Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zatrudnienie żony - umowa o dzieło

zus umowa o dzieło

wróć do serwisu Księgowość 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 m3rkury

m3rkury

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 11 lipiec 2015 - 13:54

Cześć,
prowadzę jednoosobową DG (praktyka lekarska). Chciałbym w ramach tej DG zrobić coś pobocznego - zorganizować szkolenie psychologiczne dla psychologów. Do tego projektu będę angażował moją żonę, która zajmie się merytorycznym przygotowaniem szkolenia (nie będzie prowadzącą). Chciałbym zatrudnić ją w mojej DG na umowę o dzieło. Ona nie jest obecnie nigdzie zatrudniona (same umowy o dzieło) i nie ma płaconych składek ZUS. Mamy wspólność majątkową.
 
Moje pytanie: czy mogę ją normalnie zatrudnić w mojej DG na podstawie umowy o dzieło i nie płacić ZUS? Sprawa będzie jednorazowa i będzie faktycznie spełniała warunki takiej umowy. 
Pytam, bo docierają do mnie sprzeczne informacje - słyszałem, że zatrudnianie członka rodziny może podchodzić po "współpracę", przy której płaci się za tę osobę ZUS jak w DG mniej więcej, a tego chcę uniknąć. Będę wdzięczny za radę.
Wiem, że taka umowa nie będzie mogła być moim kosztem i będę musiał zapłacić podatek za nią.


#2 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13016 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 lipiec 2015 - 16:32

Wg mnie przygotowanie /czy zorganizowanie/ szkolenia to raczej umowa zlecenia, a nie dzieło.

Bo zlecisz żonie w tej umowie określone czynności, jak np. nabór uczestników, zareklamowanie szkolenia, zlecenie wydrukowania ulotek czy materiałów pomocniczych, kontakt z chętnymi osobami, itp.

Przy zleceniu trzeba będzie zgłosić żonę do ubezpieczeń społecznych /chorobowe dobrowolne/ i zdrowotnych.   



#3 m3rkury

m3rkury

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 11 lipiec 2015 - 17:39

Hej,
Dzięki za odpowiedź. Akurat wymienione czynności będę wykonywać ja, a żona zajmie się opracowaniem merytorycznym - bedzie tworzyć materiały, pisać teksty itp.

#4 m3rkury

m3rkury

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 14 lipiec 2015 - 15:10

Znalazłem odpowiedź. Może komuś się przyda.

Istnieje możliwość podpisania z małżonkiem umowy o dzieło. W tym przypadku umowa o dzieło nie stwarza obowiązku płatności składek ubezpieczenia społecznego i emerytalnego. Według informacji ZUS współpraca ma miejsce w przypadku ciągłego zaangażowania członka rodziny w działania firmy. W przypadku jednostkowego dzieła wykonanego na podstawie umowy o dzieło nie powstają wspomniane zobowiązania. 
 
Kosztów  pracy małżonka, czyli zasadniczo wynagrodzenia nie można oczywiście już zaliczać do kosztów  uzyskania przychodów. 
Wynagrodzenie wypłacone małżonkowi i małoletnim dzieciom przedsiębiorcy, zatrudnionym w firmie nie może stanowić kosztu podatkowego dla przedsiębiorcy. Zakaz ten wynika wprost z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Obowiązujące przepisy skutkują tym, że np. nie można uznać za koszty umowy o dzieło męża. 


#5 Guest_Tomek

Guest_Tomek
  • Goście

Napisano 16 październik 2015 - 07:33

 

Znalazłem odpowiedź. Może komuś się przyda.

Istnieje możliwość podpisania z małżonkiem umowy o dzieło. W tym przypadku umowa o dzieło nie stwarza obowiązku płatności składek ubezpieczenia społecznego i emerytalnego. Według informacji ZUS współpraca ma miejsce w przypadku ciągłego zaangażowania członka rodziny w działania firmy. W przypadku jednostkowego dzieła wykonanego na podstawie umowy o dzieło nie powstają wspomniane zobowiązania. 
 
Kosztów  pracy małżonka, czyli zasadniczo wynagrodzenia nie można oczywiście już zaliczać do kosztów  uzyskania przychodów. 
Wynagrodzenie wypłacone małżonkowi i małoletnim dzieciom przedsiębiorcy, zatrudnionym w firmie nie może stanowić kosztu podatkowego dla przedsiębiorcy. Zakaz ten wynika wprost z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Obowiązujące przepisy skutkują tym, że np. nie można uznać za koszty umowy o dzieło męża. 

 

Przed chwilą dzwoniłem do ZUS i dostałem identyczną informację.

 

Tylko ciekawe dlaczego na wszystkich portalach  (na infor.pl też jest taki artykuł) piszą że podpisanie umowy o dzieło z współmałżonkiem automatycznie skutkuje uznaniem współmałżonka za osobę współpracującą.



#6 Guest_Aneta

Guest_Aneta
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2017 - 12:27

No właśnie ja mam sytuację podobną u siebie. Prowadzę JDG. W ramach tej działalności  świadczę usługi remontowe na małą skale. Mąż przez 2 dni wykonywał pewne prace  naprawa kranu, postawienie murku przed budynkiem. Czy analogicznie mogę mieć umowę o dzieło z mężem? Ja wystawiłam  rachunek z tyt. wykonanej jego pracy na kwotę 1 tys zł. Czy musze mu wypłacać jakieś wynagrodzenie? Mamy wspólność majątkową.

pozdrawiam

Aneta 



#7 Guest_Aneta

Guest_Aneta
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2017 - 12:27

No właśnie ja mam sytuację podobną u siebie. Prowadzę JDG. W ramach tej działalności  świadczę usługi remontowe na małą skale. Mąż przez 2 dni wykonywał pewne prace  naprawa kranu, postawienie murku przed budynkiem. Czy analogicznie mogę mieć umowę o dzieło z mężem? Ja wystawiłam  rachunek z tyt. wykonanej jego pracy na kwotę 1 tys zł. Czy musze mu wypłacać jakieś wynagrodzenie? Mamy wspólność majątkową.

pozdrawiam

Aneta 



#8 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13016 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 grudzień 2017 - 19:12

ale takie prace to żadne dzieło 

jeśli już to umowę zlecenia można z mężem podpisać



#9 Guest_Aneta

Guest_Aneta
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2017 - 10:13

Ale od umowy zlecenia są skladki zus. A jak mamy przychód 2 tys. zł to jak to opłacić??  Tym bardziej przy działalności, która dopierro co powstała. 





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zus, umowa o dzieło

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych