Skocz do zawartości


Zdjęcie
- - - - -

Rozwiązanie umowy przez pracownika bez wypowiedzenia z winy pracodawcy


wróć do serwisu INFOR.pl 39 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_OTX

Guest_OTX
  • Goście

Napisano 11 maj 2018 - 13:48

Witam, czy jak mam podpisaną umowę na 1/8 etatu - a pracuje po 9h dziennie + weekendy to mogę taką umowę rozwiązać jednostronnie z tego powodu? Chce się zwolnić ale mam 3 miesięczne wypowiedzenie bo niestety taką umowę mam od 3lat. Mam nową lepszą ofertę na pełen etat i chce zmienić pracę w szybkim tempie. Proszę o odpowiedź zorientowanych. Pozdrawiam.

#22 Guest_Krystian

Guest_Krystian
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2018 - 08:15

Witam prowadzę firmę jednoosobową w branży budowlanej. Mam zawartą umowę na czas nieokreślony z 2-tygodniowym terminem wypowiedzenia z pośrednikiem pracy na wykonywanie robót na terenie Niemiec. W umowie jest zapis, że nie mogę zatrudnić się bezpośrednio u żadnego docelowego zleceniodawcy, który jest klientem powyższego biura pośrednictwa pracy, z którym mam umowę. W zasadzie od początku współpracy z pośrednikiem nie wypłaca on na czas regularnie pieniędzy, a ja dostałem propozycję pracy u bezpośredniego zleceniodawcy. Czy mogę rozwiązać umowę o pracę z pośrednikiem na podstawie art. 55 K.P., nie ponosząc konsekwencji naruszenia zawartej z nim umowy? (tzn. paragrafu w którym zabrania mi się pracy u ich klientów)?



#23 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18893 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 28 czerwiec 2018 - 08:30

Przecież nie masz umowy o pracę, tylko napewno umowę cywino prawną, skoro masz działalność, więc KP nie działa tylko zapisy umowy i KC.

#24 Guest_Krystian

Guest_Krystian
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2018 - 07:58

Faktycznie ZosiaA masz rację. Może podpowiesz jak sprytnie ominąć zapis:

"Zleceniobiorca zobowiązuje się do nie zawierania jakiegokolwiek stosunku prawnego (z pominięciem zleceniobiorcy) z klientami lub firmami dla których zleceniodawca jest zleceniobiorcą i tym samym wykonuje zlecenia. Zobowiązanie dotyczy okresu 2 lat od rozwiązania niniejszej umowy. Kara za naruszenie tego paragrafu wynosi 50.000 Euro."

 

Dostałem świetną propozycję pracy u bezpośredniego zleceniodawcy, ale niestety powyższy zapis mnie ogranicza. Pomysły jakie mi przychodzą do głowy to:

1. Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z zapisem o nieważności w/w paragrafu? (wątpię żeby pośrednik zgodził się na takie rozwiązanie)

2. Umowa jest zawarta między pośrednikiem a "imię nazwisko- USŁUGI REMONTOWO-BDOWLANE". Czy rozwiązaniem byłoby zamknięcie istniejącej firmy polskiej i założenie działalności w Niemczech na to samo nazwisko? Czy w ty przypadku umowa dotyczy firmy czy konkretnej osoby i zmiana firmy nic nie pomoże?

3. Zawieszenie bądź zamknięcie mojej firmy i otworzenie działalności na żonę bądź kogoś z rodziny i zatrudnienie się niejako w obcej firmie, aby nie być zatrudnionym bezpośrednio u zleceniodawcy mojego pośrednika?

 

Może jakieś inne rozwiązanie?

 

 



#25 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2018 - 08:49

 Kara za naruszenie tego paragrafu wynosi 50.000 Euro."

 

 

2. Umowa jest zawarta między pośrednikiem a "imię nazwisko- USŁUGI REMONTOWO-BDOWLANE". Czy rozwiązaniem byłoby zamknięcie istniejącej firmy polskiej i założenie działalności w Niemczech na to samo nazwisko? Czy w ty przypadku umowa dotyczy firmy czy konkretnej osoby i zmiana firmy nic nie pomoże?

3. Zawieszenie bądź zamknięcie mojej firmy i otworzenie działalności na żonę bądź kogoś z rodziny i zatrudnienie się niejako w obcej firmie, aby nie być zatrudnionym bezpośrednio u zleceniodawcy mojego pośrednika?

 

Może jakieś inne rozwiązanie?

 

Przy takiej karze lepiej zainwestować trochę w prawnika, a nie pytać na forum, szczególnie, że 'jakikolwiek stosunek prawny' można interpretować bardzo szeroko. Zapis ma za zadanie uniemożliwić wszelkie sprytne obejścia. Pytanie czy twojemu zleceniodawcy będzie się chciało (czy były takie przypadki) wchodzić z tobą w spór sądowy w celu wyegzekwowania ewentualnej kary i jakie mają możliwości dojścia do tego, że współpracę, niezależnie od jej formy, z ich zleceniodawcą podjąłeś.

 

 

Opcja druga na 100% nie wchodzi w grę - zakaz dotyczy osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą - to ty jesteś podmiotem, nie działalność, więc zmiana miejsca zarejestrowania działalności nic nie zmieni.

 

W przypadku osoby powiązanej z tobą narażasz się na zarzut próby obejścia zakazu działaniem pozornym, łatwe do sprawdzenia i udowodnienia.

 

 

 



#26 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18893 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 29 czerwiec 2018 - 09:15

W mojej ocenie opcja 3. Jest OK

#27 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2018 - 10:00

Czynność dyssymulowana wydaje ci się ok? Kodeks cywilny jakoś się nie przychyla do tego rodzaju rozwiązań.



#28 Guest_Krystian

Guest_Krystian
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2018 - 21:48

Czyli pozostaje praca na "czarno".



#29 Guest_Krystian

Guest_Krystian
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2018 - 21:52

Swoją drogą dla Niemców taka umowa to jakaś abstrakcja, kiedy im tłumaczę, że nie mogę podjąć u nich bezpośrednio pracy, bo poprzednia umowa mnie ogranicza. Jest to zwykłe ograniczanie swobody rynku pracy. U nich podobno zrywasz umowę i bez żadnego "ale" idziesz pracować gdzie chcesz.



#30 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18893 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 30 czerwiec 2018 - 05:17

Czynność dyssymulowana wydaje ci się ok? Kodeks cywilny jakoś się nie przychyla do tego rodzaju rozwiązań.

Tak, wydaje mi się OK.
KC "nie przychyla się...." tu nie chodzi o jego przychylność, on nie zabrania takiego rozwiązania, a jeśli nie zabrania, to pozwala.
W państwie prawa chodzi o przychylność tegoż prawa dla obywateli, a nie ograniczanie ich swobody.
Nie prawdaż?

#31 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2018 - 08:11

Tak, wydaje mi się OK.
KC "nie przychyla się...." tu nie chodzi o jego przychylność, on nie zabrania takiego rozwiązania, a jeśli nie zabrania, to pozwala.
W państwie prawa chodzi o przychylność tegoż prawa dla obywateli, a nie ograniczanie ich swobody.
Nie prawdaż?

 


Czynność dysymulowana zgodnie z kc z natury jest nieważna, więc w zasadzie jest przez prawo zabroniona. "Nie przychyla się" było eufemizmem.



#32 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18893 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 03 lipiec 2018 - 11:20

"w zasadzie" i to wystarczy :)
Oznacza, że nie jest zabroniona, bez eufemizmów :)

#33 Guest_Marek

Guest_Marek
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2018 - 12:29

Macie tutaj kilka problemów, przy których rzeczywiście jest najlepiej udać się do prawnika, tak jak ktoś już wspomniał. A prawo pracownicze to bardzo obszerny temat, tym bardziej też jeżeli chodzi o budownictwo. Jeżeli zaś pani chciałaby zmienić pracę to trzeba by było raczej dogadać się z obecnym pracodawcą i wtedy za porozumieniem stron można pominąć okres wypowiedzenia. No ale mówię, lepiej poradzić się prawnika. Mogę doradzić Kancelarię Adwokacką Wojas Pawlak w Gliwicach. Zajmują się też prawem pracowniczym, wiem bo i rownież pomogli.



#34 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18893 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 17 lipiec 2018 - 13:58

Tacy są super, że aż byle jakiej reklamy potrzebują :P :P :P



#35 Guest_Luckyluke

Guest_Luckyluke
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2018 - 19:53

Witam. Mam pytanie związane ze zmianą warunków pracy (środowisko pracy). Pracuje w zakładach odlewniczych około 10 lat. Pracodawca zaniża stawki wynagrodzenia w stosunku do rynku o około 20%- produkcja, motoryzacja. Aktualnie w fabryce wdronżany jest nowy projekt, a w związku z nim nowe technologie. Jednak towarzyszą temu również i inne zmiany. Na halę zostaną wprowadzone związki chemiczne, w kartach MSDS opisane jako rakotwórcze i inne. Ich stężenie będzie na tyle duże że i ciężkie do zastosowania zdają się środki ochrony indywidualnej. Zaleca się stosowanie minimum masek przeciwpyłowych. Ponieważ owa chemia transportowana będzie drogą lotną. (Pył nasączony chemią). Moje pytanie: czy w związku z tymi zmianami możliwe jest zerwanie warunków umowy o pracę z winy pracodawcy- nie chcę narażać swojego zdrowia dla paru marnych groszy. Zerwanie umowy z winy pracodawcy umożliwia pobranie świadczenia (kuroniówki). Rozwiązanie z mojej strony już nie- Pozdrawiam i proszę o wskazówki

#36 Guest_Adrian

Guest_Adrian
  • Goście

Napisano 03 październik 2018 - 09:46

Witam, jeżeli nie otrzymuję wynagrodzenia za sierpień, to powinienem zerwać umowę przed, czy po 10 pażdziernika (miesiąc po terminie, kiedy powinienem dostać przelew). Pozdrawiam Adrian Twaróg



#37 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 październik 2018 - 11:53

Przed upływem miesiąca od zaistnienia okoliczności uzasadniających rozwiązanie umowy, czyli przed 10 października.



#38 Guest_Ada

Guest_Ada
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2019 - 20:29

Witam, Czy mogę wypowiedzieć umowę o pracę z winy pracodawcy ,jeżeli pracodawca został oskarżony o przestępstwo gospodarcze?

#39 kamiloparko

kamiloparko

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 09 lipiec 2019 - 22:17

Zależnie od czasu obowiązuje Cię wypowiedzenie z odpowiednim czasem jeśli masz umowę o pracę.



#40 Guest_Zbigniew

Guest_Zbigniew
  • Goście

Napisano 13 sierpień 2019 - 17:58

Witam,

Czy mogę zerwać umowę o pracę z winy pracodawcy, jeśli w całym tygodniu mam być pod telefonem, dyżur utrzymania sieci, w tym okresie nie ma zaplanowanego 11 godzinej przerwy na dobę, ani 35 godzin w tygodniu? Mogę przebywać w domu, ale mam dostępny 24 godziny na dobę przez 7 dni.

 

z góry dziękuję za objaśnienie





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych