Skocz do zawartości

Ryczałt. Nowa firma. Do kiedy?

firma ryczałt zus problem

wróć do serwisu Księgowość 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Hanna

Guest_Hanna
  • Goście

Napisano 05 marzec 2015 - 00:33

Witam,

mam takie pytanko a mianowicie :

zakładam firmę gdzie wybieram ryczałt 8,5%. Działaność gospodarczą rozpoczynam z dniem 16 marca br.

Z tego co wiem, podatek na ryczałcie należy płacić zawsze do dnia 20 każdego miesiąca.

Wybaczcie za moje głupie pytanie, ale rozumiem że pierwszy podatek czyli PIT-28 składam do 20 kwietnia br?

Jestem naprawdę ciemna w te klocki ;/

i jeszcze jedno pytanie, czy będąc na ryczałcie moge sobie jedynie odliczyć swoje składki zus?

Czy bycie na ryczałcie jest opłacalne jeśli firma przynosi ponad 10 tys miesięcznie??

Z góry dziękuje za odpowiedzi na moje pytania :)

#2 Mar-Tax

Mar-Tax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 707 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 05 marzec 2015 - 08:01

Tak. Pierwsze naliczenie i zapłata podatku za marzec powinna się odbyć w terminie do 20 kwietnia.

Podstawę opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych stanowi przychód, który nie jest pomniejszany o koszty jego uzyskania. Odliczyć można sobie natomiast składki społeczne i zdrowotne (7,75%), ale tylko takie, które zostały zapłacone w danym miesiącu, tzn. przy naliczeniu podatku za marzec nie będzie Pani miała prawa do uwzględnienia składek ZUS, gdyż pierwsze składki (za marzec) powinna Pani zapłacić do 10 kwietnia. Tym samym te kwoty będzie można uwzględnić dopiero przy obliczaniu zaliczki PIT za kwiecień.

"Mar-Tax" Biuro Rachunkowe Jelenia Góra

http://martax.jgora.pl

https://www.facebook.com/biuro.martax

#3 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13428 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 marzec 2015 - 23:13

jeśli są małe koszty działalności to opłacalny jest ryczałt, a jeśli są duże, to lepiej wybrać opodatkowanie według skali podatkowej

dodam, że nie każdy rodzaj dg może być opodatkowany ryczałtem

#4 Guest_beata

Guest_beata
  • Goście

Napisano 06 marzec 2015 - 20:50

jeśli są małe koszty działalności to opłacalny jest ryczałt, a jeśli są duże, to lepiej wybrać opodatkowanie według skali podatkowej

dodam, że nie każdy rodzaj dg może być opodatkowany ryczałtem

Dziękuje za odpowiedzi smile.png

A czy usługi transportowe (tz. taksi. ) mogą być rozliczane w formie ryczałtu 8,5% ??

#5 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13428 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 marzec 2015 - 22:31

najlepiej sprawdzić to w przepisach o ryczałcie z dg

#6 konmalki

konmalki

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 262 postów

Napisano 09 marzec 2015 - 11:53

Dokładnie tak.

#7 McCarthy & Taggart

McCarthy & Taggart

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 60 postów

Napisano 25 czerwiec 2015 - 09:05

Bycie na ryczałcie jest opłacalne wtedy, gdy przedsiębiorca osiąga niskie koszty uzyskania przychodów, ponieważ nie może ich odliczyć od podatku. Zatem podstawę opodatkowania stanowi przychód (nie dochód). Jeśli chciałabyś porównać ryczałt z innymi formami opodatkowania, zapraszam na naszego bloga http://mctgroup.eu/b...kowania-wybrac/.

#8 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13428 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 czerwiec 2015 - 21:04

a od kiedy to koszty uzyskania przychodów odlicza się od podatku ?

#9 McCarthy & Taggart

McCarthy & Taggart

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 60 postów

Napisano 28 lipiec 2015 - 09:35

Miałam na myśli to, że podatek oblicza się od przychodu, nie pomniejszając go o koszty jego uzyskania.

Pozdrawiam!

#10 bresal

bresal

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 31 lipiec 2015 - 11:50

Skoro zakładasz firmę, powinieneś pomyśleć o biurze rachunkowym albo chociaż doradztwie podatkowym. Jest tyle rzeczy, na które trzeba uważać, a osoba bez wykształcenia kierunkowego może mieć z nimi trudności. Ze swojej strony polecam http://auditor.sopot.pl/.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: firma, ryczałt, zus, problem

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych