Skocz do zawartości

Spłata zaliczki alimentacyjnej z pominięciem komornika

10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-anonim1000

Guest_-praw-anonim1000
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2009 - 17:28

Witam, może ktoś pomoże. Opiszę krótko sprawę.

Pan X przez kilka lat nie płacił alimentów. Dług podzielony jest na trzy części:

- fundusz alimentacyjny, wypłacany przez ZUS (przed wprowdzeniem zaliczki alimentacyjnej),
- zaliczka alimentacyjna, wypłacana przez MOPS,
- fundusz alimentacyjny, wypłacany przez MOPS (po przywróceniu FA i zlikwidowaniu zaliczki alimentacyjnej).

Panu X poprawiła się sytuacja i chce spłacić długi i płacić alimenty na bierząco. Wszystkie długi przejął komornik. ZUS poinformował, że jeśli dług zostanie spłacony bezpośrednio w ZUS, komornik zostanie odwołany. Podobna sytuacja z FA wypłacanym przez MOPS. Pan X spłacił długi z funduszu alimentacyjnego wypłacanego zarówno przez ZUS jak i przez MOPS bezpośrednio na konta owych instytucji. Obie instytucje obiecały odwołać komornika.

Problem pojawił się ze spłatą zaliczki alimentacyjnej wypłacanej przez MOPS. Pani w instytucji twierdzi, że nie można spłacić bezpośrednio u nich (tak jak to to było z FA), ale trzeba zapłacić komornikowi. Na pytane dlaczego, odpowiedziała: "bo tu jest inaczej".

Pan X chcąc jednak spłacić jak najszybciej długi stwierdził, że pozostałą część (czyli zaliczkę alimentacyjną) zapłaci u komornika. Komornik jest jednak nigdy nie osiągalny, a pracownicy tejże instytucji to chamy, z którymi nie da się nawiązać kulturalnej i sensownej konwersacji. Nie udało się więc porozumieć co do ustalenia pozostałej części długu, domagano się jedynie wpłaty całości.

I przechodzimy do pytań:

1. Czy zaliczkę alimentacyjną można spłacić bezpośrednio na konto organu, który ją wypłacał (w tym przypadku MOPS), czy może jest przepis który zakazuje wpłaty z pominięciem komornika, lub taki który nakazuje wpłatę u komornika?

2. Czy komornik ma jakieś prawo domagać się jakichkolwiek pieniędzy jeżeli długi zostały już spłacone z jego pominięciem?

3. Czy długi z funduszu i zaliczki różnią się w sensie prawnym od każdego innego długu?

Trochę się rozpisałem a pytania krótkie ale chciałem możliwe jasno opisać sytuację. Sorki za lamerskie słownictwo ale nie znam się na prawie. Mam nadzieję, że ktoś pomoże odpowiedzieć na te pytania i ewentualnie z podaniem podstaw. Pozdrawiam

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 24 maj 2011 - 11:53

Mam podobna sytuacje ,ale jeszcze nie splacone dlugi i prosze o pomoc . Chce zonie dobrowolnie placic nawet wiecej niz zasadzil sad na dziecko 16 -sto letnie i chce splacac dlug do MOPS-u za wypalcane zaliczki alimentacyjne z FA oraz wczesnie z ZUS-u z pominieciem komornika . Czy jest to mozliwe ? I czy nie bedzie z tego powodu jakich kolwiek konsekwencji karnych czyli z Art 209 kk . Mam prace i chcialbym w koncu uwolnic sie od swoich zadluzen w miare moich mozliwosci .

#3 Guest_kika56

Guest_kika56
  • Goście

Napisano 24 maj 2011 - 16:31

anonimie1000 , po tym jak postępowanie egzekucyjne zostało już wszczęte, spełnienie długu czyli spłacenie go nie stanowi podstawy do umorzenia, czy też wstrzymania postępowania egzekucyjnego ponieważ organ egzekucyjny (komornik) nie jest uprawniony do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym. Nie sprawdza więc, czy ktoś spłacił w inny sposób swój dług, tylko realizuje wniosek skierowany do niego przez wierzyciela. Takie stanowisko potwierdza także orzeczenie SN z dnia 27 stycznia 1971 r. Dłużnik w postępowaniu egzekucyjnym nie może się bronić zarzutem, że objęte tytułem wykonawczym roszczenie nie istnieje, a w szczególności że ono wygasło na skutek wykonania świadczenia przez dłużnika. Tego rodzaju zarzut można podnieść tylko w drodze powództwa przeciwegzekucyjnego z art. 840 § 1 pkt 2 k.p.c.

Mops musiałby wycofać u komornika wniosek o egzekucję w sprawie zaliczki alimentacyjnej.

#4 Guest_-praw-mama43

Guest_-praw-mama43
  • Goście

Napisano 25 maj 2011 - 12:28

Tak jest taka możliwość

#5 Guest_kika56

Guest_kika56
  • Goście

Napisano 25 maj 2011 - 14:33

Możliwość czego? spłacenia długu z pominięciem komornika?

#6 Guest_-praw-mama43

Guest_-praw-mama43
  • Goście

Napisano 25 maj 2011 - 16:43

tak spłacenia długu z pominięciem komornika

#7 Guest_kika56

Guest_kika56
  • Goście

Napisano 25 maj 2011 - 17:05

Wydaje mi się że anonim pytal o taką mozliwosc w wyniku której nie będzie nadal ponosił żadnych strat a tutaj mozliwość owszem jest w tym sensie że zrobi przelew na konto mops ale nic z tego nie wynika.Nie może się "porządzić"sam bo tak mu wygodniej albo dlatego że już ma kasę i chce to oddać...tylko najpierw muszą byc spełnione okreslone warunki aby mógł to zrobic.

#8 Guest_vesee

Guest_vesee
  • Goście

Napisano 29 marzec 2016 - 08:27

Całe szczęście, że można ogłosić bankructwo w Anglii, bo w Polsce jest to prawie niewykonalne. Sądy są opieszałe, za to komornicy działają bardzo szybko...Mój biznes nie wypalił, ale całe szczęście, że można było upadłość stwierdzić w UK. Obsługą procesu zajęli się prawnicy z kancelarii ECPU (www.ecpu.pl). Polecam. Kontakt jest na bieżąco, wszystko wyjaśniają, nie wyskakują nagle z jakimiś ekstra kosztami.

#9 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13993 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 29 marzec 2016 - 09:19

Ty masz jakieś rozmnożenie osobowości???? Wpisujesz to samo w kilku postach, za każdym razem pod innym Nickiem......to się leczy wiesz?

#10 Guest_yonny

Guest_yonny
  • Goście

Napisano 23 wrzesień 2017 - 14:59

mam pytanie. jeżeli w funduszu jest zadłużenie 5 tysięcy i chciałbym wpłącać na konto jakieś kwoty czy coś będzie mi grozić? proszę o odpowiedź

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2017 - 10:28

mam pytanie. jeżeli w funduszu jest zadłużenie 5 tysięcy i chciałbym wpłącać na konto jakieś kwoty czy coś będzie mi grozić? proszę o odpowiedź

Nie słyszałam, żeby kogoś karano za to, że oddaje dług.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych