed złożeniem wniosku o rozpoczęcie działalności?, czy oznacza to też przed faktycznym rozpoczęciem działalności, w moim wypadku w okresie od 05.07 - 31.07?

Jaka jest różnica jeżeli chodzi o podatki i inne zobowiązania, pomiędzy zakupem towarów przed rozpoczęciem działalności i wrzucenie tych towarów do inwentaryzacji początkowej, a zakupem towarów po rozpoczęciu działalności i wrzucenie do KPIR do pozycji zakup towarów handlowych.

Wydaje mi się, że jakiejś znaczącej różnicy nie powinno być (w stosunku rocznym) bo jeżeli towary umieszczę w inwentaryzacji początkowej to przy rozliczeniu rocznym do obliczenia podatku inwentaryzację będę brać pod uwagę i suma sumarum podatek wyjdzie ten sam do zapłacenia (jeżeli wyjdzie) na koniec roku, co w przypadku gdy towary wrzucę do KPIR.

Jak kupię towary po rozpoczęciu działalności, towary te staną się kosztem w sierpniu, więc obniżą mi podstawę opodatkowania przy obliczaniu zaliczek na podatek, ale przy rozliczeniu rocznym podatek do zapłacenia powinien być taki sam.

Czy jednak nie jest to tak prosto i lepiej poczekać na zakup towarów na dzień rozpoczęcia działalności.

Mam nadzieję że wystarczająco zrozumiale napisałam o co mi chodzi i z góry dziękuję za pomoc.

Nie będę czynnym podatnikiem VAT.

Pozdrawiam

Ania

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: KPIR, towary rozpoczęcie działalno

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy