Skocz do zawartości

Zdjęcie

urlop macierzyński a kończaca sie umowa

urlop macierzyński umowa o pracę

wróć do serwisu Kadry 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Luiza123

Luiza123

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 21 czerwiec 2016 - 10:03

Witam
bardzo proszę o rade , ponieważ przeczytałam już tysiąc formu i nie wiem jak to w końcu jest! mam umowę o prace do 31.12.2016 roku , kolejna umowę powinnam już podpisać na czas nie określony z uwagi na staż pracy ponad 3 lata w jedne firmie ,Wiem ze jeśli zaszła bym w ciąże po podpisaniu tej umowy to sprawa jest jasna mam umowę i urlop macierzyński. a co w przypadku zajścia w ciążę teraz?  jeśli w trakcie wygasniescia umowy będę w 6 miesiącu to pracodawca ma obowiązek mi ją przedłużyć do porodu tak?
ale co dalej ?
czy w takim wypadku bez umowy o prace po porodzie należy mi się nadal roczny urlop macierzyński za który będę dostawać 80% wynagrodzenia ? tylko wtedy jest to nazywane zasiłkiem macierzyńskim? czy zostanę na lodzie i będę bez środków z koniecznością zarejestrowania sie w urzędzie pracy?
bardzo proszę o odpowiedz!

#2 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2016 - 11:10

jeżeli zajdziesz w ciąże teraz - umowa z automatu będzie przedłużona do nia porodu.

to zawsze jest zasilek macierzyński/rodzicielski czy jest wypłacany w czasie umowy czy po jej zakończeniu.

80% nie wynagrodzenia tylko podstawy zasiłku - to jest trochę inna kwota i liczy się ją jako średnia z 12 miesięcy.

do zakończenia pobierania zasiłku nie rejestrujesz się w urzędzie.

#3 Luiza123

Luiza123

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 21 czerwiec 2016 - 21:30

jeżeli zajdziesz w ciąże teraz - umowa z automatu będzie przedłużona do nia porodu.

to zawsze jest zasilek macierzyński/rodzicielski czy jest wypłacany w czasie umowy czy po jej zakończeniu.

80% nie wynagrodzenia tylko podstawy zasiłku - to jest trochę inna kwota i liczy się ją jako średnia z 12 miesięcy.

do zakończenia pobierania zasiłku nie rejestrujesz się w urzędzie.

czyli zarabiając np 1500 zl na rekę średnio przez ostatnie 12 miesiecy , po porodzie należy mi się przez 12 mieisięcy 1500 zl ? oczywiście plus minus zasiłku?

#4 Luiza123

Luiza123

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 21 czerwiec 2016 - 21:43

czyli zarabiając np 1500 zl na rekę średnio przez ostatnie 12 miesiecy , po porodzie należy mi się przez 12 mieisięcy 1500 zl ? oczywiście plus minus zasiłku?

chodzi mi głównie o to że ukrywając ciąże i podpisując umowe na czas nieokreślony bo taka powinnam dostac z dniem 31.12 mam zapewnioną wypłatę do dnia porodu oraz wypłate środków 80 % przez rok przez mojego pracodawce tak ? a nie podpisując umowy po wygaśnięciu jej jak ma sie sytuacja ?

#5 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2016 - 10:38

jeżeli dostaniesz umowę na czas nieokreślony, do momentu pójścia na zwolnienie lekarskie lub macierzyński dostaniesz odpowiednio wynagrodzenie za pracę/chorobowe lub zasiłek chorobowy/macierzyński/rodzicielski.

jeżeli pracodawca zatrudnia powyżej 20 osób to on wypłaci zasiłek i sam rozliczy się z zusem, jeżeli zatrudnia mniej niż 20 osób przekaże dokumenty do zus i to on będzie wypłacał zasiłek.

jeżeli nie dostaniesz kolejnej umowy o pracę - zasiłek będzie wypłacał zus.

kwota zasiłku to: średnie brutto z 12 miesięcy - 13,71% : 30 x = zasiłek brutto za 1 dzień x(100% przy zwolnieniu lekarskim i 80% jeżeli złożysz od razu wniosek o macierzyński i rodzicielski)x ilość dni zasiłkowych

jeżeli chcesz więcej informacji radzę iść do zus bo na forum trochę trudno to wyjaśnić ponieważ jest dużo zmiennych i wszystko zależy na co się zdecydujesz.

#6 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2016 - 10:44

z doświadczenia wiem, że jeżeli dziewczyna która ukrywa ciążę przed podpisaniem umowy to zazwyczaj po rodzicielskim czy też wychowawczym nie ma do czego wracać. nie zawsze ale ...

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: urlop macierzyński, umowa o pracę

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych