Skocz do zawartości

Zdjęcie

Podróż służbowa a czas pracy

43 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671554 postów

Napisano 15 maj 2014 - 11:18

Wiele kontrowersji stwarza ustalenie czasu pracy w ramach odbywanych przez pracowników podróży służbowych. Podstawowym problemem jest dokonanie właściwej oceny i kwalifikacji, czy czas poświęcony przez pracownika na dojazd do celu podróży służbowej i powrót uznać należy za czas pracy.

Powrót do artykułu: Podróż służbowa a czas pracy

#2 Guest_Zygmunt

Guest_Zygmunt
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2014 - 19:52

Witam a ja ma takie pytanie. W mojej firmie często wyjeżdzamy w delegacje do Niemiec np na jeden dzień tzn wyjeżdzamy o 06:00 a wracamy o północy z czego 4 h jest to czas jazdy do miejsca pracy w tą i z powrotem z tego tytułu dostajemy 49 euro tzw "diety" a godziny pracy są wpisywane do karty pracy jako prace w Polsce . i tu moje pytanie czy mój pracodawca narusza kodeks pracy ??

#3 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
  • Goście

Napisano 17 listopad 2014 - 20:36

Witam, autora artykułu proszę o uzupełnienie go o sytuacje kiedy to w dniu wolnym od pracy realizuję tylko 15-sto godzinną podróż (nie świadczę bezpośrednio pracy). Pozdrawiam

#4 Guest_Piotr

Guest_Piotr
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2014 - 11:47

Co w bardziej skomplikowanym przypadku? W tym roku pracodawca wysłał mnie w tygodniową delegację. Normalnie pracę miałem rozpocząć w niedzielę o godzinie 14.00 i pracować do 22.00 i tak przez kolejnych 6 dni. W związku z wysłaniem mnie w delegację, z miejscowości A do miejscowości B, podróż trwała 5 godzin, od 13.00 do 18.00. Na miejscu ustaliliśmy z tamtejszym kierownikiem, że pracę rozpocznę o 20.00. Przez 3 dni pracowałem po 10 godzin(20.00-06.00), czwartego dnia 9 godzin. Piątego dnia pracowałem już tylko 8 godzin (18.00-02.00), aby w drodze powrotnej do miejscowości A uniknąć korków. Podróż powrotna również trwała 5 godzin. Jak widać, faktyczny czas pracy wyniósł 5 dni zamiast 6. W szósty dzień roboczy zaliczono mi czas przejazdu. Za pracę w godzinach nocnych nie otrzymałem żadnego dodatkowego wynagrodzenia. Czy słusznie? Proszę o możliwie szybką odpowiedź.

#5 Guest_Jan Kazimierz

Guest_Jan Kazimierz
  • Goście

Napisano 04 luty 2015 - 14:06

Bardzo proszę o informację jak rozliczyć czas delegacji służbowej, w której dojazd do miejsca wykonywania czynności odbywa się z miejsca zamieszkania (miejsce pracy znajduje się poza trasą dojazdu do miejsca delegowania) częściowo trasą zbieżną z trasą dojazdu do miejsca pracy, a pozostała trasa dojazdu jest w kierunku przeciwnym do trasy dojazdu do pracy. Przejazd powrotny odbywa się analogicznie. Od którego miejsca należy wykazać czas wliczający się do delegacji.

#6 Guest_Jolka

Guest_Jolka
  • Goście

Napisano 19 listopad 2015 - 00:08

co w sytuacji, kiedy czas pracy jest od 9 do 17 a o godzinie 12:30 zaczyna się odbywać podróż służbową, która trwa od 12:30 do 20:00? Czas godzin pracy równa się 8h a czas podróży 7:30, czy w takiej sytuacji powinno się zjawić w miejscu pracy na odpracowanie najpierw pół godziny pracy?

#7 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2016 - 14:13

Otrzymałam polecenie wyjazdu na szkolenie od 1.06 do 3.06. W pismie zaznaczone było, że mam stawić się w miejscu szkolenia w dniu 31.05 do godz. 22. czas podróży z miejsca zamieszkania do miejsca szkolenia wyniósł 8,5 godz. Czy dzien ten może byc potraktowany jako dzien pracy?

#8 Guest_Joe

Guest_Joe
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2016 - 06:56

Mam jedno pytanie. Co gdy pracując od 8 - 16 zostane wysłany w delegacje po pracy. I tutaj podkreślę że samochodem. Tutaj pojawia mi sie pytanie o mozliwości bezpiecznego kierowania samochodem po 8 h pracy. Dla zawodowych kierowców maksymalny czas jazdy czyli pracy jest 9 h. Biorąc pod uwage powyższe po godzine jazdy powinienen odmówić dalszej jazdy ze względu na swoje jak I innych bezpieczeństwo. Lub wymagać od pracodawcy innego środka transport.

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2016 - 11:29

Mam jedno pytanie. Co gdy pracując od 8 - 16 zostane wysłany w delegacje po pracy. I tutaj podkreślę że samochodem. Tutaj pojawia mi sie pytanie o mozliwości bezpiecznego kierowania samochodem po 8 h pracy. Dla zawodowych kierowców maksymalny czas jazdy czyli pracy jest 9 h. Biorąc pod uwage powyższe po godzine jazdy powinienen odmówić dalszej jazdy ze względu na swoje jak I innych bezpieczeństwo. Lub wymagać od pracodawcy innego środka transport.

Przeczytaj powyższy artykuł, zwłaszcza ostatnie jego zdania o czasie podróży. Powinieneś tam znaleźć odpowiedź na swoje pytanie.

#10 Guest_MikeTNK

Guest_MikeTNK
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2016 - 10:40

Zaskakuje mnie interpretacja przepisów przez sądy w tej kwestii. Z jednej strony w trakcie podróży służbowej "nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy", ale z drugiej strony tym czasem nie mogę dysponować swobodnie wg własnego uznania. Jadąc we wskazane przez pracodawcę miejsce pracy wykonuję jego polecenie, ale nie jest to pozostawanie w dyspozycji pracodawcy ? Jakby mi nie kazał jechać to zamiast 4 godzin w podróży spędziłbym 1 na dojeździe do biura... jakby nie patrzeć 3 godziny dodatkowo poświęcam swojemu pracodawcy. OK rozumiem, że w tym czasie mogę robić rzeczy nie związane z pracą i dlatego uważam, że sprawiedliwie byłoby rozliczanie tego czasu fifty/fifty 50% dla mnie i 50% dla pracodawcy.

#11 Guest_she

Guest_she
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2016 - 17:58

Jeśli w grafiku mam pracowac 8-16, a w tym dniu pracodawca wysyła mnie na szkolenie, gdzie same przejazdy zajmują 6h, a szkolenie 8h, to czy mogę w dniu następnym odebrac sobie nadgodziny? Wydaje się logiczne, że jeśli jestem służbowo poza domem 12h to pracodawca powinien mi 'oddac' w godzinach pracy.

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 sierpień 2016 - 10:38

Jeśli w grafiku mam pracowac 8-16, a w tym dniu pracodawca wysyła mnie na szkolenie, gdzie same przejazdy zajmują 6h, a szkolenie 8h, to czy mogę w dniu następnym odebrac sobie nadgodziny? Wydaje się logiczne, że jeśli jestem służbowo poza domem 12h to pracodawca powinien mi 'oddac' w godzinach pracy.

Przeczytaj artykuł w pierwszym poście tego wątku, a wszystko będzie dla Ciebie jasne.

#13 Guest_she

Guest_she
  • Goście

Napisano 14 sierpień 2016 - 10:43

No właśnie nie jest jasne:) Dlatego proszę o pomoc eksperta:)

#14 Guest_Bernadetta

Guest_Bernadetta
  • Goście

Napisano 19 październik 2016 - 11:50

jeżeli moj czas pracy zawsze jest 8-16 , zostałam delegowana do Warszawy . Pociąg miałam 06:07 na miejscu byłam 11:19 odbyłam spotkanie, pociąg powrotny o 17:00 na miejsce wróciłam o 22;07 . Ile tu nadgodzin?

#15 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 19 październik 2016 - 12:00

Spotkanie trwało do której? Chyba nie po 16-tej jeśli pociąg powrotny był o 17?

Nie świadczyłaś pracy dłużej niż 8-16, pozostały czas jest czasem podróży, a czas podróży nie jest czasem pracy. Nadgodzin nie ma

#16 Guest_Pracownik

Guest_Pracownik
  • Goście

Napisano 22 listopad 2016 - 09:47

Witam, A ja mam inne pytanie.. Wyjazd na delegację jest po godzinach pracy - o 15 a pracuję od 7 do 15. czy musze przychodzić do pracy w ten dzień? Świadczyć usługe dla pracodawcy będę w następnym dniu - spotkanie rano u klienta.

#17 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów

Napisano 22 listopad 2016 - 10:31

Nie rozumiem pytania.....dlaczego masz np. nie przychodzić do pracy w ten dzień?

Przecież wyjazd jest po 15-tej, jedziesz to nie świadczysz pracy (to czas podróży) a dopiero na drugi dzień zaczniesz świadczyć usługę.

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 listopad 2016 - 12:32

mam 3 dzieci i jak mam je odebrać z przedszkola i dowieźć do domu (tylko ja w domu mam prawo jazdy a mieszkamy poza miastem) ? jak o 15 wyjażdzam i nie mogę zmienic godziny odjazdu bo jedziemy służbowym autem ..to dla mnie jest tak naprawdę zabieranie mojego wolnego czasu na rzecz pracodawcy..czy istnieje jakis przepis który by mi pomógł? wiem że mając dziecko do 4 roku życia moge odmówić wyjazdu ale nie o to mi chodzi, Musimy wyjechać o 15 żeby zdążyć do hotelu..czy wewnętrzna biznesowa kolacja (w ramach pracowników korporacji jako przygotowanie do spotkania) to też świadczenie usług na rzecz pracodawcy?

#19 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów

Napisano 22 listopad 2016 - 13:25

Akurat problemy, które poruszasz czyli dzieci, prawo jazdy, mieszkanie poza miastem.....to twoja prywatna sprawa.

Powiedz pracodawcy, że zabiera ci czas wolny i odmów wyjazdu po południu.....piszesz jak dziecko, myślisz, że na to jest konkretny §?

Na ostatnie pytanie odpowiedz sobie sama....czy udział w kolacji to świadczenie usługwink.png

#20 Guest_KRZYSIEK

Guest_KRZYSIEK
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2016 - 22:20

Witam . moja sprawa w zwiazku z ktora bede mial pytanie wyglada nastepujaco : pracuje w polskiej firmie w Szczecinie i ta firma wysyla pracownikow w delegacje do Francji. w podroz ta firma zapewnia nam autokar sluzbowy.podroz trwa 20 godzin .wyjezdzamy np. w niedziele o 17 .00 na miejsce dojezdzamy o godz.13.00 w poniedzialek i na poniedzialek firma kaze nam wystawiac urlop wypoczynkowy .i w zwiazku z tym mam pytanie czy to jest zgodne z prawem pracy.czy firma nie powinna za ten czas jakos inaczej zaplacic

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych