Skocz do zawartości

Zasiłek macierzyński a własna dzialność gospodarcza

ciąża działalność gospodarcza zasiłek macierzyńskie

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_kinga

Guest_kinga
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2014 - 09:51

Witam, przepraszam jeśli temat jest już powielany wielokrotnie jednak wszędzie gdzie czytam dostaje sprzecznych informacji, dlatego chciałabym mieć aktualne dane na chwilę obecną.

Prowadzę działalność gospodarczą, na chwilę obecną jestem na "małym zusie". Natomiast już w grudniu kończy mi się preferencyjny okres 2lat i wchodzę na wyższy próg. I z tego tytułu mam też kilka pytań dotyczących L4 jak i w przyszłości zasiłku macierzyńskiego. Z tego jak dobrze słyszałam podstawą wymiaru zasiłku dla osób prowadzących działalność gospodarczą kwota zasiłku macierzyńskiego to przeciętna miesięczna kwota, stanowiąca podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe (średnia z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych).

Czyli jak rozumiem na chwilę obecną płacę bodajże 12,32zł składki chorobowej, natomiast od 1.12 będę zobowiązana płacić 55,07zł składki chorobowej. Jak dobrze rozumiem w przyszłości w momencie pójścia na L4, wypłacany zasiłek będzie średnią z ostatnich 12 miesięcy. Czyli będzie to dalej bardzo niska kwota. Chciałabym się zapytać czy jeśli teraz wyrejestrowałabym się na jakiś okres ze składek chorobowych np na okres 2 miesięcy. To czy płacąc później składkę 55,07zł przez kolejne 3 miesiące będzie liczona średnia tylko z tych 3 miesięcy, czy też moje 3 miesiące i reszta (9miesięcy) jakąś średnią ogólną?

Podobnie chciałabym zapytać o zasiłki macierzyńskie, za jakiś rok może dwa planuje dziecko. Natomiast patrząc na realia i zasiłki chorobowe jakie dostawałam dotychczas np za 10dni niecałe 100zł. Zastanawiam się co dalej. Płacąc normalny zus licząc, że płaciłabym go przez te 12 miesięcy zasiłek macierzyński wynosiłby ok 1600zł natomiast jeszcze trzeba by opłacić 270,40 zł zdrowotnego. (mówię o chwili obecnej, bo wiadomo, że w przyszłym roku składki będą większe). Więc zostaje ok 1330zł i jak tu za taką kwotę utrzymać siebie i dziecko.

Dlatego chciałabym wiedzieć jakie składki trzeba by było opłacać, żeby w przyszłości móc liczyć na przynajmniej 3 tys zl zasiłku. Czy lepiej opłacać je w ciągłości, czy np w pewnym momencie zawiesić na jakiś czas i zacząć płacić wyższe? Dziękuje za wszelkie odpowiedzi i przepraszam jeśli temat już był, natomiast to wszystko tak szybko się zmienia, że to co było w 2012, czy 2013 już może nie być aktualne, a chciałabym mieć dostęp do aktualnych informacji.

#2 Guest_kinga

Guest_kinga
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2014 - 09:55

Z tego jak dobrze słyszałam podstawą wymiaru zasiłku dla osób prowadzących działalność gospodarczą kwota zasiłku macierzyńskiego to przeciętna miesięczna kwota, stanowiąca podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe (średnia z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych).

Błędnie napisałam, miało być: Z tego jak dobrze słyszałam dla osób prowadzących działalność gospodarczą kwota zasiłku macierzyńskiego to przeciętna miesięczna kwota, stanowiąca podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe (średnia z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych).

#3 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 24 wrzesień 2014 - 10:00

Trudno przewidzieć jak ostatecznie będą wyliczane zasiłki macierzyńskie dla osób prowadzących działalność gospodarczą,jedno jest pewne luka w prawie polegająca na tym,że opłacenie jednej wysokiej składki na ubezpieczenie chorobowe powodowała bardzo wysoki zasiłek macierzyński zostanie zlikwidowana.

Więcej przeczytaj:

http://ksiegowosc.in...-od-2015-r.html

#4 Guest_kinga

Guest_kinga
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2014 - 10:14

Dziękuje za linka, informacje przydadzą się na przyszłość. Natomiast teraz nie wiem jak zrobić z obecnymi składkami? teraz płacę mały zus, czy lepiej cały czas opłacać te małe składki potem od grudnia większe i mieć ciągłość, czy może lepiej zrobić przerwę na 2 miesiące i potem już opłacać tą wyższą składkę 55,07zł i w razie choroby w przyszłym roku mogę mieć wtedy wyższy zasiłek? niż mając ciągłość w której np 3 miesiące płaciłam po 55,07zł a 9 miesięcy po 12,32zł?

Nie wiem tylko jak będzie wyliczona składka jak np zapłacę 3 miesiące po 55,07zł a wcześniej miałam 2 miesiące przerwy, jak zostaną zastąpione te 9 miesięcy?

#5 Zespół.Centrum.Pomocy.ePK

Zespół.Centrum.Pomocy.ePK

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 731 postów

Napisano 29 wrzesień 2014 - 14:32

Zasiłek macierzyński przysługuje kobiecie prowadzącej działalność gospodarczą i jednocześnie podlegającej dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Przedsiębiorca deklaruje podstawę, od jakiej będzie odprowadzał składki. W obecnym stanie prawnym obowiązuje zasada - im wyższa zadeklarowana podstawa, tym wyższa wysokość otrzymywanego zasiłku.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prace nad uszczelnieniem przepisów dotyczących zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorców. Projektowane zmiany dotyczą zasad obliczania podstawy wymiary zasiłku w przypadku krótszego niż 12 miesięcy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu osób prowadzących pozarolniczą działalność oraz innych grup osób dla których podstawę wymiaru składek stanowi kwota zadeklarowana.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy sugerujemy kontakt z infolinią ZUS

http://www.zus.pl/se...lt.asp?p=2&id=8

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ciąża, działalność gospodarcza, zasiłek, macierzyńskie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy