Skocz do zawartości

Zdjęcie

urlop wypoczynkowy w działalnośc gospodarcza

wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 hal999

hal999

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 28 luty 2015 - 19:02

Witam,
mam następujący problem. Obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym a od maja będę na urlopie wychowawczym.
Mój mąż prowadzi własną działalność gospodarczą i prosi,żebym mu trochę pomogła.
Dlatego mam pytanie,
1. czy wolno mi na obu tych urlopach pomagać mężowi w firmie?
2. Jeśli tak to czy musimy to gdzieś zgłosić, do urzędu skarbowego czy zus?
3. Wiem, że istnieje coś takiego jak osoba współpracująca lub członek rodziny.
Proszę o podpowiedzi
z góry serdecznie dziękuję
Pozdrawiam

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14134 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 luty 2015 - 22:36

szkoda, że nie napisałaś na czym ma polegać twoja pomoc w firmie

#3 hal999

hal999

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 01 marzec 2015 - 12:01

miałabym zastępować męża w sklepie na czas jego nieobecności (podczas wyjazdów do klientów i z towarem )
do 4-6 godzin dziennie

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14134 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 marzec 2015 - 18:53

Na pewno w trakcie urlopu wypoczynkowego możesz pomagać mężowi w sklepie.

I możesz być zgłoszona jako osoba współpracująca. W takim przypadku mąż musiałby cię zgłosić do ZUS i płaciłby tylko składkę zdrowotną, bo zapewne z etatu masz co najmniej płacę minimalną. 

Natomiast nie wiem czy byłoby to możliwe gdybyś już była na urlopie wychowawczym.  

#5 hal999

hal999

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 02 marzec 2015 - 21:56

Witam,
znalazłam informacje,że :"Jeśli w okresie przebywania na urlopie wychowawczym pracownica wykonuje dodatkowo umowę o pracę (zawartą z własnym pracodawcą lub innym podmiotem), to w okresie wykonywania tej umowy podlega ubezpieczeniom społecznym jako pracownik, nie podlega natomiast ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym.:
Wyczytałam że mogę podjąć dodatkową pracę w wymiarze do max. 1/2 etatu.
Jakie w tej sytuacji składki musiałby ponosić mój mąż? Tego niestety nie zrozumiałam :(

#6 Zespół.Centrum.Pomocy.ePK

Zespół.Centrum.Pomocy.ePK

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 731 postów

Napisano 31 marzec 2015 - 16:10

Za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność uważa się małżonka jeżeli pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracuje przy prowadzeniu działalności. Osoba współpracująca jest określeniem dla ZUS, (nawet jeżeli pomaga nieodpłatnie).Co do zasady, osoba współpracująca przy prowadzeniu działalności gospodarczej podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.W sytuacji, kiedy w innym podmiocie jest Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę przy jednoczesnym prowadzeniu pomocy małżonkowi, jeżeli  z pracy na etat uzyskuje Pani wynagrodzenia równe lub wyższe od wynagrodzenia minimalnego, które w roku 2015 wynosi 1750zł brutto, to z tytułu prowadzonej działalności Pani mąż nie jest zobowiązany do opłacania składek społecznych ZUS, a jedynie za osobę współpracującą odprwadza składkę zdrowotną. Odnośnie pracy na urlopie wychowawczym - zapisy Kodeksu pracy pozwalają jpracowniicy przebywającej na urlopie wychowawczym podjąć inną działalność jeśli nadal istnieje możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, co w praktyce zazwyczaj oznacza zaangażowanie w wymiarze nie większym 1/2 etatu.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych