Skocz do zawartości

odliczenie VAT, wynajem samochodu

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Dominik

Guest_Dominik
  • Goście

Napisano 09 październik 2014 - 11:03

Witam serdecznie, w ramach prowadzonej działalności wykorzystuję samochód osobowy. Niedawno miałem wypadek, mój dotychczasowy pojazd nadaje się jedynie do kasacji. Byłem więc zmuszony do wynajęcia pojazdu o podobnych parametrach – ma homologację osobową – aż do momentu, w którym zakupię nowy pojazd na własność. Proszę o wyjaśnienia, czy mogę odliczyć VAT z faktury wystawianej przez firmę wynajmującą mi samochód?

#2 Ewa Kozak

Ewa Kozak

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 45 postów

Napisano 09 październik 2014 - 13:03

Witam! 

Jeżeli umowa najmu samochodu dotyczy pojazdu, który będzie wykorzystywany do celów działalności opodatkowanej, wówczas możesz odliczać VAT z faktury wystawionej przez firmę wynajmującą samochód oraz od wydatków z nim związanych. Inną kwestią jest to, w jakiej kwocie będziesz mógł ten VAT odliczyć.

Pamiętaj, że w przypadku wynajętego pojazdu, by zaliczyć do kosztów podatkowych firmy wydatki z nim związane, powinieneś prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu do celów PIT. Limit kilometrówki nie dotyczy jednak faktury za czynsz najmu - ten możesz w całości zaliczyć do koszów.

Co więcej, jeżeli chcesz odliczać 100 proc. VAT z faktury za wynajem oraz od innych wydatków (w tym od paliwa), powinieneś wypełnić trzy dodatkowe obowiązki - zgłosić ten samochód w US na druku VAT-26, prowadzić kilometrówkę do celów VAT oraz ustanowić regulamin użytkowania tego pojazdu w firmie. 

Jeżeli któryś z ww. obowiązków nie zostanie dopełniony, wówczas przysługuje Ci prawo do odliczenia 50 proc. VAT od faktury za czynsz najmu oraz od wydatków na eksploatację (paliwo zaliczasz do kosztów w wartości brutto).

Pozdrawiam!

#3 Guest_ananasek

Guest_ananasek
  • Goście

Napisano 14 październik 2014 - 21:44

Jeżeli firma w ramach prowadzenia działalności ma wypożyczalnię samochodów i weźmie nowy samochód w leasing w celu wynajmu to czy od faktur leasingu można odliczać VAT w 100%

#4 Ewa Kozak

Ewa Kozak

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 45 postów

Napisano 15 październik 2014 - 14:27

Dodatkowo do grupy pojazdów, od których można odliczać 100 proc. VAT bez konieczności spełnienia dodatkowych obowiązków zalicza się również pojazdy samochodowe przeznaczone wyłącznie do:

• odsprzedaży,
  • sprzedaży (w odniesieniu do pojazdów wytworzonych przez podatnika),
  • oddania w odpłatne używanie, którego podstawą jest umowa najmu samochodu, jego dzierżawy lub inna umowa o podobnym charakterze.

Co ważne, odsprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów musi stanowić przedmiot działalności podatnika.

Oznacza to, że w opisanej sytuacji, jeżeli leasingowany samochód będzie przeznaczony na wynajem, a wypożyczanie stanowi przedmiot Twojej działalności, wówczas możesz skorzystać z prawa do pełnego odliczenia VAT od wszystkich wydatków związanych z pojazdem (bez konieczności prowadzenia kilometrówki, zgłaszania pojazdu na VAT-26 etc.).

Dokładne wyjaśnienie zasad odliczania VAT od samochodów po 1 kwietnia 2014 roku znajdziesz w artykule: http://poradnik.wfir...1-kwietnia-2014

Pozdrawiam!

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych