Kategorie
Skocz do zawartości

Dochody z pracy w Wielkiej Brytanii – gdzie płacić PIT


Rekomendowane odpowiedzi

Zasadniczo podatki od dochodów z pracy płacimy tam, gdzie mieszkamy. Dlatego w przypadku Polaka podejmującego zatrudnienie w Anglii, Walii, Szkocji, Irlandii Północnej i innych terytoriach objętych podatkową jurysdykcją Wielkiej Brytanii, kluczową kwestią będzie ustalenie jego rezydencji podatkowej.

 

Powrót do artykułu: Dochody z pracy w Wielkiej Brytanii – gdzie płacić PIT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

W Anglii nie miałam odliczanego podatku, nie dostałam żadnego pitu gdyż bylam 3 miesiace i nie przekroczyłam kwoty wolnej od podatku tam obowiązującej . Natomiast w Polsce rozliczam się z pracy rozpoczętej po powrocie - Tylko 1 miesiąc . Czy muszę w jakikolwiek sposób rozliczać się w tamtych dochodów uzyskanych w Anglii ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda unikania podwójnego opodatkowania - WIELKA BRYTANIA I IRLANDIA PÓŁNOCNA

 

Dochody uzyskane i opodatkowane w Wielkiej Brytanii lub Irlandii Północnej(*) są w Polsce zwolnione z opodatkowania, należy je jednak wykazać w zeznaniu rocznym w celu obliczenia stopy procentowej podatku dla dochodów uzyskanych w Polsce, tzw. METODA Z PROGRESJĄ.

 

(*) Dochody uzyskane w Wielkiej Brytanii lub Irlandii Północnej z dywidend, odsetek, należności licencyjnych, zysków majątkowych podlegają opodatkowaniu w Polsce w każdym przypadku, jednak od podatku obliczonego w Polsce można odliczyć podatek zapłacony w Wielkiej Brytanii lub Irlandii Północnej. Odliczenie podatku nie może być wyższe od kwoty obliczonego podatku przypadającego na dochód uzyskany w Wielkiej Brytanii lub Irlandii Północnej.

 

Metoda wyłączenia z progresją – art. 27 ust. 8 ustawy o PDoF

W przypadku uzyskania dochodów ze stosunku pracy w państwie z którym Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania a z umowy tej wynika, że dochody tam uzyskane mogą być opodatkowane tylko w tym państwie to:

 

dochody takie są w Polsce zwolnione z podatku, jednak wykazuje się je w zeznaniu, dla obliczenia stopy procentowej, według której należy obliczyć kwotę podatku od dochodów uzyskanych w Polsce;

jeżeli w Polsce nie uzyskano dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych, nie ma obowiązku rozliczania się z takiego dochodu w Polsce;

jeżeli osoba która taki dochód uzyskała, chce rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, musi go wykazać w zeznaniu rocznym dla obliczenia stopy procentowej, według której należy obliczyć kwotę podatku od dochodów uzyskanych przez współmałżonka w Polsce.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...