Skocz do zawartości

Jak obliczyć wynagrodzenie i składki pracownikowi przebywającemu na L4 w ciąży

L4 składki ciąża

wróć do serwisu Księgowość 34 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Justynka

Guest_Justynka
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2014 - 08:33

Witam

Zatrudniłam pracownicę na umowę o pracę 23go kwietnia tego roku. Na umowie jest 2200zł miesięcznie brutto + dodatek 20% za godziny nocne.

Wypłata za kwiecień (czyli te 7 dni kwietnia) wyniosła 586,67zł, netto 481,47zł.

Za miesiąc maj (tutaj już weszłon kilka nocek) i dostała 2351,21zł bruuto, netto 1704,29

W czerwcu od 5go dnia miesiąca (łącznie z tym dniem) przebywała na L4 ciążowym.

1. Czy mógłby mi ktoś pomóc wyliczyć wszystkie składki za miesiąc czerwiec (jestem osobą fizyczną, zatrudniam opiekunkę do dziecka i nie mam pojęcia o tych wyliczeniach)?

2. Wiem, że ja jej płacę za 33dni chorobowego, później ZUS, czyli ja płacę do 7go lipca (łącznie) a potem już ZUS. Pomóżcie mi proszę wyliczyć wszystkie kwoty do formularzy DRA i RCA za miesiąc czerwiec i lipiec oraz druk Z3:/

Bardzo proszę o pomoc. Może ktoś ma program, który to wylicza albo po prostu wie jak to zrobić...

Pozdrawiam

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 lipiec 2014 - 09:21

Płaca zasadnicza 293,33

Skł.ubezp. emerytalne 28,63
Wynagrodz. chorobowe 1.758,38
Składka na ub.emer.pr 28,63
Skł.ubezp. rentowe 4,40
Składka na ub.rent.pr 19,07
Składka na ub.chorob. 7,19
Składka ub wypadkowe 5,66
Składka na FP 7,19
Składka na FGŚP 0,29
Składka na ub.zdrowot 181,03
Całkowita zal.na pod 140,00

BRUTTO : 2.051,71 WYNAGRODZENIE NALEŻNE: 1.690,46
Koszty uzyskania : 111,25
WYPŁATA: 1.690,46

Podstawa do ubezpieczenia społecznego  i chorobowego 293,33

Podstawa do ubezpieczenia zdrowotnego 2051,71

#3 Guest_Justynka

Guest_Justynka
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2014 - 09:51

Dziękuję Pani bardzo!

- A mogłabym jeszcze prosić o takie wyliczenie za lipiec? Bo od 1do do 7go jeszcze ja płacę wynagrodzenie chorobowe a dopiero od 8go ZUS.

- Mam jeszcze pytanie. Jak będzie wyglądała kwestia rozliczeń od 8go lipca, kiedy już ZUS przejmie pracownika? Wysyłam druk Z3 i ostatnie zwolnienie lekarskie i na tym się kończy moja rola? Czy co miesiąc muszę coś wysyłać, rozliczać itd?

#4 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 lipiec 2014 - 10:03

W wolnej chwili obliczę smile.png .Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wysyłamy Z-3 i oryginał druku ZLA (kopie zostawiamy dla siebie - wypłacamy przecież 7 dni wynagrodzenia chorobowego). Z racji tak krótkiego zatrudnienia należy się liczyć z kontrolą,czy stosunek pracy nie został zawarty pozornie.ZUS ma 30 dni na wypłatę świadczenia od chwili złożenia wszystkich poprawnie wypełnionych dokumentów. Pozdrawiam

#5 Guest_Justynka

Guest_Justynka
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2014 - 10:10

Ale czy moja rola kończy się wraz z wysłaniem Z3 i L4? Czy co miesiąc będę musiała wysyłać jakieś druki lub obliczenia?

Kontrola? ZUS do brania składek jest pierwszy, ale jak już trzeba coś wypłacić to kontroluje - liczę się z tym:) Ale mam wszelkie dokumenty potwierdzające zatrudnienie, zaświadczenie lekarskie o zdolności do pracy mojej pracownicy, listy obecności, rachunki itd, więc chyba nie będą mieli się do czego przyczepić.

A póki co poczekam cierpliwie na obliczenia dotyczące lipca.

Jeszcze raz dziękuję!

#6 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 lipiec 2014 - 10:15

Po wysłaniu dokumentów, o których pisałam ZUS sam nalicza wszystkie należne świadczenia.Rola pracodawcy kończy się w tym momencie.Nie wiem na jak długo została zawarta ta umowa,jeżeli na czas określony to zostanie jeszcze wypisanie świadectwa pracy,w którym należy wpisać cały okres choroby .

#7 Guest_Justynka

Guest_Justynka
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2014 - 10:47

Rozumiem. A mogłaby mi Pani jeszcze powiedzieć jakie kwoty mam wpisać w formularzu Z3? W pkt 11 mamy: składniki wynagrodzenia za okresy miesięczne:

mam trzy okresy:

kwiecień: przepracował 6, był obowizany przepracować 21dni

maj: przep: 20, powinien 20

czerwiec: przp:4, był obiwiązany 20.

I dalej są kolumny: stałe wynagrodzenie zasadnicze ..brutto, obok: zmienne wynagrodzenie zasadnicze i obok jeszcze jedna kolumna: procent skladki potrąconej.

Rozumiem, że uwzględniam tu tylko kwiecień, maj i czerwiec, bez lipca bo tu już tylko L4, tak?

akie kwoty powinnam powpisywać w poszczególnych rubrykach?

Na dole jest: podpis upoważnionego pracownika, czyli ma się podpisać moja pracownica, nie ja?

#8 Guest_Justynka

Guest_Justynka
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2014 - 11:52

Wynagrodzenie np za maj wg umowy jest podstawa 2200brutto a z dodatkami za nocki wyszło 2351,25 i nie wiem jak to teraz wpisać do tych kolumn

#9 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 lipiec 2014 - 13:17

Do podstawy wyliczenia zasiłku chorobowego przyjmiemy w tym przypadku wynagrodzenie za maj. W pkt.6 druki należy wpisać daty od kiedy do kiedy wypłacono wynagrodzenie chorobowe.

W pkt 11 tabela wpisujemy

kol.6 wynagrodzenie zasadnicze 2000 zł kol.6 - 151.21 zł.

Warto również w informacjach podać telefon kontaktowy w razie pytań ze strony ZUS.

#10 Guest_Justynka

Guest_Justynka
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2014 - 18:09

Nie bardzo rozumiem:)

Druk wygląda tak: http://zapodaj.net/c...a14889.jpg.html

Zarobki pracownicy brutto za miesiąc kwiecień - 586,67, za maj: 2351,21 (w tym był dodatek za godziny nocne, bo podstawa to 2200zł brutto a reszta to dodatek za nocki), i czerwiec według Pani obliczeń. Dodatek za nocki też się chyba wlicza do podstawy L4. I nie wiem co jakie dokładnie kwoty mam wpisać w kolumnach 6, 7, 8 w trzech wierszach, więc mam do wypełnienia 6 okienek.

#11 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 lipiec 2014 - 18:30

Proszę wpisać wynagrodzenie zasadnicze w kolumnie 6 a dodatek nocny w kolumnie 8.Powyżej napisałam zamiast "8"  - "6" przepraszam.

Nie bardzo rozumiem:)

Druk wygląda tak: http://zapodaj.net/c...a14889.jpg.html

Zarobki pracownicy brutto za miesiąc kwiecień - 586,67, za maj: 2351,21 (w tym był dodatek za godziny nocne, bo podstawa to 2200zł brutto a reszta to dodatek za nocki), i czerwiec według Pani obliczeń. Dodatek za nocki też się chyba wlicza do podstawy L4. I nie wiem co jakie dokładnie kwoty mam wpisać w kolumnach 6, 7, 8 w trzech wierszach, więc mam do wypełnienia 6 okienek.

#12 Guest_Justynka

Guest_Justynka
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2014 - 18:32

I na końcu Z-3 podpisuję się ja czy pracownica? 

#13 Guest_Justynka

Guest_Justynka
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2014 - 18:36

A jak był niepełny miesiąc (kwiecień) to mam wpisać tylko te 586zł, w maj: w zasadniczym 2200 zł a w "premie i inne" 151,25, tak? 

A w wierszu z czerwcem ile wpisać? Bo to już Pani liczyła i nie wiem jak ująć - ile w zasadniczym a ile w premiach....

#14 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 lipiec 2014 - 18:38

Czerwca nie wpisujemy do Z-3,do podstawy bierzemy miesiące sprzed miesiąca zachorowania,pracownica w czerwcu zachorowała.Druk Z-3 jest zaświadczeniem płatnika składek więc podpis składa pracodawca, a nie pracownik.

#15 Guest_Justynka

Guest_Justynka
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2014 - 18:56

Czerwca nie wpisujemy do Z-3,do podstawy bierzemy miesiące sprzed miesiąca zachorowania,pracownica w czerwcu zachorowała.Druk Z-3 jest zaświadczeniem płatnika składek więc podpis składa pracodawca, a nie pracownik.

W takim razie bardzo dziękuję za informacje. Jak będzie miała Pani chwilę to proszę mi jeszcze wkleić składki lipcowe (z podstawy 2351,25zł jak dobrze rozumiem) oraz wysokość wypłaty - za 7 dni lipca, które ja opłacam:)

#16 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 lipiec 2014 - 23:23

Wynagrodz. chorobowe 473,41   ( lipiec)

Składka na ub.zdrowot 18,83
Ilość godz roboczych 184,00

Podstawa do ubezpieczenia zdrowotnego : 473,41 

Podstawa do ubezpieczenia społecznego i chorobowego :0

WYNAGRODZENIE NALEŻNE: 454,58
Koszty uzyskania : 111,25
WYPŁATA: 454,58

#17 Guest_Justynka

Guest_Justynka
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2014 - 09:58

473,41 to wynagrodzenie brutto, tak? A ile wyniesie mnie zaliczka na piodatek za te 7dni lipca?

#18 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 lipiec 2014 - 10:02

Podatku dochodowego od tak małej kwoty nie będzie .Podatek "O" .Składka zdrowotna jest naliczona do wysokości podatku.Kwota brutto za lipiec 473,41 zł., do wypłaty wynagrodzenie chorobowe 454,58 zł.netto.

#19 Guest_Justynka

Guest_Justynka
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2014 - 10:09

Podatku dochodowego od tak małej kwoty nie będzie .Podatek "O" .Składka zdrowotna jest naliczona do wysokości podatku.Kwota brutto za lipiec 473,41 zł., do wypłaty wynagrodzenie chorobowe 454,58 zł.netto.

Rozumiem. Dziękuję Pani Bardzo:)

#20 Guest_Beata

Guest_Beata
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2014 - 11:10

Czy mogłabym Panią poprosić o podanie w jaki sposób wyliczyła Pani kwoty płacy zasadniczej, zasiłku chorobowego oraz podstaw do ubezpieczeń.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: L4, składki, ciąża

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych