Skocz do zawartości


Użyczenie sprzętu medycznego


wróć do serwisu Moja Firma 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_medica

Guest_medica
 • Goście

Napisano 22 sierpień 2014 - 09:51

Witam, jedna z fundacji prowadziła przychodnię. Powstał plan, aby ją zlikwidować a sprzęt medyczny użyczyć lub aportem wnieść do spółki. Jaki będzie tego skutek podatkowy? Lepiej użyczyć czy aport?#2 Zespół.Centrum.Pomocy.ePK

Zespół.Centrum.Pomocy.ePK

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 731 postów

Napisano 31 sierpień 2014 - 12:10

Witamy,

 

Likwidacja fundacji zgodnie z art. 15 ustawy o fundacjach może być zlikwidowana w przypadku osiągnięcia założonego celu albo wyczerpania środków finansowych. Dyskusyjne jest, czy można zlikwidować fundację z innych przyczyn (określonych w statucie). Dotychczasowe orzecznictwo Sądu Najwyższego wyklucza możliwość likwidacji fundacji z przyczyn innych, niż wyraźnie wskazane w przepisach prawa. Sąd Najwyższy twierdz, że statut fundacji nie może określać innych podstaw utraty osobowości prawnej przez fundację niż określone w ustawie o fundacjach.

Sam fakt przekazania sprzętu innemu podmiotowi musi być zgodny ze statutem fundacji. Ponadto, w  przypadku wniesienia aportem lub użyczenia obie konstrukcje prawne zakładają, że podmiot wnoszący/użyczający będzie kontynuował swoje istnienie. Aport zakłada fakt otrzymania w zamian za wkład udziałów, które objęłaby fundacja; to najprawdopodobniej będzie się wiązało ze zmianą umowy spółki, podwyższeniem kapitału zakładowego, a więc koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku nieodpłatnego użyczenia najprawdopodobniej powstanie obowiązek rozpoznania przychodu w wartości rynkowej u podmiotu, który sprzęt otrzyma.

W indywidualnych sprawach dotyczących podatków informacji udziela Krajowa Informacja Podatkowa czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00

Infolinia:

Z tel. stac.: 801 055 055

Z tel. kom.: (22) 330 0330

Z zagranicy.: +48 22 330 0330

 

Pozdrawiamy

 

Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego#3 boddekk

boddekk

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 58 postów

Napisano 26 luty 2019 - 10:56

Nowoczesnej jakości sprzęt medyczny to podstawa dzisiejszych czasów. Osobiście polecam korzystanie z dzisiejszej techniki kliknij teraz http://www.wypozyc-lozko.pl/wypozyczalnia-koncentrator-tlenu/ super opcja na wysokiej jakości sprzęt medyczny.

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych