Kategorie
Skocz do zawartości

Dozór techniczny do Agnieszki i Gabi


Gość Gośka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

443 Różne opłaty i składki Paragraf ten obejmuje różnego rodzaju płatności oraz składki, między innymi:  opłaty za ubezpieczenia samochodów i innych pojazdów (łącznie z kierowcą i pasażerami),  opłaty za patenty krajowe,  opłaty za patent europejski,  opłaty za zgłaszane wynalazki, składki na rzecz stowarzyszeń krajowych, inne,  kaucje i wkłady mieszkaniowe,  koszty ubezpieczeń chorobowych pra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeprowadzenie kontroli okresowej obiektu budowlanego zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych z dnia 14 czerwca 2006 r. (Dz.U. Nr 107, poz. 726) obejmuje czynności ustalenie stanu faktycznego, w formie protokołu stanowiącego ekspertyzę, wymaganą przez nadzór budowlany. Zatem wydatek w powyższym zakresie powinien być planowany, a następnie ujęty w księgach w § 439 Zakup usług obejmujących wykonanie ekspertyz, analiz i opinii, jeśli jest to usługa świadczona na rzecz jednostki przez przedsiębiorcę, w rozumieniu ustawy z 2.7.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, z wyłączeniem ekspertyz, analiz, opinii i innych materiałów sporządzanych i opłacanych w ramach realizowanej przez jednostkę inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aśka § 4430 - Różne opłaty i składki - a ty byś chciała, żeby wyraźnie wskazano "dozór techniczny" ?
Klasyfikacja musiałaby mieć chyba postać kilkudziesięcio tomowego zbioru książek, gdyby dla każdej "aśki" zawierała zapisy według jej "chciejstwa".
 
Oto fragment pisma Ministra Finansów, na interesujący nas temat:

"Dozorem technicznym określa się działania zmierzające do zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania urządzeń technicznych mogących stwarzać zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego, wynika z art. 2 ust. 1 oraz art. 4 pkt 4 ustawy z 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (dalej: ustawa o dozorze technicznym). Dlatego też dozór nad urządzeniami technicznymi jednostki trudno jest uznać za usługę związaną z montażem, modernizacją, konserwacją czy też naprawą i wskazać jako właściwy paragraf 430 „Zakup usług pozostałych”. Wobec tego opłatę za dozór techniczny pobieraną na podstawie art. 34 ust. 1 i 3 ustawy o dozorze technicznym należy zaklasyfikować w § 443 „Różne opłaty i składki” z właściwą czwartą cyfrą."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 lata temu rio poznań na swojej stronie miało opisy do paragrafów  i w § 4300 było zakwalifikowany dozór techniczny , w książce szczególowa klasyfikacja.....M.majdrowicz-dmitrzak i J.Frąckowiak równiez jest że dozór techniczny klasyfikowac na 4300, pismo na które powołuje się Agnieszka nie wpadło mi w rece ale jest podkładka do stosowania przez nia § 4430 i ja jak i Agnieszka ze stosowanych u nas § sie wybronimy gdyż te paragrafy nie są paragrafami zamkniętymi ty natomiast ze stosowania §4390 nie bo dozór to nie jest opinia, ani ekspertyza ani analiza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51. Opłata za dozór techniczny


W jakim paragrafie ująć opłatę za dozór techniczny (dotyczy kotłów wodnych i zbiorników ciśnieniowych)? Rachunek wystawiany jest przez Urząd Dozoru Technicznego. Są różne interpretacje – podawane są paragrafy: 4300, 4430 i 4510. Który jest prawidłowy?


W celu udzielenia właściwej odpowiedzi należy zwrócić uwagę na przepisy ustawy z 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (dalej: ustawa o dozorze). Z art. 2 tej ustawy wynika, że dozorem technicznym są określone ustawą działania zmierzające do zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania urządzeń technicznych, które są wykonywane przez jednostki dozoru technicznego. Większość jednostek eksploatuje urządzenia techniczne, co wiąże się z zapewnieniem bezpieczeństwa ich eksploatacji – zgodnie z przepisami ustawy o dozorze i przepisami odrębnymi. Istotne przy tym jest również to, że zgodnie z art. 7 ustawy o dozorze, do postępowania przed organami jednostek dozoru technicznego stosuje się przepisy ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego. Dozór techniczny nad urządzeniami technicznymi, zgodnie z art. 12 ustawy o dozorze, jest wykonywany w formie dozoru technicznego: pełnego, ograniczonego oraz uproszczonego.


Z kolei, zgodnie z art. 13 pkt 2 tej ustawy, w toku eksploatacji urządzeń technicznych objętych dozorem technicznym pełnym organ właściwej jednostki dozoru technicznego:


● przeprowadza badania urządzenia w warunkach gotowości do pracy – badania odbiorcze,


● wykonuje okresowe i doraźne badania techniczne,


● sprawdza zaświadczenia kwalifikacyjne osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne.


Dla właściwej oceny klasyfikacji wydatku istotne znaczenie ma art. 34 ustawy o dozorze, z którego wynika, że za czynności jednostek dozoru technicznego, z wyłączeniem czynności wykonywanych przez Wojskowy Dozór Techniczny, pobierane są opłaty, które uiszczają osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na rzecz których wykonywane są czynności dozoru technicznego. Oprócz tego, zgodnie z art. 55 ustawy o dozorze, Urząd Dozoru Technicznego (dalej: UDT) prowadzi samodzielną gospodarkę finansową, a opłaty te stanowią jej przychody, które pokrywają ponoszone koszty.


A zatem opłaty przekazywane do UDT nie mogą być klasyfikowane w § 4300 jako usługa, ponieważ nie stanowią czynności cywilnoprawnych i są obowiązkowe. Nie mogą również być klasyfikowane w § 4510 jako opłaty na rzecz budżetu państwa, ponieważ pozostają w dyspozycji UDT i nie są przekazywane do budżetu państwa. W związku z tym, a także zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, opłaty za dozór techniczny powinny być klasyfikowane w § 4430 „Różne opłaty i składki”.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, no bo się trzymałam tej opcji, ponieważ na zaangażowaniu był opis "w celu uzyskania pozytywnej opinii". Wobec tego urywka na uzasadnieniu w zaangażowaniu trzymałam się opcji 4390. Jutro po powrocie do pracy wyjaśnię to i zrobię z tym pożądek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...