Skocz do zawartości

Kilometrówka

wróć do serwisu Księgowość 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_jola

Guest_jola
  • Goście

Napisano 10 październik 2014 - 08:28

Szień dobry, jak wygląda rozliczenie kilometrówki krok po kroku? mam z ubiegłego miesiaca do przeniesienia nadwyżkę i od czytania jużwszystko mi się pommieszało

#2 Ewa Kozak

Ewa Kozak

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 45 postów

Napisano 20 październik 2014 - 13:51

Poniżej przedstawiam wskazówki, jak prowadzić kilometrówkę dla celów PIT:

1. Wszystkie trasy związane z prowadzoną działalnością należy ująć w ewidencji przebiegu pojazdu.

2. Na podstawie przejechanych kilometrów w danym miesiącu należy wyliczyć limit wydatków, jakie możesz w danym miesiącu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. W tym celu należy skorzystać z odpowiedniej stawki:

• 0,5214 zł dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm³,
  • 0,8358 zł dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm³,
  • 0,2302 zł dla motocykla,
  • 0,1382 zł dla motoroweru.

3. Zbierasz wszystkie faktury na wydatki poniesione w związku z danym pojazdem i podliczasz je na koniec miesiąca (pamiętając o odpowiednim rozliczeniu VAT - jeżeli jesteś czynnym podatnikiem VAT, to w przypadku wydatków związanych z bieżącym użytkowaniem pojazdu do kilometrówki zaliczasz kwoty netto powiększone o 50% kwoty VAT; przy paliwie do kosztów zaliczasz kwotę brutto) .

4. Jeżeli na koniec miesiąca rzeczywiście poniesione koszty przekroczą obliczony na podstawie przejechanych kilometrów limit, wówczas nadwyżka nad ten limit przechodzi na następny miesiąc. Podobnie, jeśli z przejechanych kilometrów wyjdzie Ci większy limit, niż rzeczywiście poniesione koszty, to o tą nadwyżkę podnosisz limit w kolejnym miesiącu. I tak do końca roku - kilometrówka 2014 obowiązuje bowiem tylko w 2014 roku. Od stycznia na nowo oblicza się limit oraz sumę kosztów.

Dokładny opis, jak prowadzić kilometrówkę krok po kroku przeczytasz w artykule: http://poradnik.wfir...-na-przykladzie

#3 Guest_jola

Guest_jola
  • Goście

Napisano 24 październik 2014 - 07:32

proszę o wyjaśnienie kwestii przenoszenia na następny miesiąc, czy mogę prosić o taką pomoc? jeśli jest np. 2300 w miesiącu a limit 1900 to przenoszę na następny miesiąc 400, a co z limitem w tym miesiącu? liczę kilometrówkę normalnie i do wysokości limitu mam kwotę i do niej dodaję te 400, czy jak powinno być prawidłowo?  mam również pozycję sumowania narastająco, czy ona ma znaczenie czy jest tylko dla czytelności kosztów poniesionych?

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 24 październik 2014 - 13:30

czy mogę Cię Ewo poprosić o sprawdzenie mojego rozumowania w takim przypadku:

I - limit wydatków 2000, poniesione wydatki 1100, koszt 1100,

II - limit wydatków 1200, poniesione wydatki 700, koszt 1200

III - limit wydatków 1900 poniesione wydatki - 2500, koszt 2300

IV - limit wydatków 1300, poniesione wydatki - 1000, koszt 1200

czy dobrze to liczę???? bardzo proszę pomóź smile.pngsmile.png

#5 Ewa Kozak

Ewa Kozak

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 45 postów

Napisano 24 październik 2014 - 13:33

Kilometrówkę rozlicza się narastająco w ciągu roku - dlatego ważna jest pozycja sumowania narastająco, zarówno przy limicie, jak i kosztach. Oznacza to, że jeżeli w tym miesiącu poniesione w związku z użytkowaniem pojazdu koszty wyniosły w sumie 2300 zł, a limit wynikający z przemnożenia liczby przejechanych kilometrów razy stawka za kilometr 2014 wyniósł 1900 zł, to do koszów możesz zaliczyć 1900 zł.

Nadwyżka (400 zł) w poniesionych wydatkach przechodzi na następny miesiąc. W związku z tym, jeżeli w przyszłym miesiącu suma kosztów wyniesie 1000 zł, a limit kilometrówki będzie wynosił np. 1200 zł, to do kosztów będziesz mogła zaliczyć 1200 zł (koszty z tego miesiąca, powiększone o część nadwyżki kosztów z poprzedniego miesiąca). Wciąż pozostaje 200 zł nadwyżki, które można zaliczyć do koszów, jeżeli w kolejnym miesiącu limit wynikający z przejechanych kilometrów będzie wyższy niż wydatki poniesione w tym okresie.

Jeżeli znajdziesz chwilę, to zapoznaj się z artykułem, który załączyłam w poprzednim poście - tam jest wytłumaczone wszystko krok po kroku :)

Pozdrawiam.

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 27 październik 2014 - 08:18

Ewo bardzo proszę czy mogłabyś potwierdzić że dobrze liczę wink.png kwestia jest dla mnie bardzo ważna, naczytałam się teorii na temat rozliczania kilometrówki, ale nie liczyłam wcześniej jej. Moja poprzedniczka robiła to inaczej, wydaje mi się że źle, dlatego bardzo ważnym dla mnie jest potwierdzenie mojego toku liczenia zanim wezmę się za poprawianie smile.png bardzo dziękuję za pomoc smile.png

#7 Guest_gość80

Guest_gość80
  • Goście

Napisano 27 październik 2014 - 08:49

wydaje się dobrze, ale specjalistą jestem w kadrach

#8 Ewa Kozak

Ewa Kozak

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 45 postów

Napisano 27 październik 2014 - 14:52

Do kosztów możesz zaliczać faktycznie poniesione wydatki, nie wartość samego limitu. Nadwyżka limitu "przechodzi" na następny miesiąc i pozwala na zaliczenie do kosztów wydatków poniesionych ponad limit w danym okresie.

Oznacza to, że Twoje obliczenia nie są poprawne. Powinno być:

I miesiąc - limit wydatków - 2000 zł, faktycznie poniesione wydatki - 1100 zł, więc do kosztów możesz zaliczyć 1100 zł (nadwyżka limitu - 900 zł - przechodzi na następny miesiąc),

II miesiąc - limit wydatków - 1200 zł, faktycznie poniesione wydatki - 700 zł, więc do kosztów możesz zaliczyć 700 zł (po tym miesiącu nadwyżka limitu wynosi 1400 zł),

III miesiąc - limit wydatków - 1900 zł, faktycznie poniesione wydatki - 2500 zł, do kosztów możesz zaliczyć 2500 zł (limit z tego miesiąca pozwala na zaliczenie 1900 zł, jednak wspomniana nadwyżka z poprzednich miesięcy sprawia, że możemy teraz ująć również te 600 zł i dalej zostanie nam nadwyżka w limicie - 800 zł),

IV miesiąc - limit wydatków 1300, poniesione wydatki - 1000 zł, więc do kosztów zaliczasz 1000 zł faktycznie poniesionych wydatków (nadwyżka limitu w tym miesiącu znowu ulega zwiększeniu o 300 zł i wynosi 1100 zł).

Jeżeli w następnym miesiącu limit wyniósłby np. 500 zł, a wydatki na samochód 2000 zł, to do kosztów mogłabyś zaliczyć 1100 limitu z poprzedniego miesiąca + 500 zł limitu z tego, czyli 1600 zł. Nadwyżka kosztów - 400 zł - przeszłaby na kolejny miesiąc i mogłaby zostać rozliczona, jeżeli limit kilometrówki by na to pozwolił.

Mam nadzieję, że teraz wszystko jest już jasne :)

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 28 październik 2014 - 12:20

oooogromne dzięki Ewo, teraz już wszystko rozumiem smile.png

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2015 - 13:59

Pani Ewo, a czy mogłabym prosić o wyjaśnienie dlaczego wydatki nie wpisuje się w kwocie netto (kwestia paliwa jest zrozumiała), tylko w kwocie netto + 50% VAT? Z góry dziękuję.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych