Skocz do zawartości

Zdjęcie

Darowizna mieszkania dla dziecka

32 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671195 postów

Napisano 09 listopad 2012 - 11:02

Komentarz do artykułu: Darowizna mieszkania dla dziecka

#2 Guest_krakus

Guest_krakus
  • Goście

Napisano 09 listopad 2012 - 11:02

czytelnie napisane - rozwiało wszystkie moje wątpliwości.

#3 Guest_Lexiter

Guest_Lexiter
  • Goście

Napisano 27 luty 2014 - 12:20

Tekst bez sensu. Dlaczego opisane jest zwolnienie z art. 16, a nie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 listopad 2014 - 20:28

Czy rodzice mogą podarować dziecku mieszkanie kupione 4 lata temu bez płacenia podatku przez obie strony

#5 Guest_kriss

Guest_kriss
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2015 - 09:15

Witam.

Teściowie chcą mojemu synowi, a ich wnukowi na 18 urodziny przepisać mieszkanie.

Czy będzie zobowiązany odprowadzić podatek od darowizny?

#6 Guest_Zdegustowany

Guest_Zdegustowany
  • Goście

Napisano 25 luty 2016 - 11:06

Co za debilny i wprowadzający w błąd artykuł! Przecież dziecko jest w grupie zerowej i nie zapłaci żadnego podatku, niezależnie od kwoty powierzchni itd.!

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 luty 2016 - 11:14

Co za debilny i wprowadzający w błąd artykuł! Przecież dziecko jest w grupie zerowej i nie zapłaci żadnego podatku, niezależnie od kwoty powierzchni itd.!

Debilna jest Twoja wypowiedź, bo przeczytałeś artykuł bez zrozumienia.

#8 Guest_Komentator

Guest_Komentator
  • Goście

Napisano 07 marzec 2016 - 20:50

Zdegustowany ma oczywiście rację - nadrzędna jest zasada najbliższej rodziny. Czyli "istnienie samych więzów krwi JEDNAK wystarczy aby zostać objętym wspomnianą ulgą podatkową". Warunki wymienione w artykule muszą spełniać osoby jedynie spoza tzw. "zerowej" grupy podatkowej. Kolejny raz Infor wprowadza w błąd i sam sobie przeczy - np. w tym artykule: www.infor.pl/prawo/darowizny/podatek-od-darowizn/80289,Jakie-sa-grupy-podatkowe-w-podatku-od-spadkow-i-darowizn.html Także artykuł, niestety, ale rzeczywiście debilny.

#9 Guest_pawel

Guest_pawel
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2016 - 18:35

Witam jeżeli mama by przepisał mieszkanie na mnie (syna) jako darowiznę czy po jej śmierci moje rodzeństwo może roscic jakieś prawa do tego mieszkania?

#10 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2016 - 19:45

do mieszkania nie, ale ogólnie  mogą rościć prawo o zachowek (mieszkanie wchodzi w schedę spadkową)

#11 Guest_pawel

Guest_pawel
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2016 - 20:04

Czyli najbezpieczniej będzie sporządzenie aktu dożywocia? Koszt jest duży ale bezproblemowo w przyszłości....?

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2016 - 11:29

Czyli najbezpieczniej będzie sporządzenie aktu dożywocia? Koszt jest duży ale bezproblemowo w przyszłości....?

Tak, przy umowie dożywocia nie musisz wypłacać zachowku.

#13 Guest_Zakłopotany

Guest_Zakłopotany
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2016 - 14:24

Dzień dobry,

razem z matką jesteśmy wspolwlascicielami mieszkania.

Jak najprościej i zgodnie z prawem uczynić, aby owe mieszkanie stało sie w całości moją własnością ??

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2016 - 11:50

Dzień dobry,

Jak najprościej i zgodnie z prawem uczynić, aby owe mieszkanie stało sie w całości moją własnością ??

Dzień dobry,

Pójść do notariusza wraz z mamą i tam sporządzić stosowną umowę. Koszt ok. 500 zł.

#15 Guest_Robert

Guest_Robert
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2016 - 23:31

Witam, Czy taką darowiznę może otrzymać ode mnie mój niepelnoletni (2 letni) wnuk?

#16 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2016 - 09:50

Pójść do notariusza wraz z mamą i tam sporządzić stosowną umowę. Koszt ok. 500 zł.

Bzdura.

Cena zależy od wartości nieruchomości + opłaty sądowe. 500zł to chyba za melinę.

#17 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2016 - 09:51

Witam, Czy taką darowiznę może otrzymać ode mnie mój niepelnoletni (2 letni) wnuk?

tak

#18 Guest_Robert

Guest_Robert
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2016 - 18:35

Czy ja dziadek spisujący się z mieszkania na rzecz wnuka będę zmuszony ponieść koszty postępowania w tej sprawie

#19 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2016 - 19:00

Ktoś koszty musi ponieść smile.png Może darujący a może obdarowany ( w jego imieniu rodzice). Trzeba się dogadać.

#20 Guest_Robert

Guest_Robert
  • Goście

Napisano 01 sierpień 2016 - 19:48

Ale to było formalne pytanie. Czyli czy ja dziadek w świetle prawa będę zobowiązany do uiszczenia opłat oprócz aktu darowizny u notariusza.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych