Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wydziedziczenie, czyli pozbawienie zachowku

33 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671041 postów

Napisano 05 sierpień 2014 - 15:02

Wydziedziczenie, czyli pozbawienie zachowku to, obok niegodności dziedziczenia, instytucja prawa spadkowego, która ma na celu pozbawienie konkretnych osób korzyści wynikających z dziedziczenia. Na czym polega wydziedziczenie i jakie są jego przesłanki?

Powrót do artykułu: Wydziedziczenie, czyli pozbawienie zachowku

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2014 - 15:02

Czy zapis w testamencie "wydziedziczam", taki jak w przykładzie w treści tekstu, jest wystarczający by pozbawić niewdzięczne dziecko? Autor tekstu mówi o "zapisie o wydziedziczeniu", czy więc w testamencie ustnym nie można skutecznie wydziedizczyć?

#3 Guest_Iza

Guest_Iza
  • Goście

Napisano 07 sierpień 2014 - 08:33

dobry temat

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2014 - 21:54

jezeli został napisany testament przez notariusza na jedno dziecko, to drugie dziecko musi byc wydziedziczone?

#5 Ja_jagienka

Ja_jagienka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 139 postów

Napisano 07 grudzień 2014 - 11:53

jezeli został napisany testament przez notariusza na jedno dziecko, to drugie dziecko musi byc wydziedziczone?

Jeśli nie wydziedziczysz drugiego dziecka, to będzie mu przysługiwał zachowek.

#6 Guest_Weighill

Guest_Weighill
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2015 - 21:37

Jeśli przyczyny wydziedziczenia są zmyślone, czy można się od wydziedziczenia odwołać?

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2015 - 13:10

Jeśli przyczyny wydziedziczenia są zmyślone, czy można się od wydziedziczenia odwołać?

Można.

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2015 - 17:47

jesli ojciec zmarl i napisal testament a do niego ze wydziedzicza jedynego syna to co wtedy przejmuje s wnuk

#9 Ja_jagienka

Ja_jagienka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 139 postów

Napisano 25 styczeń 2015 - 20:22

jesli ojciec zmarl i napisal testament a do niego ze wydziedzicza jedynego syna to co wtedy przejmuje s wnuk

Po wydziedziczonym synu dziedziczy jego syn, czyli wnuk zmarłego.

#10 Guest_zuza

Guest_zuza
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2015 - 10:34

moj rodzice za życia zapisali cała gospodarstwo bratu w słownych ustaleniach miał kupić mieszkanie najbiedniejszej siostrze. rodzice zmarli , a on sprzedał całą nieruchomość i nikogo nie powiadomił i uciekł gdzieś w POLSKĘ nikogo nie poinformował zniszczył i popalił pamiątki. Czy jako rodzeństwo możemy od niego dochodzić po rodzicach zachowku lub innych nleżnośći, siostra mieszknia , które objecAŁ RODZICOM, ŻE JEJ KUPI.

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2015 - 10:46

moj rodzice za życia zapisali cała gospodarstwo bratu w słownych ustaleniach miał kupić mieszkanie najbiedniejszej siostrze. rodzice zmarli , a on sprzedał całą nieruchomość i nikogo nie powiadomił i uciekł gdzieś w POLSKĘ nikogo nie poinformował zniszczył i popalił pamiątki. Czy jako rodzeństwo możemy od niego dochodzić po rodzicach zachowku lub innych nleżnośći, siostra mieszknia , które objecAŁ RODZICOM, ŻE JEJ KUPI.

Możecie dochodzić zachowku, natomiast to, co rodzice obiecali ustnie, musielibyście udowodnić w sądzie, gdyby brat nie zechciał dobrowolnie nic wypłacić.

#12 Guest_SPADKOBIORCA.

Guest_SPADKOBIORCA.
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2015 - 19:21

Proszę o wyjaśnienie tematu zachowku a mianowicie: PRZED uprawomocnieniem się testamentu,strona która kwestionowała testament, (A była to córka, osoby sporządzający testament) zmarła około 6 mc przed zakończeniem tego postępowania. Testament zawierał wydziedziczenie z uzasadnieniem Jej i Jej dwoje dzieci-czyli wnuków,osoby sporządzającej testament.(dzieci w chwili zgonu miały 16 l (jeden z autyzmem,bez potwierdzenia specjalistycznego leczenia).Testament ten został potwierdzony – uprawomocniony przez sąd. Również w czasie przed uprawomocnieniem się tego testamentu około 3 mc. (czyli w czasie kiedy jeszcze nie było wiadome czy testament ten zostanie potwierdzony sądownie ,nie wiadomo kto zostanie spadkobiercą ),strona wydziedziczona posługując się adwokatem, wystąpiła bezpośrednio do sądu( wyższej instancji, i innej jurysdykcji) o zachowek od osoby wskazanej jako obdarowanej w testamencie. Teraz mam 2 pytania w związku z tym. – 1/.Czy sąd może przystąpić do czynności procesowych o zachowek ,gdzie testament jeszcze jest nie potwierdzony sądownie(czyli nie jest osoba obdarowana potwierdzona sądownie)?.2/.Jeżeli w pierwszej linii spadkowej osoba nie żyje – zmarła po otwarciu testamentu (a ewentualny zachowek należał by się Jej w wysokości 1/2 ceny dóbr pozostawionych ,) to w jakiej części należał by się zachowek następnym (czyli 2um wnukom. dzieciom zmarłej córce) Mówi się o 2/3 ale od sumy przypadającej ewentualnie nieżyjącej matce , czyli od 1/2 należy się 2/3 dla dwóch ,czy może jest to tak że każdemu należy się 2/3 bo w dzisiejszych czasach ??? Dwoje wnuków czyli 2 x 2/3 = 4/3 czyli trzeba by było dopłacić do interesu. Z kolei jeżeli pierwszej linii należy się równowartość 1/2 ,to skoro następnym(dzieciom) należy się po 2/3 to też przewyższa część należącą się osobie w pierwszej linii -skoro pierwsza dostaje 1/2 to następni dostali by 2 x 2/3 = 4/3 czyli więcej niż 1/2. Dziwne to troszeczkę.proszę o odpowiedź. Ps. a co jeżeli by osoba miał nie dwoje wnuków tylko np. 4 czyli 4 dzieci miała osoba wydziedziczona ? 4x 2/3 = 2 i 2/3 ? Pozdrawiam .

#13 Guest_JArek

Guest_JArek
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2016 - 19:42

Witam. Moja babcia posiada dom zapisany w testamencie na moją mamę i wujka (mamy brata). Z żoną, jeszcze za życia babci, chcemy spłacić część domu zapisanego wujkowi. W jaki sposób zabezpieczyć prawnie dom, aby po śmierci babci był mój i żony, a reszta rodziny w przyszłości nie rościła żadnych należności? Nadmieniam, że część należąca do mojej mamy ma być nam darowana.

#14 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2016 - 20:32

Jak rozumiem istnieje tylko testament, który po śmierci babci spowodujeformalny  zapis domu na mamę i wujka. Jeśli tak jest to obecnie nic nie możecie zrobić. Na razie właścicielem jest babcia, więc co mielibyście spłacać wujkowi? On nie jest właścicielem, on tylko MOŻE nim być. Aby cokowiek zacząć robić w kierunku zapisania domu na Was babcia musiałaby już teraz darować dom mamie i wujkowi (np. zastrzegając sobie możliwość dożywotniego zamieszkania). Wtedy mama staje się JUŻ właścicielką w 1/2 i wujek też, zatem wujek może Wam na tym etapie sprzedać/darować czy cokolwiek innego. Wujek oczywiście może Wam darować/sprzedać swoją część po upływie 5 lat, inaczej zapłaci podatek.

#15 Guest_Karol

Guest_Karol
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2016 - 13:32

proszę o informacje dotyczącą zachowku dla wnuków.Ojciec podstępnie został wydziedziczony.Tą sprawę jak się mi wydaje traktował SN w grudniu 2015.Gdzie znależć sygnaturę akt tej sprawy ? pozdrawiam

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2016 - 13:37

proszę o informacje dotyczącą zachowku dla wnuków.Ojciec podstępnie został wydziedziczony.Tą sprawę jak się mi wydaje traktował SN w grudniu 2015.Gdzie znależć sygnaturę akt tej sprawy ? pozdrawiam

Chyba żartujesz? Coś Ci się wydaje, a my mamy znaleźć sygnaturę akt do sprawy.

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 luty 2016 - 15:47

co zrobić gdy rodzeństwo otrzymało swoją część spadku co jest udokumentowane w aktach notarialnych ,swoją darowiznę już sprzedali i oczekują na śmierć rodziców którzy są jeszcze w dobrym zdrowiu żeby otrzymać zachowek od siostry która mieszka i opiekuje się rodzicami w rodzinnym domu który notarialnie jest na nią przepisany z zaznaczeniem opieki i dozgonnym zamieszkaniem rodziców

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 luty 2016 - 12:41

co zrobić gdy rodzeństwo otrzymało swoją część spadku co jest udokumentowane w aktach notarialnych ,swoją darowiznę już sprzedali i oczekują na śmierć rodziców którzy są jeszcze w dobrym zdrowiu żeby otrzymać zachowek od siostry która mieszka i opiekuje się rodzicami w rodzinnym domu który notarialnie jest na nią przepisany z zaznaczeniem opieki i dozgonnym zamieszkaniem rodziców

Jeśli już swoje dostali, nie będą mieli prawa występować ponownie o część majątku po rodzicach. Jeśli rodzice spisali z córką umowę dożywocia, a na to wygląda, że to taka umowa, to w takiej sytuacji w ogóle zachowek nie przysługuje.

#19 Guest_jeżyk

Guest_jeżyk
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2016 - 20:25

Dobry wieczór. Mam trzy pytania, na które do końca nie mogę znaleźć odpowiedzi. 1. Czy w przypadku, gdy jest dwoje spadkobierców, a w testamencie jest wymieniona tylko jedna, która otrzymuje całość spadku, a drugi spadkobierca otrzymał już od spadkodawcy i za życia spadkodawcy 25% majątku w formie darowizny, bez umowy opieki, to czy może się on domagać jeszcze zachowku? 2. (powiązane z pytaniem 1) Czy można pominąć jednego ze spadkobierców, argumentując, że otrzymał już "swoją" część za życia spadkodawcy? 3. Czy można wydziedziczyć osoby, które się jeszcze nie urodziły? Tj. wydziedziczyć żyjące wnuki i ich ewentualne dzieci, czyli prawnuki? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam.

#20 Guest_Łukasz

Guest_Łukasz
  • Goście

Napisano 14 sierpień 2016 - 18:58

Witam, co zrobić gdy po śmierci ojca jego część,czyli połowa domu została podzielona sądownie na trójkę dorosłych dzieci po takiej samej części lecz tylko dwójka z nich(siostra i brat) od skończenia pełnoletności utrzymuję ten dom wraz z mamą, remontują (pompują wszystkie pieniądze) , natomiast 3 syn jest alkoholikiem , przez ok 15 lat nie pomagał rodzicom , wyciągał tylko pieniądze i zdrowie mamy . Czy da się go jakoś pozbawić prawa do części domu?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych