Skocz do zawartości


ciąża a umowa o pracę przez agencję pracy

ciąza agencja pracy

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 10 listopad 2014 - 11:50

Witam,

 

Jestem zatrudniona przez agencje pracy w dużej firmie. Co miesiąc dostaję nową umowę o pracę (pełny etat i minimalne wynagrodzenie) na czas określony - czas trwania każdej umowy to 1 miesiąc. Jestem w ciąży czy pracodawca musi przedłużyć mi umowę o pracę do dnia porodu? Czy po 12 tygodniu ciąży będzie miał taki obowiązek?

 

Bardzo dziękuję za pomoc



#2 Ane

Ane

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 listopad 2014 - 13:12

"Z ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych wynika, że agencja pracy tymczasowej nie ma obowiązku przedłużenia pracownicy umowy o pracę do dnia porodu (art 13 pkt 3 mówi „Do umowy o pracę zawartej z pracownikiem tymczasowym nie stosuje się art. 177 § 3 Kodeksu pracy.”, który to artykuł nakazuje przedłużenie umowy do dnia porodu) . Agencja Pracy Tymczasowej nie może też pracownicy w ciąży zwolnić. W efekcie zatem, kobieta w ciąży, zatrudniona jako pracownik tymczasowy, jest chroniona przez zwolnieniem tylko do dnia, w którym umowa o pracę się kończy (czyli ulega rozwiązaniu ze względu na czas na jaki została zawarta)."





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ciąza, agencja pracy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych