Skocz do zawartości

PIT-39: 2 działki

dochód nieruchomość

wróć do serwisu Księgowość Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Guest_Edward

Guest_Edward
  • Goście

Napisano 16 luty 2015 - 17:46

Witam, pozwolicie Państwo, że przedstawię tutaj mój problem i być może będzie mi łatwiej zachować się poprawnie w stosunku do US.

W 2013 r udzieliłem prywatną pożyczkę w kwocie 60tys., z odsetkami od pożyczki w kwocie 8 tys/rok. Dochód od odsetek za 2013 r. rozliczyłem w 2014 /PIT -36/.

Zabezpieczeniem pożyczki było przeniesienie własności dwóch działek na mnie /rolna i budowlana/. Działki te znajdowały się w jednej księdze wieczystej i w akcie notarialnym nie ma wyszczególnionych wartości poszczególnych działek. Wszystko byłoby ok gdyby dłużnik spłacił dług, lecz tak się nie stało i we wrześniu 2014r. stalem się właścicielem dwóch działek, które wystawiłem do sprzedaży. W 2014 r. sprzedałem działkę rolną za kwotę 20 tys. Niestety tej drugiej działki nie udało mi się jeszcze sprzedać. Żeby było ciekawiej to oprócz całego długu /60tys/, dłużnik był mi winien odsetki w wysokości 5 tys.

Ponieważ sprzedałem nieruchomość sprzed mniej niż 5 lat jestem zobowiązany do złożenia PIT-39 i do odprowadzenia ewentualnego podatku od dochodu ale tutaj nie ma dochodu. Nie wiem jaką cenę nabycia wpisać /60 tys?/. Może powinienem wyjaśnić tę sytuacje na oddzielnym piśmie? Mam nadzieję sprzedać tę drugą działkę w tym roku i wtedy pewnie będzie jakiś dochód ze sprzedaży tych dwóch działek, który odprowadzę w 2016r, składając PIT -39.

I jeszcze sprawa tych odsetek. Dochód od tych odsetek wpiszę w PIT -36, jak w ubiegłym roku, tylko że te odsetki odzyskałem po sprzedaży działki za 20 tys. Jednym słowem z niespłaconego długu /ceny nabycia nieruchomości/ odzyskałem dopiero 15 tys. Wpisując w PIT -39 wartość sprzedanej działki 20 tys, musiałbym podwójnie opodatkować kwotę 5 tys zł /dochód od odsetek i dochód od różnicy zakupu i sprzedaży/. Bo nawet jeśli nie będę zobowiązany do odprowadzenia podatku dochodowego w tym roku to najprawdopodobniej będę zobowiązany do odprowadzenia takiego podatku w roku przyszłym, po sprzedaży drugiej działki. Wtedy można się będzie rozliczyć jak należy z różnicy zakupu i zbycia, prawda? No głowa boli.

Proszę, Szanowni Księgowi przyjrzyjcie się tej sprawie i pomóżcie. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: dochód, nieruchomość

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych