Skocz do zawartości

Czy mogę zaksięgować w KPiR składki ZUS za cały rok jednorazowo w grudniu

KPiR składki ZUS

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2015 - 09:53

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczam działąność za pomocą KPiR. W trakcie roku nie księgowałem na bieżąco w koszty składek na ubezpieczenie społeczne ZUS. Nie opłacałem także w ciągi roku zaliczki na poczet podatku dochodowego. Pod koniec roku zorientowałem się, że wychodzi mi strata i nie bedę mógł odliczyć w PIT-37 od przychodu tych składek. W związku z powyższym zaksięgowałem te składki, które opłacałem od stycznia do grudnia jednorazowo w łącznej kwocie w grudniu. Czy jest to rozwiazanie poprawne? A jeżeli nie, to co trzeba było wtedy zrobić?

#2 Mar-Tax

Mar-Tax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 707 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 30 kwiecień 2015 - 10:40

Co do zasady prowadzący działalność gospodarczą ma prawo wyboru zaliczania ich do kosztów uzyskania przychodów z działalności lub też odliczyć od dochodu stanowiącego podstawę wyliczenia należnego podatku dochodowego za miesiąc, w którym miała miejsce zapłata składek na ubezpieczenie społeczne.

W 100% poprawnym sposobem byłoby w Pani przypadku zaksięgowanie składek zapłaconych w danym miesiącu w ewidencji podatkowej tego miesiąca, czyli de facto należało by poprawić o kwotę składek społecznych (i ew. FP) każdy kolejny miesiąc 2014 (jeśli składki były płacone w każdym miesiącu) i przenumerować książkę. Nie mniej jednak księgowanie składek w grudniu sumą nie powinno w przypadku ew. kontroli skarbowej zostać uznane za wadliwe. Tym bardziej, że nie powoduje to zaniżenia zobowiązania podatkowego.

"Mar-Tax" Biuro Rachunkowe Jelenia Góra

http://martax.jgora.pl

https://www.facebook.com/biuro.martax

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2015 - 11:25

Dziękuję za odpowiedź. Mając na uwadze ostatnio wygłaszane modne hasła o rozstrzyganiu niedookreślonych do końca przepisami spraw na korzyść podatnika, pozostanę w opcji grudniowej-jednorazowej. Pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: KPiR, składki ZUS

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych