Skocz do zawartości


Umowa zlecenie i urlop macierzyński

Urlop macierzyński umowa zlecenie

wróć do serwisu Kadry 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Elena

Guest_Elena
 • Goście

Napisano 17 grudzień 2014 - 17:00

Pracowałam na umowę zlecenie, z odprowadzanymi składkami ZUS. Zaszłam w ciążę. Umowa wygasa z dniem 31 grudnia. Dotąd otrzymuję zasiłek chorobowy ZUS. Jednak termin porodu jest w lutym/marcu. W związku z tym pytanie, czy pracodawca może nie przedłużyć mojej umowy na kolejny rok? Czy jeśli przedłużyłby na dotychczasowych warunkach czy należy mi się płatny urlop macierzyński? I w jakim wymiarze tygodniowym?

Bardzo proszę o pomoc, bo niestety nie orientuję się w tym temacie.#2 Ane

Ane

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 1517 postów
 • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 grudzień 2014 - 17:29

Nie ma obowiązku przedłużania umowy zlecenia - tutaj nie obowiązuje kodeks pracy.

Jak umowa zlecenia nie będzie przedłużona to zus wypłaci ci jedynie zasiłek chorobowy do czasu porodu, w dniu porodu nie będziesz ubezpieczona chorobowo zatem zasiłek macierzyński i rodzicielski nie będzie ci przysługiwał.

Inaczej jak by przedłużyli ci zleca i urodziłabyś w trakcie trwania umowy i ubezpieczenia chorobowego, wtedy będziesz miała prawo do zasiłków macierzyńskich ( 20 tyg + 6 tyg + 26tyg)#3 Guest_Elena

Guest_Elena
 • Goście

Napisano 17 grudzień 2014 - 17:42

Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź. Niestety nie orientuję się wogóle w tych przepisach dlatego pytam.

A mam takie pytania jeszcze, czy w związku z tym w dniu porodu będę ubezpieczona w NFZ i będę mogła skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej w tym dniu?

Zwolnienie L4 przedłożone pracodawcy obowiązuje do dnia 29 grudnia, jeżeli ZUS płaciłby mi do dnia porodu to czy jestem zobowiązana do przedstawienia kolejnego zwolnienia lekaskiego w siedzibie ZUS? Czy wogóle lekarz nie będzie mógł wypisać takiego zwolnienia? Co robić gdy umowa wygaśnie, czy muszę to zgłosić do ZUS lub innej instytucji aby otrzymywać zasiłek do dnia porodu?

Bardzo proszę o odpowiedź.#4 Bogusława

Bogusława

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 8194 postów
 • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 grudzień 2014 - 17:49

Jeżeli nadal będziesz na zwolnieniu lekarskim do dnia porodu,to pod ubezpieczenie społeczne będziesz podlegała z ramienia ZUS,potem do ubezpieczenia zdrowotnego musi zgłosić Cię członek rodziny lub zarejestrujesz się w Urzędzie Pracy.Kolejne zwolnienie lekarskie złożysz jeszcze zleceniodawcy,a zleceniodawca prześle zaświadczenie płatnika składek wraz ze zwolnieniem ZLA do ZUS w celu dalszej wypłaty.Kolejne zwolnienia będziesz dostarczała już do ZUS (chyba,że będziesz miała kolejną umowę).#5 Guest_Elena

Guest_Elena
 • Goście

Napisano 17 grudzień 2014 - 18:10

Dziękuję serdecznie raz jeszcze za odpowiedź. Mam nadzieję, że pracodawca przedłuży mi jednak umowę.

Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Urlop macierzyński, umowa zlecenie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych