Skocz do zawartości

Zwolnienie pracownika na umowę o pracę a depresja

depresja zwolnienie lekarskie zwolnienie pracownika

wróć do serwisu Kadry 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Piotrek

Guest_Piotrek
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2015 - 12:44

Witam, zanim zadam pytanie to opiszę pokrótce moją sytuację.

Pracowałem w dużej międzynarodowej korporacji na dość znaczącym stanowisku. Byłem bardzo zaangażowany w pracę i prawdę mówiąc odnosiłem sukcesy. Jednak żeby je odnosić nie zawsze się zgadzałem z prezesem (cudzoziemiec) który kompletnie nie czuł lokalnego rynku. Jako że jestem specjalistą w swojej dziedzinie i wiem  jakie aktywności powinienem robić to je robiłem co nie zawsze się mu podobało. 

Jako że przy okazji lubię moją dziedzinę to bardzo się w to zaangażowałem co niestety przełożyło się na moją rodzinę. Wiele miesięcy nie zauważałem problemu który jednak bardzo narastał. W efekcie mojego codziennego i wielogodzinnego poświecenia firmie, jesteśmy teraz z żoną w separacji co jest dla mnie strasznym ciosem. Niestety zacząłem się czuć coraz bardziej osamotniony, smutny, wycofany i niestety jeszcze bardziej wpadłem w wir pracy (straszny i nieobliczalny szef) - to mi dawało zapomnienie.

Niestety za moje poświecenie i dobre rady mój szef odchodząc na inny kontrakt po prostu mnie zwolnił - jestem teraz na miesięcznym okresie wypowiedzenia. Czuję się strasznie i wygląda na to że popadam w coraz gorszę depresję - mam przeolbrzymi strach o przyszłość mojej 5-cio letniej córeczki. Bardzo się boję że nie dostanę pracy a ta perspektywa mnie przeraża - nie muszę wspominać że mam koszty, kredyty, itd.

A teraz pytanie - czy na okresie wypowiedzenia mogę iść na zwolnienie lekarskie ze względu na depresję i ile ono może trwać? Jeśli mogę z tego skorzystać to jaki zasiłek mi przysługuje? Czy to jest % od moich ostatnich zarobków?  Wierzę że ten czas pozwoliłby mi się pozbierać i wyjść na prostą.

Z góry bardzo ale to bardzo dziękuję za odpowiedź

Piotrek

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18892 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 03 grudzień 2015 - 12:51

Możesz w okresie wypowiedzenia "iść na zwolnienie" które może trwać 182 dni, dostaniesz 80% średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 m-cy przed chorobą. Po zakończeniu zatrudnienia, czyli okresu wypowiedzenia płacił będzie ci ZUS

#3 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5270 postów

Napisano 03 grudzień 2015 - 12:55

Ale zwróć uwagę na art. 46 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Możesz u ciebie wystąpić ograniczenie podstawy

#4 Guest_Piotrek

Guest_Piotrek
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2015 - 13:11

Dziękuję bardzo Wam za szybką odpowiedź...naprawdę to doceniam...szczerze mówiąc nie mam głowy do zagłębiania się w ten przepis bo nawet jeśli zmniejszą podstawę to i tak na to przysłowiowe przetrwanie starczy.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc

Piotrek

#5 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18892 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 03 grudzień 2015 - 13:51

Proszęsmile.png

#6 Guest_Kati

Guest_Kati
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2015 - 22:23

Co mam zrobić w 2014 r. Sąd orzekł w stosunku do mnie karę z Art. 270 k.k skazując mnie na 4 mac. pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 łata. Poszłam do pracy w Urzędzie Gminy jako asystent rodziny, chcialam spkacic koszty sadowe i grzywne bo nie mialam wczesniej jak tego zrobic. Ktoś wysłał donos do wójta a później do Urzędu Wojewódzkiego pisząc o moim skazaniu, ujawniając mój wyrok. Najprawdopodobniej była to wspolpracownica. Teraz grozi mi zwolnienie dyscyplinarne, postępowanie sądowe, mam zwracać dotację która dostał urząd na zatrudnienie asystenta, nie dostanę wynagrodzenia za wykonana pracę ani nagrody która dostalam za wzorowe jej wykonywanie. Co ja mogę zrobić? Załamałam sie, nie chce sie z nikim widywac, mam lęki. Boje sie o swoja przyszlosc. Prosze pomozcie.

#7 żaba86

żaba86

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 102 postów

Napisano 01 wrzesień 2016 - 11:54

Depresja jest ciężką chorobą, ja się Tobie nie dziwię. Nie byłeś na to przygotowany, to Cię zaskoczyło. Ostatnio czytałam ciekawy artykuł o depresji i jej leczeniu. Warto sobie poczytać:

http://blogstyle.pl/...esje-bez-lekow/tym bardziej, że wspominają tam o naturalnych środkach leczenia. No i oczywiście możesz iść na l4, będzie płatne 80% z wynagrodzenia.

#8 asari

asari

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 75 postów

Napisano 25 sierpień 2019 - 17:20

Depresja to trudna choroba nie tylko dla osoby chorej ale i dla pozostałych członków rodziny. Najlepiej wtedy spróbować wszystkich dostępnych metod leczenia, szczególnie jeżeli te tradycyjne po prostu zawodzą. Teraz jest dostępnych wiele warsztatów i terapii które stanowią solidne wsparcie przy np leczeniu farmakologicznym. polecam poczytać https://www.tantra.p...aty-tantryczne/ pozwalają na lepsze poznanie samego siebie jak i zmianę podejścia do otoczenia i bliskich. 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: depresja, zwolnienie lekarskie, zwolnienie pracownika

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych