Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zasiłek chorobowy z ZUS pracownik tymczasowy

ZUS chorobowe zasiłek prawnik

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2014 - 11:00

Witam.
Mój problem dotyczy wysokości wypłaconego mi przez ZUS zasiłku chorobowego.
Przez ponad 5 miesięcy pracowałam na pełny etat(niestety przez agencję - jako pracownik tymczasowy). Miałam pełne ubezpieczenie, wszelkie składki odprowadzane były jak należy. Pod koniec kolejnej umowy (kończącej się 31 maja)zachorowałam, zwolnienie miałam do 2 czerwca. Z agencji otrzymałam pieniążki za okres do 31 maja włącznie. Za 1 i 2 maj ZUS wypłacił mi zasiłek w normalnej oczekiwanej kwocie. Wróciłam do pracy 3 czerwca, ale niestety znów musiałam iść na chorobowe od 4 czerwca. Za 3 czerwca wystawiono mi umowę i świadectwo pracy (jednodniowe). Chorowałam do 27 sierpnia..
Otrzymałam z ZUSu zasiłek za okres od 4 czerwca do 11 sierpnia w wysokości 109 zł. Czy to normalne? 69 dni po 1,59zł dziennie? Dlaczego podstawą jest tylko ostatnie świadectwo pracy jednodniowe? A reszta składek gdzie znikła? Po co je opłacałam? Czy mogę pisać odwołanie?
Proszę pomóżcie, bo nie dość, że wypłacili mi po prawie 3 miesiącach, to jeszcze taką kwotę? Kolejna wpłata to 16zł za 10 dni, za ostatnie 6 dni czekam nadal.
Pracę przez agencję zaczęłam od 13 grudnia 2013, umowy dostawałam co 2 tygodnie, potem co miesiąc. Ostatnia umowa była od 1 do 31 maja. Zachorowałam 27 maja. Nigdy wcześniej w roku 2014 nie chorowałam. Agencja wypłaciła mi chorobowe do 31 maja i stwierdzili, że nie mogą mi dać kolejnej umowy od 1 czerwca, bo takie mają przepisy. 1 i 2 czerwiec - wypłata chorobowego przez ZUS. Do pracy wróciłam 3 czerwca. Nie zdążyłam podpisać umowy. Kiedy 4 czerwca znów musiałam iść na chorobowe agencja przysłała mi do podpisania umowę jednodniową i kazali zwolnienia zanosić do ZUSu bezpośrednio.
Kolejne zwolnienia były już systematycznie bez żadnych przerw.
Mam 41 lat.
Wiem, że w prawach dla pracowników tymczasowych jest zapis, że podstawę wypłaty zasiłku wylicza się inaczej niż normalnym pracownikom. Dotyczy to tej nieszczęsnej przerwy między umowami, która niestety nie wypadła w dni wolne od pracy.
Czy mam możliwość walczyć o podpięcie tych 2 dni chorobowego pod ciągłość? Przecież są pokryte chorobowym.
Decyzji o przyznanym zasiłku jeszcze nie posiadam, ale właśnie piszę podanie/wniosek o jego wydanie, bo sami nie wydali żadnej.
Pozdrawiam
Ewa

#2 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 08 wrzesień 2014 - 11:26

Problem polega na tym,że nie potrzebnie podpisywałaś umowę o pracę na jeden dzień.Miałaś prawo zachorować do 14 dni od daty zakończenia ostatniej umowy o pracę,więc zasiłek chorobowy,by był wypłacany z podstawy wyliczonej poprzednio.Błąd także tkwi w umowie,którą podpisałaś.Gdyby umowa była zawarta na miesiąc z wpisanym wynagrodzeniem miesięcznym i rozwiązana po jednym dniu,to podstawą do wyliczenia kolejnego zasiłku byłaby kwota wynagrodzenia zasadniczego z umowy.Proponuję poprosić o zmianę umowy (aby była zawarta na kwotę miesięczną ) ponownie ją rozwiązać i sprostować dokumenty w ZUS,pisząc wyjaśnienie,że celem zawarcia tej umowy nie było zawarcie na jeden dzień.

#3 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2014 - 11:32

Problem w tym, że Agencja stwierdziła, że nie wolno im podpisywać umów z pracownikami będącymi na chorobowym. Jedyna nadzieja jaką mam to fakt, że te dwa felerne dni można zaliczyć jako ciągłość. Jak myślisz?

#4 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 08 wrzesień 2014 - 12:24

Problem w tym, że Agencja stwierdziła, że nie wolno im podpisywać umów z pracownikami będącymi na chorobowym. Jedyna nadzieja jaką mam to fakt, że te dwa felerne dni można zaliczyć jako ciągłość. Jak myślisz?

Na pewno tych dwóch dni nie można zaliczyć do ciągłości ponieważ poprzednia umowa była zakończona(nastąpiło wyrejestrowanie,przez dwa dni nie było stosunku pracy a kolejna umowa i zarejestrowanie tylko na jeden dzień.nie ma żadnych przeszkód prawnych,aby zawierać kolejną umowę o pracę podczas trwania choroby.

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2014 - 12:48

Wielkie dzięki za info. Już dzwonię do agencji i będę żebrać o zmianę umowy od 3 czerwca. Oby się udało

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ZUS, chorobowe, zasiłek, prawnik

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych