Skocz do zawartości


leasing operacyjny a VAT od paliwa


wróć do serwisu Księgowość 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Paweł

Guest_Paweł
  • Goście

Napisano 14 październik 2015 - 20:16

Witam, jestem ryczałtowcem i podatnikiem vat. Półtora roku temu wziąłem samochód w leasing operacyjny. Samochód wykorzystuję do celów firmowych i prywatnie. Czy od 1 lipca 2015 przysługuje mi 50% odliczenia podatku VAT przy zakupie paliwa? Czy są jakieś dodatkowe warunki by odliczać 50% VAT-u? Znalazłem informację, że żeby to robić muszę mieć samochód w środkach trwałych - u mnie nie jest. Z góry dziękuję za pomoc.



#2 sneer

sneer

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 42 postów
  • LokalizacjaPabianice

Napisano 15 październik 2015 - 10:02

Samochód w leasingu powinien zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych jeśli są prowadzone księgi rachunkowe.

W tym wypadku 50% vat można odliczać od wszystkich wydatków


Biuro Rachunkowe - Pabianice

793-20-32-62


#3 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13822 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 październik 2015 - 21:02

A na jakiej podstawie obcy samochód /w leasingu operacyjnym/ miałby być wprowadzony do ewidencji środków trwałych, z czego wynika to zdanie ?



#4 sneer

sneer

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 42 postów
  • LokalizacjaPabianice

Napisano 15 październik 2015 - 22:41

To zdanie wynika z ustawy o rachunkowości.


Biuro Rachunkowe - Pabianice

793-20-32-62


#5 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13822 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 październik 2015 - 20:42

a z którego przepisu, bo chciałabym się z tym zapoznać



#6 sneer

sneer

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 42 postów
  • LokalizacjaPabianice

Napisano 17 październik 2015 - 16:30

art. 3 ust.4


Biuro Rachunkowe - Pabianice

793-20-32-62


#7 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13822 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 październik 2015 - 19:08

Dzięki za info.

Ale doczytałam, że przyjęcie przedmiotu leasingu do EŚT i jego amortyzowanie przez korzystającego dotyczy leasingu finansowego, a nie operacyjnego. Przy leasingu operacyjnym używany środek pozostaje środkiem trwałym leasingodawcy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych.



#8 sneer

sneer

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 42 postów
  • LokalizacjaPabianice

Napisano 17 październik 2015 - 20:27

podatkowo tak, bilansowo leasingobiorca umarza jeśli spełnione są warunki w ww. artykule. Sposób ewidencji określa KSR nr 5


Biuro Rachunkowe - Pabianice

793-20-32-62




Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych