Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna?

75 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672251 postów

Napisano 06 październik 2015 - 14:23

Kodeks pracy nie reguluje odprawy pieniężnej dla zwalnianego pracownika. Ustawa o zwolnieniach grupowych przewiduje, że warunkiem nabycia odprawy pieniężnej jest posiadanie statusu pracownika u pracodawcy, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników oraz utracenie zatrudnienia z winy pracodawcy.

Powrót do artykułu: Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna?

#2 Guest_Zwolniony

Guest_Zwolniony
  • Goście

Napisano 06 październik 2015 - 14:23

czyli pracodawca żeby nie dać odprawy zwala winę zwolnienia na pracownika że nie wykonywał zadań. tak właśnie miałem.

#3 Guest_jaromir

Guest_jaromir
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2016 - 11:50

Witam Byłem na zwolnieniu lekarskim 182 dni nastepnie pol roku na świadczeniu rehabilitacyjnym zus orzekł ze jestem zdolny do pracy, czy w przypadku zwolnienia mnie przez pracodawcę nalezy mi sie odprawa?

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20606 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 04 styczeń 2016 - 11:53

Jeśli uzyskasz prawo do renty to otrzymasz odprawę rentową

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2016 - 13:16

Jeśli uzyskasz prawo do renty to otrzymasz odprawę rentową

Przecież napisał, że jest zdolny do pracy, więc nie otrzyma renty.

Odprawa przysługuje pod warunkiem, że pracodawca zatrudnia powyżej 20 osób.

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2016 - 13:40

Jako emeryt, pracuje ponad 10 lat.Czy w przypadku zwolnienia mnie przez pracodawce nalezy mi sie odprawa i ilu miesieczne wypowiedzenie .

#7 TALO GROUP

TALO GROUP

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 04 styczeń 2016 - 13:47

Zapraszam do udziału w szkoleniu: NAJNOWSZE ZMIANY W PRAWIE PRACY W 2016R.

Z początkiem 2016r. zmieniają się bardzo istotnie przepisy prawa pracy. 2 stycznia wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadza zmiany w korzystaniu z uprawnień rodzicielskich. Natomiast 22 lutego zaczną obowiązywać zupełnie nowe zasady zawierania i rozwiązywania umów o pracę na czas określony.

Talo Group zaprasza na 1-dniowe szkolenie aktualizujące wiedzę w zakresie najnowszych zmian w prawie pracy.

Celem szkolenia będzie:
• omówienie zmian w umowach terminowych: maksymalny czas trwania umów, okresy wypowiedzenia, obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia
• badania lekarskie po zmianach w 2016r.
• świadectwa pracy po zmianach – przedstawienie zasad prawidłowego wystawiania w świetle kontroli ZUS i PIP
• zawieranie i oskładkowanie umów cywilnoprawnych
– w świetle kontroli ZUS i PIP
• zapoznanie uczestników szkolenia z zasadami prawidłowego wydawania/wypłacania świadczeń socjalnych
• wynagrodzenia po zmianach w 2016r.
• regulacje odnośnie jednostronnego zwolnienia pracownika

PROGRAM SZKOLENIA:

1.Aktualne zmiany w zakresie zawierania umów terminowych w 2016r.
2.Nowe regulacje odnośnie jednostronnego zwolnienia pracownika z obowiązku wykonywania pracy do upływu okresu wypowiedzenia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
3.Nowe regulacje dotyczące uprawnień rodzicielskich w 2016r.
4.Wynagradzanie za pracę - nowe regulacje w 2016r.
5.Planowanie i rozliczanie czasu pracy w 2016r.
6.Orzecznictwo Sądu Najwyższego w zakresie redukcji etatów i likwidacji stanowiska pracy.
7.Badania profilaktyczne i stan zdrowia pracownika a stosunek pracy.
8.Urlopy pracownicze po zmianach.
9. Projekt zmiany zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

12 LUTEGO 2016R. W RZESZOWIE
HOTEL PREZYDENCKI****

19 LUTEGO 2016R. WE WROCŁAWIU
HOTEL DIAMENT WROCŁAW****

INWESTYCJA W SZKOLENIE: 400 ZŁ + 23% VAT

Oferta zawiera:
• udział w szkoleniu
• materiały szkoleniowe
• certyfikat uczestnictwa
• dostęp do platformy e-learningowej
• lunch
• przerwy kawowe
• pomoc przy rezerwacji noclegu
• miejsce parkingowe

ZAPRASZAM DO KONTAKTU:
dagmara.troska@talogroup.com.pl   / tel. +48 794 233 331

#8 Guest_Iwona

Guest_Iwona
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2016 - 13:48

nabywając prawo do emerytury na pewno już otrzymałeś odprawę emerytalna a tą można dostać tylko raz.

#9 Guest_emila11

Guest_emila11
  • Goście

Napisano 04 luty 2016 - 19:22

Tutaj znalazłam fajną stronę internetową z informacjami o zwolnieniach grupowych www.wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl. Z tego co zrozumiałam autor pomaga pracownikom walczyć o odprawy. .

#10 Guest_Hans

Guest_Hans
  • Goście

Napisano 12 październik 2016 - 08:35

Moja firma twierdzi że nie ma pieniędzy na wypłacenie odprawy ,jest to pewnie kłamstwo z jej strony, ale co mam zrobić w takiej sytuacji? Sąd Pracy...

#11 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20606 postów

Napisano 12 październik 2016 - 08:47

Może najpierw wytłumacz nam dlaczego mieliby ci tę odprawę wypłacać? Bo.....?

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 październik 2016 - 14:42

W myśl prawa moje dziecko o,ktorym mowa jest po wyżej. Inaczej bym o tym nie pisał......

#13 Guest_Jacek

Guest_Jacek
  • Goście

Napisano 12 październik 2016 - 15:57

W mojej firmie są zwolnienia,pracodawca zwalnia w trybie natychmiastowym.Przychodzisz do pracy i masz 15 min na spakowane się. Dostajesz trzy miesięczne wynagrodzenie.Tylko gdy ktoś ma na czas nieokreślony mógłby pracować jeszcze trzy miesiące i wtedy dostałby odprawę. Więc jak to wygląda w takim przypadku ?.

#14 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20606 postów

Napisano 12 październik 2016 - 17:59

Nie wiem ilu pracowników zatrudnionych ani jakie przyczyny wypowiedzeń....teoretycznie odprawy powinny być jeśli to z przyczyn pracodawcy a zatrudnionych powyżej 20

#15 Guest_artur 62

Guest_artur 62
  • Goście

Napisano 04 listopad 2016 - 09:31

Pytam: dlaczego nie należy się odprawa dla pracownika pracującego w zakladzie ,który zatrudnia mniej jak 20 pracowników w razie likwidacji zakładu, jak to się ma z konstytucją .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#16 Guest_Marlena

Guest_Marlena
  • Goście

Napisano 29 listopad 2016 - 11:56

Witam, Byłam zatrudniona w firmie logistycznej dokładnie 3 lata i 3 miesiące. W piątek dostałam wypowiedzenie " Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem". Dodam, że klient który wynajmował od nas magazyn postawił sobie swój w drugim końcu Polski i tym samym zostaliśmy bez klienta. No i posypały się zwolnienia. W firmie było zatrudnionych ok 150 osób a jak wpłynęło pismo o rezygnacji z najmu magazynu zaczęto powoli zwalniać ludzi. Obecnie zostało się ok 50 osób. Dodam, że nie byliśmy zatrudnieni przez klienta który postawił sobie magazyn tylko przez firmę logistyczną . Podczas zwalniania mnie dyrektor wyraźnie powiedział, ze niestety nie udało im sie znaleźć klienta tak duzego jaki był dotychczas i jest zmuszony zwolnic ludzi bo az tylu pracowników nie potrzebuje. Miałam umowę do listopada 2017roku. Dostałam wypowiedzenie umowy o pracę za wypowiedzeniem, Wiem, ze przysługuje mi odprawa niestety na wypowiedzeniu nie mam uwzglednione ze to z winy pracodawcy. Jak wyegzekwować od nich odprawę ???

#17 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8841 postów

Napisano 29 listopad 2016 - 12:07

jesli to umowa terminowa, pracodawca nie ma obowiązku podania przyczyny wypowiedzenia;

jednak przyczyna rozw. umowy istnieje po stronie pracodawcy, więc sąd moze rozstrzygnąć o wypłacie odprawy, jesli pracodawca bedzie unikal wypłaty

#18 Guest_Marlena

Guest_Marlena
  • Goście

Napisano 30 listopad 2016 - 22:28

jesli to umowa terminowa, pracodawca nie ma obowiązku podania przyczyny wypowiedzenia;

jednak przyczyna rozw. umowy istnieje po stronie pracodawcy, więc sąd moze rozstrzygnąć o wypłacie odprawy, jesli pracodawca bedzie unikal wypłaty

Więc powinnam sie teraz odwołać od tego wypowiedzenia do Sądu Pracy?

A czy pracodawca może mi w jakiś sposób zaszkodzić np wymyslając, że nie dopełniłam jakiś obowiązków?

#19 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20606 postów

Napisano 01 grudzień 2016 - 09:13

Zażądaj wypłacenia odprawy od pracodawcy (na piśmie) jeśli odmówi, albo w ogóle nie zareaguje oddaj sprawę do Sądu Pracy.

Co do wymyślania pracodawcy......no skąd my mamy wiedzieć co wymyśli???

Ale czy aby jesteś bez skazy? bo niby skąd te twoje obawy o wymyślanie?

#20 Guest_Robert

Guest_Robert
  • Goście

Napisano 01 grudzień 2016 - 14:48

Witam Jeśli 10 stycznia minie 2 lata od zatrudnienia, to jeśli otrzymam wypowiedzenie 15 grudnia i umowa o prace zakończy się 15 stycznia (miesięczne wypowiedzenie) to otrzymam jedną czy dwie odprawy (zwolnienia grupowe)?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych