Skocz do zawartości

Zdjęcie

Umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie

wróć do serwisu Kadry 72 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 31 sierpień 2016 - 04:55

Witam. Pracuję na umowę o pracę od niespełna 3 lat jako nauczycelka (szkoła, przedszkole, miałąm swoją działalność i w międzyczasie umowy zlecenia/ o dzieło). Z końcem sierpnia kończy mi się umowa o pracę w szkole, ale od 1.09. mam zacząć w przedszkolu. Wyszła jednak sytuacja, ze od 9września pójdę do szpitala. Sprawa jest dość poważn i wygląda na to, że na pewno bd tam powyżej 30 dni. Dowiedziałam się wczoraj, że jest gorzej, niż mi się zdawało. Idę dzisiaj do p. dyrektor z taką informacją, bo nie bd robić świństa. Szlag mnie jednak trafia, bo ile mogę tyle cały czas haruję...bo to jest pogoń za pracą u mnie niestety...tak się doprawiłam, ze wyląduję na oddziale i co teraz?Jak pomyślę, że mam dostać jakieś 450 zł netto, bo mi się nie będzie należało chorobowe po 14 dni po zakończeniu umowy w szkole ze względuna to, że nalezy mi się ten cały śmieszny zasiłek...załamka...co ja mam zrobić?Ktoś może doradzić? Dziękuję z góry za jakieś rozwiązanie! Olka

#22 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12573 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 31 sierpień 2016 - 18:41

O jakich 14 dniach piszesz, od 1-go września nie będziesz miała umowy o pracę ?

#23 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 28 październik 2016 - 11:53

nie rozumiem ludzi, którzy mogą mieć etat i wiedząc, że jest im to do ubezpieczenia potrzebne zrzekają się tego "bo nie chcą robić świństwa". to jest wyższa konieczność i ja bym się nie wychylała w trosce o mój interes. bo zdrowie jest bezcenne. i kropka.

#24 Guest_MACIEJ B.

Guest_MACIEJ B.
  • Goście

Napisano 22 listopad 2016 - 18:27

witam słyszałem ze od 2017 roku człowiek pracujacy na umowe zlecenie w pzrypadku choroby czyli niezdolnosci do pracy na jakis czas to pracodawca bedzie mogł zerwac z nim umowe a po wyzdrowieniu bedzie robiona nowa umowa zlecenie , czy to jest zgodne z prawem

#25 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12573 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 listopad 2016 - 20:38

Ciekawe gdzie to usłyszałeś, bo przecież i teraz praktycznie w każdej chwili umowę zlecenia można rozwiązać, i to nie tylko z uwagi na chorobę zleceniobiorcy. Umowa zlecenia to nie etat, który podlega przepisom Kodeksu Pracy.  

#26 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 listopad 2016 - 19:35

A może ktoś pomoże mi w następującej sprawie? jestem zatrudniona na umowę o pracę oraz pracowałam na umowę zlecenie. Na umowę zlecenie pracowałam od 1-15,09,2016 Zachorowałam nagle i trafiłam do szpitala a później na L4 od 18,09 do 11,10, niestety omyłkowo wystawiono mi umowę zlecenie (błąd wynikający z nieuwagi ) od 15-31,09,2016.. Jak wyprostować to w zus bym nie straciła zasiłku chorobowego?

#27 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12573 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 listopad 2016 - 22:14

A to ty miałabyś coś prostować w ZUS, co masz na myśli ?

Samo "wystawienie" umowy zlecenia nie znaczy, że wykonywałaś to zlecenie.

Chyba, że jednak wykonywałaś w trakcie choroby, to co innego.  

#28 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 01 luty 2017 - 14:05

Ja mam pytanie. Pracuje na umowę zlecenie od 10.01.2017 r. i niestety zachorowałam na zapalenie oskrzeli i jestem na zwolnieniu lekarskim od 31 stycznia. Okazało się, że nie jestem ubezpieczona bo mój pracodawca nie zgłosił tego w zus ale nie o to chodzi. Czy ja bd mieć wypłacone ten czas, który jestem na l4?

#29 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3517 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 01 luty 2017 - 14:48

Właśnie o to chodzi.Pracodawca nie zgłosił cię do ubezpieczenia,więc nie ma mowy o płatnym zasiłku,a po drugie  istnieje takie coś,jak okres wyczekiwania .

http://poradnikprzed...silek-chorobowy

#30 Guest_q

Guest_q
  • Goście

Napisano 10 luty 2017 - 15:56

g

#31 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 24 luty 2017 - 16:39

hej . sluchajcie mam pytanie do 30 listopada 2016  byłam zAtrudniona na umowe o prace niestety nie została mi ona przełuzona i musiałam szukać innej pracy podjełam ja zaraz 19 grudnia i od tamtej pory mam umowe zlecenie czy nalezy mi sie zasiłek chorobowy na l4 ?

#32 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18137 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 24 luty 2017 - 17:25

A są odprowadzane składki z tej umowy?

#33 Guest_Tadeusz

Guest_Tadeusz
  • Goście

Napisano 02 marzec 2017 - 17:53

mam pytanie byłem ubezpieczony na bezrobociu do 31 stycznia a od 1 lutego podjąłem prace na umowę zlecenie czy w tej sytuacji liczy mi się ciągłość ubezpieczenia na wypadek choroby czy muszę odprowadzić jeszcze 1 składkę tym razem na chorobowe

#34 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18137 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 02 marzec 2017 - 18:04

Pytanie czy z umowy zlecenia są odprowadzane składki chorobowe inaczej to o jakiej ciągłości piszesz?
To nie działa na zasadzie automatu

#35 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2017 - 16:47

mam pytanie: przez ostatnie 9 miesięcy pracowałam na umowę o pracę , teraz zaczynam pracę na umowę zlecenie. Będą potrącane wszystkie składki (bo nie mam innej umowy o pracę). Czy muszę sama zaznaczyć pracodawcy, że chcę przystąpić do składki "chorobowej"? i czy to oznacza, że wykonując pracę na umowę zlecenie, w razie choroby (L4) dostanę wypłacone pieniążki jak na umowie o pracę czy nie?Proszę o odpowiedź.

#36 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12573 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 czerwiec 2017 - 17:17

Tak, jeśli chcesz płacić składkę chorobową, to musisz to zgłosić zleceniodawcy.

Przy dobr. chorobowej jest okres wyczekiwania na zasiłek. Ale jeśli pomiędzy końcem zatrudnienia a zawarciem umowy zlecenia nie minęło 30 dni, to nabędziesz prawo do zasiłku chor. od razu.

#37 Guest_Emeryt

Guest_Emeryt
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2017 - 15:26

czy będąc na emeryturze i pracując na umowę zlecenie, mam prawo do płatnego zwolnienia lekarskiego ? Proszę o odpowiedz

#38 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12573 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 czerwiec 2017 - 21:54

Ze zlecenia obowiązkowo podlegasz składkom społecznym, a składka  chorobowa jest dobrowolna. 

Jeśli zgłosisz zleceniodawcy, że chcesz ją płacić, to w razie choroby nabędziesz prawo do zasiłku chorobowego.

#39 Guest_Poszkodowana

Guest_Poszkodowana
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2017 - 17:21

Z tego artykułu nie dowiedzialam się,kto wypłaca za L4? Czy to ZUS jest tym organem,czy ktoś inny?Po ilu dniach zwolnienia ?

#40 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12573 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 lipiec 2017 - 18:04

Zasiłek chorobowy wypłaca zleceniodawca jeśli ma do tego prawo, czyli zgłasza do ubezp. chor. co najmniej 20 osób. Jeśli nie ma prawa do wypłaty zasiłków, to płatnikiem jest ZUS.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy