Kategorie
Skocz do zawartości

Grafik z dwugodzinną przerwą w czasie dnia


Gość Paweł
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pracodawca ostatnio wprowadził bez zgody pracowników nowy grafik, w którym mamy dwugodzinną przerwę w czasie dnia pracy. Przychodzimy na 7:00, pracujemy 4 godziny - do 11:00, potem mamy 2 godziny przerwy do 13:00 i znowu zaczynamy pracę - 4 godziny do 17:00. Czy ma do tego prawo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , pod warunkiem ze pracujecie w przerywanym systemie czasu pracy (art 139 KP)

Inaczej nie ma takiego prawa

 

Art. 139.

§ 1. Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system przerywanego czasu pracy według z góry ustalonego rozkładu przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin. Przerwy nie wlicza się do czasu pracy, jednakże za czas tej przerwy pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju. § 2. Systemu przerywanego czasu pracy nie stosuje się do pracownika objętego systemem czasu pracy, o którym mowa w art. 135-138, 143 i 144. § 3. System przerywanego czasu pracy wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa - w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy, z zastrzeżeniem § 4. § 4. U pracodawcy będącego osobą fizyczną, prowadzącego działalność w zakresie rolnictwa i hodowli, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, system przerywanego czasu pracy może być stosowany na podstawie umowy o pracę. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas przerwy, o której mowa w § 1, jeżeli wynika to z umowy o pracę. § 5. Jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia, o którym mowa w § 3, ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a.

Pracodawca moze jedynie wprowadzic przerwe dodatkową max 1h (art 141 kp)

Jak pracodawca wprowadza dodatkową przerwe np: 1h to pracownik ma łącznie przerwy 1h 15 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli regulamin pracy do tej pory wskazywał, że pracownik na danym stanowisku jest objęty podstawowym czasem pracy, zmiana tego systemu na przerywany może być dokonana jedynie w sposób określony w Kodeksie pracy (lub w innych ustawach przewidujących przerywany system czasu pracy).

 

Jeśli pracodawca zastosuje przerywany system czasu pracy bez odpowiedniego trybu, narazi się na zarzut naruszenia przepisów o czasie pracy. Więcej info w tym artykule: http://www.experto24.pl/kadry/czas-pracy/dluzsza-niz-1-godzinna-przerwa-w-pracy-konieczny-system-przerywany.html#.VRAINBaIYzo

 

 

Umieszczam to w odpowiedzi na ten pierwszy posta że bez zgody pracowników wprowadził taką zmianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...