Skocz do zawartości

ugoda alimentacyjna

21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-tatiana81

Guest_-praw-tatiana81
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2010 - 12:51

Witam!! Doszłam z ojcem mojego dziecka do porozumienia w sprawie alimentów, on chce dobrowolnie je płacić bez załatwiania tego sądownie. W związku z tym moje pytanie czy możemy spisać taką umowę przed notariuszem że on się zgadza płacić alimenty?? czy takie coś istnieje?? i czy taka umowa coś da jeśli ojciec dziecka nagle przestanie łożyć na dziecko??? Jeśli ktoś mógłby mi pomóc to bardzo proszę. Pozdrawiam.

#2 Guest_-praw-saraaa

Guest_-praw-saraaa
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2010 - 16:37

CYTAT(tatiana81 @ 23.04.2010, 11:51) Witam!! Doszłam z ojcem mojego dziecka do porozumienia w sprawie alimentów, on chce dobrowolnie je płacić bez załatwiania tego sądownie. W związku z tym moje pytanie czy możemy spisać taką umowę przed notariuszem że on się zgadza płacić alimenty?? czy takie coś istnieje?? i czy taka umowa coś da jeśli ojciec dziecka nagle przestanie łożyć na dziecko??? Jeśli ktoś mógłby mi pomóc to bardzo proszę. Pozdrawiam.

Ugodę alimentacyjną można spisać w Sądzie(bez rozprawy)-będzie to tak samo wiążące jak w przypadku sprawy z tego tytułu.Składacie Państwo pismo, że ojciec dziecka(ze wszystkimi podanymi danymi)zobowiązuje sie płacić tyle i tyle Pani , w określonym terminie(np.do 10-go)każdego miesiąca.Koszt "podania"to chyba 30zł.W sekretariacie-tam gdzie złożycie pismo, jest to podbite i automatycznie ważne.

#3 Guest_-praw-gina888

Guest_-praw-gina888
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2010 - 20:44

tylko i wyłącznie alimenty przyznane sądownie ( może być ugoda w sądzie ) skutkują wypłatą świadczeń z Funduszu alimentacyjnego....gdyby ojciec nie płacił

#4 Guest_-praw-tatiana81

Guest_-praw-tatiana81
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2010 - 11:11

CYTAT(saraaa @ 23.04.2010, 15:37) Ugodę alimentacyjną można spisać w Sądzie(bez rozprawy)-będzie to tak samo wiążące jak w przypadku sprawy z tego tytułu.Składacie Państwo pismo, że ojciec dziecka(ze wszystkimi podanymi danymi)zobowiązuje sie płacić tyle i tyle Pani , w określonym terminie(np.do 10-go)każdego miesiąca.Koszt "podania"to chyba 30zł.W sekretariacie-tam gdzie złożycie pismo, jest to podbite i automatycznie ważne.

Witam!!!
właśnie dzwoniłam do sądu zapytać o to co pani napisała i powiedzieli mi tam że nic takiego nie istnieje i że powinnam założyć sprawę ugodową o alimenty i wtedy będę miała zabezpieczenie na przyszłość gdyby ojciec dziecka nagle przestał płacić.

#5 Guest_-praw-kara200818183

Guest_-praw-kara200818183
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2010 - 11:22

pisze do pani do sądu pismo że chce pani zawrzeć ugodę sadową co co wysokości kwoty alimentów i oboje sie podpisujecie sąd powinien wydać takie postanowienie w miare szybko , poza tym mając sądową ugodę o alimentach może pani się starać dodatkowo o zasłek rodzinny na dziecko

#6 Guest_-praw-wiewiorka

Guest_-praw-wiewiorka
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2010 - 12:01

CYTAT(tatiana81 @ 26.04.2010, 10:11) Witam!!!
właśnie dzwoniłam do sądu zapytać o to co pani napisała i powiedzieli mi tam że nic takiego nie istnieje i że powinnam założyć sprawę ugodową o alimenty i wtedy będę miała zabezpieczenie na przyszłość gdyby ojciec dziecka nagle przestał płacić.

Pani w sądzie dokładnie Panią poinformowała tak j/w Pani pisze, należy założyć sprawę w sądzie
CYTATZakres obowiązku alimentacyjnego osoby zobowiązanej wobec osoby uprawnionej można ustalić w umowie pozasądowej, np. prywatnej, a także - przy porozumieniu stron - w umowie notarialnej, której można (w sądzie) nadać klauzulę wykonalności i wówczas uzyskać tytuł egzekucyjny. Najczęściej stosowana jest jednak droga postępowania sądowego.
Tutaj dokładnie znajdzie Pani opis link j/n
http://samodzielne-m...lime...ed sądem
podaję również wzór wniosku
[attachment=1096:Ugoda__A...ntacyjna.doc]

#7 Guest_-praw-tatiana81

Guest_-praw-tatiana81
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2010 - 14:12

CYTAT(wiewiorka @ 26.04.2010, 11:01) Pani w sądzie dokładnie Panią poinformowała tak j/w Pani pisze, należy założyć sprawę w sądzie

Tutaj dokładnie znajdzie Pani opis link j/n
http://samodzielne-m...lime...ed sądem
podaję również wzór wniosku
[attachment=1096:Ugoda__A...ntacyjna.doc]

aha czyli jeśli sporządzę taką umowę i oboje ja podpiszemy u notariusza to będzie ona ważna jeśli ojciec dziecka nagle przestanie płacić??chciałabym się zabezpieczyć na przyszłość bo wszystko się może zdarzyć. czy lepiej spisać taką umowę czy może lepiej iść założyć sprawę w sądzie???

#8 Guest_-praw-kara200818183

Guest_-praw-kara200818183
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2010 - 15:09

CYTAT(tatiana81 @ 26.04.2010, 13:12) aha czyli jeśli sporządzę taką umowę i oboje ja podpiszemy u notariusza to będzie ona ważna jeśli ojciec dziecka nagle przestanie płacić??chciałabym się zabezpieczyć na przyszłość bo wszystko się może zdarzyć. czy lepiej spisać taką umowę czy może lepiej iść założyć sprawę w sądzie???
Lepiej w Sądzie nawet jak przed sądem zawrze pani z mężem ugodę a ten za jakiś czas przestanie płacić pójdzie pani z tym do komornika i jeżeli komornik wyda zaświadczenie o bezskuteczności to będzie mogła się pani starać o Fundusz Alimentacyjny

#9 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2013 - 19:52

Ugodę alimentacyjną można spisać przed mediatorem sądowym, cała sprawa zajmuje około 20 minut, a ugoda zawarta przed nim ma taką samą wagę jak wyrok sądu.

#10 Guest_andzik

Guest_andzik
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2013 - 02:16

witam ...jak to mozna zrobic

#11 Guest_-praw-ja_jagienka

Guest_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2013 - 13:44

Co można zrobić, o co Pani pyta?

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 12 marzec 2013 - 17:19

Mam pytanie odnośnie ugody, a klauzuli wykonalności. Posiadam ugodę Sądu rejonowego Wydziału Rodzinnego z 2011 r. Aktualnie chciałabym uzyskać klauzulę wykonalności. Czy ugoda jest predystynowana do takiej klauzuli jak kazdy inny wyrok sądu? Serdecznie prosze o podpowiedź.

#13 Guest_ola

Guest_ola
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2015 - 13:14

witam czy przed podpisaniem takiej umowy ugody  na alimenty musza  byc  2  osoby w  sadzie obecne chiodzi o to ze  facet jest za granica chce isc  na ugode ale  niema  jak przyjechac  na sprawe  czy  moze napisac  takie zaswiadczenie przed  notariuszem i mi wyslac ja  je podpisze i czy  bedzie wazne w sadzie  ?? czy  musi stawic sie  osobiscie??? z gory dziekuje za info

#14 Guest_m.w-13@o2.pl

Guest_m.w-13@o2.pl
  • Goście

Napisano 26 luty 2016 - 19:25

witam, chciałąm zapytac czy ktos był w takiej sytuacji aby podac rodzica o alimenty? Jak to wygląda ? gdzie muszę się udac aby zawrzeć ugodę? proszę o pomoc, słyszałam ze można u notariusza ale opinie bywają różne.. proszę o odpowiedz

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 luty 2016 - 12:53

witam, chciałąm zapytac czy ktos był w takiej sytuacji aby podac rodzica o alimenty? Jak to wygląda ? gdzie muszę się udac aby zawrzeć ugodę? proszę o pomoc, słyszałam ze można u notariusza ale opinie bywają różne.. proszę o odpowiedz

Przeczytaj posty powyżej, jest w nich wyjaśnione dokładnie to, o co pytasz.

#16 Guest_Anika

Guest_Anika
  • Goście

Napisano 18 marzec 2016 - 09:55

Witam,

to ja też do wątku się podepnę... mam pytanie, ustaliliśmy z ojcem dziecka wysokość alimentów.

Mam przygotowaną umowę (ugodę alimentacyjną) którą podpiszemy (jedynie oznaczenie stron, kwota, do kiedy i forma płatności i że poddaje się egzekucji , odsetki ustawowe za zaległość i poddanie się egzekucji  w trybie art 777 § 1 pkt 4 kpc).

Jakie pismo przewodnie powinno być wysłane do sądu ? bo już nie wniosek o alimenty?!czy może tak??

no i jeszcze jedno, ojciec dziecka "na papierze" ma bardzo mały dochód, reszta to lewizna. Czy przy wysłaniu umowy/ugody będziemy musieli wykazywać nasze dochody czy zgodne oświadczenie woli wystarczy???

Zdecydowaliśmy się na nie określanie ścisłego harmonogramu kontaktów z dzieckiem

bardzo proszę o podpowiedź ewentualnie wzor takiego pisma do sądu i podanie jaka wysokość opłaty sądowej musi zostać wniesiona

#17 Guest_ewaewsa

Guest_ewaewsa
  • Goście

Napisano 16 maj 2016 - 19:43

Witam,

to ja też do wątku się podepnę... mam pytanie, ustaliliśmy z ojcem dziecka wysokość alimentów.

Mam przygotowaną umowę (ugodę alimentacyjną) którą podpiszemy (jedynie oznaczenie stron, kwota, do kiedy i forma płatności i że poddaje się egzekucji , odsetki ustawowe za zaległość i poddanie się egzekucji  w trybie art 777 § 1 pkt 4 kpc).

Jakie pismo przewodnie powinno być wysłane do sądu ? bo już nie wniosek o alimenty?!czy może tak??

no i jeszcze jedno, ojciec dziecka "na papierze" ma bardzo mały dochód, reszta to lewizna. Czy przy wysłaniu umowy/ugody będziemy musieli wykazywać nasze dochody czy zgodne oświadczenie woli wystarczy???

Zdecydowaliśmy się na nie określanie ścisłego harmonogramu kontaktów z dzieckiem

bardzo proszę o podpowiedź ewentualnie wzor takiego pisma do sądu i podanie jaka wysokość opłaty sądowej musi zostać wniesiona

czesc wysłałabys mi wzor  tej ugody bo tez musze napisac- ewabp@vp.pl

#18 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2016 - 09:13

Ugodę alimentacyjną można spisać przed mediatorem sądowym, cała sprawa zajmuje około 20 minut, a ugoda zawarta przed nim ma taką samą wagę jak wyrok sądu.

Przed Mediatorem ma takie same znaczenie, jak przed Notariuszem czy kiedy spiszecie ją sobie sami... Taką umowę i tak należy złożyć w Sądzie Rodzinnym aby nadać klauzulę wykonalności. Przy przygotowanej już i podpisanej przez obie strony umowie alimentacyjnej trwa to znacznie krócej - Sąd i tak musi skierować sprawę na posiedzenie ale nie kieruje jej już na rozprawę (jak przy złożeniu pozwu o alimenty, co znacznie wydłuża czas trwania procesu). Klauzula wykonalności jest wymagana, jeśli ktoś chce/musi ubiegać się o alimenty za pośrednictwem komornika, bądź starać się o świadczenia socjalne.

#19 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2016 - 09:58

Witam,

Mam pytanie, na rozprawie rozwodowej sąd zasądził alimenty w wysokości 1000 zł mimo, że ja wyraziłam zgodę na zaproponowaną kwotę przez ex 800 zł. Czy po wyroku prawomocnym można sporządzić ugodę między sobą bez sądu - czy ex musi płacić to co jest w wyroku? Poproszę o pomoc.

#20 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21126 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 03 sierpień 2016 - 10:12

A tak ci żal byłego że to 200 chcesz darować? widocznie sąd wiedział co robi

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych