Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

zaległości dla ZUS

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 heela

heela

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 07 lipiec 2015 - 12:53

Bardzo proszę o pomoc.

Zus przysłał nam wezwanie do zapłaty zaległych składek na ubezpieczenie społeczne wraz z odsetkami. Pracownik zatrudniony był na umowę zlecenie, złożył oświadczenie że otrzymuje minimalne wynagrodzenie w związku z tym została mu naliczona tylko składka zdrowotna. Okazuje się , że błędnie. Co teraz powinnam zrobić? Czy mogę zapłacić z wydatków te zaległe składki z odsetkami? /nie będzie to naruszenie dyscypliny, jak zapłacę odsetki i składki pracownika?/ a później czekać na ich zwrot od byłego pracownika. Jeżeli jednak on ich nie zwróci dochodzić od niego należności na drodze sądowej. Jakie Wy byście to rozwiązały??

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21730 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 07 lipiec 2015 - 13:30

Składki i odsetki bym zapłaciła z wydatków (każdy ma swoje sposoby). Jak odsetki zapłacisz z § odsetek masz dyscyplinę, jak połączysz z § składek - nie widać.

Można też z własnej kieszeni pokryć odsetki, a składki z planu.

Zależy jaka to kwota. A dochodzić tak czy inaczej trzeba od byłego zleceniobiorcy, zacznij od wezwania do zapłaty.

#3 heela

heela

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 07 lipiec 2015 - 13:56

Kwota odsetek niestety jest za duża bym mogła sama ją pokryć. Rozumiem, że tak czy inaczej muszę te składki teraz opłacić w całości , a nie tylko część pracodawcy i resztę kiedy zleceniobiorca wpłaci..Głupia sytuacja..bo jakby nie zrobić to i tak będzie żle....opłacę odsetki - dyscyplina...! nie opłacę  będą zaległości z tyt. składek i też dyscyplina...;-(

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21730 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 07 lipiec 2015 - 14:19

Płacisz całość i dopiero wtedy musisz dochodzić części pracodawcy od zleceniobiorcy.

Powiem tylko tak: że jak odsetki "ukryjesz" w § wydatków z których masz do zapłacenia ZUS a kiedyś ktoś to wyłapie (zależy jaka kto ma kontrolę, ty wiesz najlepiej w jakiej szczegółowości kontrolują u ciebie) to będziesz miała zarzut nierzetelnej sprawozdawczości ponieważ nie ujęłaś wydatków w prawidłowych §.

Może jak zapłacisz z § 4600 to później jakieś odpowiednie tłumaczenie wyjaśni kontroli że to nie było z waszej winy...

#5 Guest_Kaśka

Guest_Kaśka
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2015 - 16:41

Miałam tą samą sytuację i zrobiłam tak facet wypłacił na wydatki a ja w tym samym dniu przekazalam do ZUS wiem że to nie jest dobrze ale kontrola .to u mnie widziała i moje wytłumaczenie zostało przyjęte jako mniejsze zło. W kolejnych.ym roku miałam ta samą sytuację ale była to duża kwota więc o trzyalam rezerwę solą kłam ZUS a teraz toczy sprawę w sądzie .

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy