Skocz do zawartości

macierzyński a pit 36

pit macierzynski

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2015 - 21:04

Witam

od stycznia 2012 roku prowadzilam działalność a równoczesnie pracowałam na etacie.we wrzesniu 2013 roku okazalo sie ze jestem w ciazy, ciąża mnoga zagrożona więc L4 a działalność zawiesiłam, urodziłam w maju 2014 r. bliźniaki i przeszłam na macierzyński a teraz jestem na rodzicielskim. system wypłaty zadeklarowałam 100 % i 60 %.wypłaca mi ZUS (firma do 20 pracowników)

rozliczyłam się za rok 2014 pit 36 (działalność wcześnij zarejestrowaną, zlikwidowałam w maju 2015) i mimo ulg na troje dzieci mam ogromną kwtoę do dopłaty. wcześniej zawsze byłam w drugim progu podatkowym. okazało się, że zasiłek jest opodatkowany 18 % stawką podatku i stad ta kwota.

nie posiadam środków na wpłatę tak dużej kwoty, pytanie moje brzmi jak to możliwe że nie ściągnięto odpowiedniego podatku

do moich dochodów?

Panie w Zusie powiedziały" tak po prostu jest" US ma też sprawę gdzieś, nie umorzą oczywiście, na raty moga rozłożyć ewentualnie.....cóż za łaskawość.

Czy to jest standardowa praktyka że ściąga się 18 % a niech się inni później martwią jak nie wiedzą że oddzadzą miesięczną pensje później?

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14097 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 lipiec 2015 - 21:20

To bardzo dziwne co napisałaś, ale z drugiej strony trudno się do tego odnieść, bo nie podałaś żadnych kwot aby móc cokolwiek policzyć. Może w zeznaniu zrobiłaś jakiś błąd, w wyniku którego wyszła ci duża kwota do zapłacenia. I to pomimo odliczenia ulgi na 3 dzieci.

Zasiłek chorobowy jest normalnie opodatkowany według skali podatkowej. Tak samo zasiłek macierzyński. I z całą pewnością ZUS pobierał od zasiłków zaliczki na podatek.

"okazało się, że zasiłek jest opodatkowany 18 % stawką podatku i stad ta kwota." - co chcesz przez to powiedzieć ?

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2015 - 21:25

To bardzo dziwne co napisałaś, ale z drugiej strony trudno się do tego odnieść, bo nie podałaś żadnych kwot aby móc cokolwiek policzyć. Może w zeznaniu zrobiłaś jakiś błąd, w wyniku którego wyszła ci duża kwota do zapłacenia. I to pomimo odliczenia ulgi na 3 dzieci.

Zasiłek chorobowy jest normalnie opodatkowany według skali podatkowej. Tak samo zasiłek macierzyński. I z całą pewnością ZUS pobierał od zasiłków zaliczki na podatek.

"okazało się, że zasiłek jest opodatkowany 18 % stawką podatku i stad ta kwota." - co chcesz przez to powiedzieć ?

A które kwtoy ma podać? nie bardzo wiem co mam napisać. Pani w US powiedziała mi tak" to normalne że jest 18% a nie 32 , tak zawsze jest przy zasiłkach" zapytałam skąd ja miałam to wiedziec? "no a pani na to że chyba widziałam że mi więcej wpływa to mogłam się domyśleć że dużo zwrócę" Pita rozliczała mi ksiegowa z 15 letnik doświadczeniem...........myślsz że mogła się pomylić?

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14097 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 lipiec 2015 - 21:32

Wybacz, ale nie jestem jasnowidzem, nie mogę zgadywać czy mogła się pomylić.

To, że napisałaś teraz o podatku 32 % sugeruje, że w zeznaniu dochód do opodatkowania przekroczył I próg skali. No, ale nie wiem co dalej z tego wynika.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pit, macierzynski

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych