Skocz do zawartości

Zdjęcie

Tymczasowe aresztowanie jako najuciążliwszy środek zapobiegawczy

6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672086 postów

Napisano 27 sierpień 2014 - 13:11

Tymczasowe aresztowanie to najuciążliwszy ze środków zapobiegawczych. Dlatego też zastosowanie tego środka zapobiegawczego jest – zgodnie z kodeksem postępowania karnego – ostatecznością. Kiedy i po spełnieniu jakich przesłanek można zastosować tymczasowy areszt?

Powrót do artykułu: Tymczasowe aresztowanie jako najuciążliwszy środek zapobiegawczy

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2014 - 13:11

Czy i czym różnią się środki zapobiegawcze: tymczasowe aresztowanie i zatrzymanie?

#3 Guest_Żakiewicz Adwokaci

Guest_Żakiewicz Adwokaci
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2014 - 16:33

tymczasowe aresztowanie jest środkiem zapobiegawczym, natomiast zatrzymanie pozostaje tzw. środkiem przymusu. Policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną jeśli istnieją podstawy do twierdzenia że popełniła ona przestępstwo, a zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się albo zatarcia śladów przestępstwa lub inne wypadki szczegółowo wymienione w przepisie. Zatrzymanie jest więc pierwszą czynnością podejmowaną bezpośrednio wobec osoby, którą podejrzewa się o dokonanie przestępstwa. Może nastąpić nawet przed formalnym wszczęciem postępowania przygotowawczego. Tymczasowe aresztowanie natomiast jest środkiem zapobiegawczym stosowanym jedynie przez sąd w toku postępowania przygotowawczego lub sądowego. Ma na celu zabezpieczyć prawidłowy przebieg postępowania prokuratorskiego/sądowego poprzez m.in uniemożliwienie podejrzanemu/oskarżonemu kontaktu ze świadkami w sprawie, uniemożliwienie mu zacierania śladów, ucieczki czy ukrycia się, ale również tymczasowe aresztowanie można zastosować w sytuacji gdy już zgromadzone dowody wskazują, że za ciężkie przestępstwo podejrzanemu/oskarżonemu grozi surowa kara pozbawienia wolności.

#4 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 12 luty 2017 - 12:17

Czy w trakcie aresztowania tymczasowego przysługuje mi prawo do odwiedzin chłopaka i czy on może do mnie zadzwonić?

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 luty 2017 - 12:35

Czy w trakcie aresztowania tymczasowego przysługuje mi prawo do odwiedzin chłopaka i czy on może do mnie zadzwonić?

Jeśli to chłopak, to raczej nie, ale bliska rodzina będzie mogła odwiedzić, jeśli prokurator wyrazi zgodę. Wszystko zależy od tego, za co ma areszt, jeśli mógłby przekazywać jakieś wiadomości na zewnątrz aresztu lub mataczyć w sprawie, wtedy nie dostanie zezwolenia ani na telefon, ani na odwiedziny.

#6 Guest_No-Name

Guest_No-Name
  • Goście

Napisano 24 luty 2020 - 21:48

Dobry wieczór

Sprawa została odroczona przez adwokata ,przeciwko narkomanii groził mi areszt tymczasowy 5 mcy czekam na 2 posiedzenie od 28.01 jaki jest czas sądu na 2 posiedzenie ,ile to trwa ?? Za posiadanie 26 gr liści kwiatów już nie było na użytek oczywiście własny . Dbam o dom i Babcie która ma 80 lat , pracę miałem lecz już nie mam bo zamkneli lokal lecz pracodawca dał mi umowę na 2 mce oraz pismo że pracuję 12.2019-01.2020r pismo poszło do sądu jako kolejny załącznik , wnioskuję na zamienienie kary pozbawienia wolnści na prace społeczne i ewentualny dozór elektroniczny . Jakie mam szanse na te 2 ewentualności , mam bdb prace do podjęcia w górach ,lecz jeśli bd miał 2 posiedzenie podejrzewam że muszę być na rozprawie również wraz z adwokatem oczywiście . Proszę o poradę oraz odpowiedź ile mam czasu ,chciałbym wyjechać w góry do pracy ,ale moja obawa na spalenie sobie takzwanie mostów z przyszłym pracodawcą nie chciałbym ,wyjechać na 2 tyg i dostać listu np z terminem rozprawy , proszę o poradę w tej sprawie ,dziekuję

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 luty 2020 - 11:58

Dobry wieczór

Sprawa została odroczona przez adwokata ,przeciwko narkomanii groził mi areszt tymczasowy 5 mcy czekam na 2 posiedzenie od 28.01 jaki jest czas sądu na 2 posiedzenie ,ile to trwa ?? Za posiadanie 26 gr liści kwiatów już nie było na użytek oczywiście własny . Dbam o dom i Babcie która ma 80 lat , pracę miałem lecz już nie mam bo zamkneli lokal lecz pracodawca dał mi umowę na 2 mce oraz pismo że pracuję 12.2019-01.2020r pismo poszło do sądu jako kolejny załącznik , wnioskuję na zamienienie kary pozbawienia wolnści na prace społeczne i ewentualny dozór elektroniczny . Jakie mam szanse na te 2 ewentualności , mam bdb prace do podjęcia w górach ,lecz jeśli bd miał 2 posiedzenie podejrzewam że muszę być na rozprawie również wraz z adwokatem oczywiście . Proszę o poradę oraz odpowiedź ile mam czasu ,chciałbym wyjechać w góry do pracy ,ale moja obawa na spalenie sobie takzwanie mostów z przyszłym pracodawcą nie chciałbym ,wyjechać na 2 tyg i dostać listu np z terminem rozprawy , proszę o poradę w tej sprawie ,dziekuję

O termin rozprawy musisz zapytać w sądzie, a nie nas, internautów. W zależności od tego ile spraw jest do rozpatrzenia w danym sądzie, tyle czasu czeka się na rozprawę i ten czas może wynosić nawet od kilku do kilkunastu miesięcy. Jaki będzie wyrok w Twojej sprawie, to już tylko zgadywanka lub pytanie do wróżki.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych