Skocz do zawartości

Zdjęcie

bilety

wróć do serwisu Księgowość 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 zaaba

zaaba

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 16 styczeń 2015 - 12:42

Witam,

Mam bardzo dziwne pytania, ale od niedawna pracuję w pewnym Teatrze i niestety mam wiele wątpliwości co do księgowań mojej poprzedniczki. Mam nadzieję że ktoś będzie w stanie mi pomoc.

1. konto 845 - przychody przyszłych okresów na którym księguję przedpłaty na bilety. Przedpłaty powinny być tu wykazywane w kwocie netto czy brutto?

2. Na jakim poziomie powinnam księgować VAT od przedpłat dokonanych gotówką/przelewem/kartą?

Bardzo proszę o odpowiedz i zrozumienie...;-P

#2 Iza BP

Iza BP

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 16 styczeń 2015 - 14:37

niestety nie pomogę, ale zazdroszczę ci pracy w teatrze, nawet w ksiegowości w teatrze też pewnie jest przyjemniej niż w księgowości w szkole......

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2015 - 14:54

Przyznam że praca bardzo fajna... Ale niestety dość stresująca na początku. Mam nadzieję że ktoś mi pomoże wyjaśnić moje wątpliwości;-)

#4 zaaba

zaaba

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 16 styczeń 2015 - 15:47

Nikt nie ma styczności ze sprzedażą biletów?

Bardzo proszę o pomoc;-)

#5 Guest_mika

Guest_mika
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2015 - 19:53

ale czemu przedplaty i 845?
ja bym księgowała od razu w przychody, przecież jak ktoś zapłacił za bilet a nie przyjdzie, to nie dostanie pieniędzy z powrotem,
a do vatu te wpłaty zalicza się w miesiącu wpłaty (są obrotem w rozumieniu vat),
jeśli wpłaty rejestrujecie w kasie fiskalnej - od tego roku można przyjąć zasadę że obrót z kasy jest przychodem, bez analizowania czy są tam zaliczki,
no i ostatnia rzecz - zdaje się ze, jako instytucja kultury nie płacicie zaliczek na CIT, więc pod tym kątem nie ma znaczenia czy to będzie przychód w m-cu wpłaty czy w m-cu kiedy spektakl się odbędzie

#6 zaaba

zaaba

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 21 styczeń 2015 - 08:39

Tak zgadza się. Księgujemy na 845 ponieważ często dochodzi do zwrotów biletów. Nie bardzo chcemy aby te przedpłaty były księgowane jako przychód, nawet biorąc pod uwagę najnowsze przepisy. Zdarza się że na koniec roku mamy dużo przedpłat na rok następny i wykazanie tego jako przychód w sprawozdaniu nie byłoby prawdą.  Do tej pory księgowanie wyglądało: zapłata przelewem 131/249 , zapłata gotówką 100/845, następnie przedpłaty przelewem były przeksięgowane na 845 czyli 249/845, a w dniu wystawienia spektaklu dopiero ujmowany jako przychód i naliczany VAT czyli 845/701 i 221-1. W ten sposób został zgubiony VAT od przedpłat (który był doliczany w deklaracji trochę w powietrzu). Nie mam pomysłu jak to poprawić używając konta 845. Wg mnie na tym koncie przedpłaty powinny być księgowane w kwocie netto i już w momencie np. przeksięgowania przedpłaty dokonanej przelewem naliczony vat w sposób 249/845 i 221-1.

#7 Guest_mika

Guest_mika
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2015 - 18:22

ok na koniec roku przedpłaty na 845 w kwocie netto, księgowania tak jak podajesz,
ale w ciągu roku wg mnie szkoda czasu i dawałabym od razu w przychody, w przypadku zwrotu pieniędzy - zmniejszenie przychodu

#8 Guest_AA

Guest_AA
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2015 - 12:07

Uważam podobnie jak MIka - nawet  bym faktury wystawiła i później korekty, bo tak prościej. Koniec roku, wyksięgowanie netto ze sprzedaży na konto 845.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych