Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wybór między emeryturą a rentą po zmarłym małżonku

8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672322 postów

Napisano 02 lipiec 2014 - 19:56

Wybór między emeryturą a rentą po zmarłym małżonku ciąży na drugim małżonku w przypadku zbiegu prawa do własnej emerytury i renty po zmarłym, przy czym wysokość renty rodzinnej wynosi 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu małżonkowi.

Powrót do artykułu: Wybór między emeryturą a rentą po zmarłym małżonku

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2015 - 11:55

czy współmałżonek może zablokować wypłatę po swojej śmierci

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2015 - 12:00

czy współmałżonek może zablokować wypłatę po swojej śmierci

Po swojej śmierci, to współmałżonek już raczej nic nie może. Zadaj jasno pytanie, bo nie wiadomo o co chodzi.

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14140 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 czerwiec 2015 - 13:01

chyba się domyślam o co chodzi

Osoba żyjąca moim zdaniem nie ma możliwości zablokowania prawa do renty rodzinnej po swojej śmierci dla współmałżonka. Nie ona o tym decyduje, tylko obowiązujące przepisy.

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 listopad 2016 - 08:33

Takie życie! Wdowa sama wychowuje i kształci przez lata dzieci, renta rodzinna mała bo przecież zmarły mąż nie nie z jego winy nie miał szansy na wypracowanie wyższej po prostu umarł tak sobie chyba dla żartu. Nie może przez lata pracować na dwa etaty aby wypracować sobie wysoką emeryturę gdyż dzieci wychowuje albo dom albo ulica. No i idzie wdowa na emeryturę. Prognozy: jej po 42 latach pracy 1750 brutto, męża po 30latach waloryzacji 1500 brutto. Rodzinna przepada. Biedowała przez 30 lat ale miała motywację bo wychowywała i kształciła dzieci i one kochając ja nie zostawią jej w biedzie. Ale naprawdę o to chodzi żeby babcię nie było stać na czekoladę dla wnucząt. Chodzi o to aby poniżyć aby ta wdowa poczuła po raz kolejny się odrzucona. A co jak dzieci nie pomogą wyjechały za granicę albo nie mają dobrze płatnej pracy nie mogą wesprzeć. Nie starczy na niepubliczny ośrodek pomocy a w na publiczny z dopłatą czeka się czasem do śmierci. To właśnie czeka wdowę.Pozdrawiam wszystkie wdowy które nic nie robiły całe lata i na nic sobie w naszym kraju nie zasłużyły. Obecne wdowy powinny zająć się swoim życiem,a dzieci oddać państwu na wychowanie i państwo wyda do nich 4000zł. a wdowy będą ich odwiedzać a jak się dzieci usamodzielnią to wdowy na emeryturze wystąpią do sądu aby im dzieci dopłąciły do niskich emerytur.

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2018 - 13:49

Witam, czy jeśli wujek zmarł 14 grudnia i był na rencie, a w kwietniu 2018 r miał przejść na emeryture, to ciocia/wdowa po zmarłym mężu ma szansę od kwietnia otrzymywać jego emeryturę ? Czy będzie to wtedy 85 % świadczenia, które dostawałby wujek ?

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2018 - 12:27

Witam, czy jeśli wujek zmarł 14 grudnia i był na rencie, a w kwietniu 2018 r miał przejść na emeryturę, to ciocia/wdowa po zmarłym mężu ma szansę od kwietnia otrzymywać jego emeryturę ? Czy będzie to wtedy 85 % świadczenia, które dostawałby wujek ?

Jeśli nie był emerytem, nie można otrzymać po nim emerytury.Wdowa może otrzymać rentę, jeśli ma ukończone 50 lat życia.Pytaj o szczegóły w ZUS-ie.

#8 Guest_Teresa

Guest_Teresa
  • Goście

Napisano 27 październik 2020 - 09:29

Bardzo proszę o informację, gdyż mój mąż zmarł we wrześniu na koronawirusa pobierał rentę, a prawo do emerytury nabyłby 04.grudnia br. Wobec powyższego mam pytanie czy w okresie epidemii mam prawo starać się o zasiłek dla wdowy z emerytury czy renty . Różnica wypłacanego zasiłku to ok. 1 tys. zl. Bardzo proszę o udzielenie mi informacji zwrotnej na e-mail: czeslaw.sniegorski@o2.pl

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 październik 2020 - 11:15

Bardzo proszę o informację, gdyż mój mąż zmarł we wrześniu na koronawirusa pobierał rentę, a prawo do emerytury nabyłby 04.grudnia br. Wobec powyższego mam pytanie czy w okresie epidemii mam prawo starać się o zasiłek dla wdowy z emerytury czy renty . Różnica wypłacanego zasiłku to ok. 1 tys. zl. Bardzo proszę o udzielenie mi informacji zwrotnej na e-mail: czeslaw.sniegorski@o2.pl

Nie wiem, o jakim zasiłku mówisz? Jeśli ukończyłaś 50 lat życia, możesz otrzymać rentę po zmarłym mężu w wysokości 85 procent tego, co przysługiwałoby małżonkowi.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych