Skocz do zawartości

odzyskanie pożyczonych pieniędzy bez umowy

dług zadłużenie wyłudzenie

5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Piotr B

Guest_Piotr B
  • Goście

Napisano 17 maj 2016 - 05:42

Witam,
zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc.

Mam kolegę  któremu niejednokrotnie pożyczałem  pieniądze (największa kwota 1000zł) wtedy oddawał w terminie, ale  teraz  zdarzyło się tak że chciał pożyczyć pieniądze gdzie później się  okazało że były mu potrzebne dla dziewczyny by zapłaciła za prąd , rozeszli się i ona mu nie chciała zwrócić (oddał on sprawę do sądu) aczkolwiek nie jej pożyczałem, a koledze, miał oddać po 2 tygodniach ale że zaczął się on sadzić twierdził że teraz nie może ,  pieniądze wypłaciłem z bankomatu i dostał do rak własnych (brak świadków) , później prosił o  pożyczkę  jeszcze 1 raz i tym razem poszedł przelew zatytułowany pożyczka na kwotę 250 zł , miał całość czyli 550 zł oddać w ciągu 2 miesięcy mija właśnie 9 miesiąc. proszenie i dopytywanie się o zwrot pieniędzy dają tylko taki rezultat że przekłada  oddanie  pieniędzy, mam wiadomości sms, i wiadomości na Facebooku że  odda np. " oddam Ci do następnego piątku - piątek mija i nic. Troszkę to głupie że muszę się prosić o zwrot czegoś co należy do mnie, ostatnim razem  jak z nim rozmawiałem  zażądałem żeby na następną wypłatę oddał  połowę zadłużenia to wypalił mi z tekstem "czy Ty mi grozisz?" Na prawdę nie wiem co mam robić czy oddać sprawę do sądu , tu moje pytanie jakie są szanse odzyskać dług drogą prawną w tej sytuacji i jaki będzie koszt  założenia mu sprawy ?

z góry dziękuje i pozdrawiam
Piotr

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 maj 2016 - 11:28

Nie pytaj o szanse w sądzie, bo to pytanie do wróżki. Jeśli chcesz założyć sprawę, musisz wpłacić w sądzie 5 procent od wartości kwoty, której zwrotu domagasz się od kolegi. Następnie przedstawić dowody, że pożyczyłeś koledze pieniądze. Mogą to być sms-y, mogą to być rozmowy z komputera, ale musisz liczyć się z tym, że sąd takich dowodów nie musi brać pod uwagę. Chcesz, to ryzykuj, ale jeśli przegrasz sprawę, nie zostaną Ci zwrócone pieniądze, które musisz wpłacić przed rozpoczęciem postępowania.

#3 Guest_Piotr B

Guest_Piotr B
  • Goście

Napisano 17 maj 2016 - 14:09

Rozumiem, dowiedziałem się że przed złożeniem sprawy w sądzie trzeba najpierw wysłać na adres takiej osoby(dłużnika) dwukrotnie oficjalne wezwanie do zwrotu zadłużenia z podaniem terminu w którym oczekuje spłaty (nie w formie listu prywatnego, lecz "formułki",  Drugie pismo można zatytułować "Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty" - ono również musi zawierać oczekiwany termin spłaty. Takie pisma powinny go przynajmniej wystraszyć  i może w końcu zacznie zachowywać się odpowiedzialnie i obejdzie się bez sadowej rozprawy czy takie kroki powinny pomóc bo wiem że tzw "siłowe" rozwiązanie może mi narobić kłopotów większych a wole nie sięgać po takie środki

Wg prawa pożyczka więcej niż 500 zł powinna być spisana , choć w moim przypadku  były to 2 pożyczki pierwsza na kwotę 300 , druga na 250. więc nawet nie myślałem by spisywać umowę, a były już kolega w tym momencie  nie poczuwa się do odpowiedzialności

Myślałem by też zapomnieć o tym, kolegę straciłem jego brakiem słowa, wiec dlatego przyszła mi na myśl sprawa w sądzie

Pozdrawiam Piotr

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 maj 2016 - 09:22

Takie pisma powinny go przynajmniej wystraszyć  i może w końcu zacznie zachowywać się odpowiedzialnie i obejdzie się bez sadowej rozprawy czy takie kroki powinny pomóc bo wiem że tzw "siłowe" rozwiązanie może mi narobić kłopotów większych a wole nie sięgać po takie środki

Trudno powiedzieć, czy kolega wystraszy się pisma od Ciebie i odda pieniądze. To Ty znasz kolegę, my o nim nic nie wiemy.Jednak próbuj, wyślij pisma listami poleconymi, żeby mieć potwierdzenie odbioru. Drugie nieodebrane pismo liczy się jakby było doręczone.

#5 Guest_Uzytkownik1234

Guest_Uzytkownik1234
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2016 - 16:13

A co w sytuacji gdy: rodzice partnera biorą kredyt właśnie na swojego syna i jego dziewczynę na otwarcie biznesu ich syna. Brak podpisanej umowy o spłacie, jedynie taka 'na gebe' brak żadnych przelewów tej gotówki bo została wypłacona i dana do ręki ?

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2016 - 10:33

A co w sytuacji gdy: rodzice partnera biorą kredyt właśnie na swojego syna i jego dziewczynę na otwarcie biznesu ich syna. Brak podpisanej umowy o spłacie, jedynie taka 'na gebe' brak żadnych przelewów tej gotówki bo została wypłacona i dana do ręki ?

A konkretnie to o co pytasz? Są jakieś kłopoty ze spłacaniem kredytu? Jeśli tak, to czytaj odpowiedzi w postach powyżej.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: dług, zadłużenie, wyłudzenie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych