Skocz do zawartości

Zdjęcie

Porady prawne: spadki

49 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671290 postów

Napisano 29 październik 2012 - 15:15

Komentarz do artykułu: Porady prawne: spadki

#2 Guest_Klaudia

Guest_Klaudia
  • Goście

Napisano 29 październik 2012 - 15:15

Witam
Po śmierci mojej mamy poszłam zawiadomić bank o zgonie , poprosili mnie o dane zgłaszającego więc im podałam następnie bank wystąpił o spłate kredytu do mnie , ale oprócz mnie są jeszcze 3 siostry nadmienię ze nie ma przeprowadzonej sprawy spadkowej co w tej sytuacji

#3 Guest_-praw-ja_jagienka

Guest_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 29 październik 2012 - 21:18

Przeprowadzić sprawę spadkową, wtedy bank wystąpi również do pozostałych spadkobierców o zapłatę długu. Można także odrzucić spadek, wtedy nie spłaca Pani zadłużenia.

#4 Guest_-praw-sjp

Guest_-praw-sjp
  • Goście

Napisano 29 październik 2012 - 23:02

Dziwi mnie ze bez sprawy sadowej bank zazadal od Pani splaty kredytu zaciagnietego przez mame.
Splata kredytu moze nastapic przez jednego spadkobierce, moze bank uwaza ze od Pani najlatwiej sciagnac zadluzenie ? Jezeli ojciec Pani zyje i byl w zwiazku malzenskim z mama to takze on odpowiada za dlugi.
Odrzucenie spadku moze nastapic w ciagu 6 miesiecy od daty zgonu, po Pani dziedzicza dzieci a nawet wnuki. Kazda osoba musi odzrzucic spadek w swoim imieniu - w imieniu dzieci za zgoda sadu rodzinnego jeden z opiekunow dziecka. Mozna to wszystko zalatwic u notariusza, takze sprawa spadkowa moze byc u niego jezeli zglosza sie w tym samym czasie wszyscy spadkobiercy.
Jezeli juz uplynelo 6 miesiecy i spadkobiercy przyjeli spadek (takze zadluznie) wprost a bank bedzie sie domagal tylko od Pani splaty to musi Pani poprosic pozostalych spadkobiercow aby wzieli udzial w splacaniu, jezeli odmowia to prosze kierowac sprawe do sadu.
Nie moze Pani dopuscic aby sprawa zajal sie komornik, to bardzo zwiekszy zadluzenie + wysokie oprocentowanie.

#5 Guest_Krystyna1965

Guest_Krystyna1965
  • Goście

Napisano 29 październik 2012 - 23:54

Witam .. PROSZE O POMOC .
w roku 1982 ustawa z dn 27.10.1977 zostało przepisane gospodarstwo rolne na brata . Ja miałam wtedy 17 lat . 2001 rok zmarł moj ojciec nie zostawil testamentu . moje pytanie jest takie czy fakt ze nie byłam pelnoletnia ma jakies znaczenie w tej sprawie ? i czy moge złozyc do sadu wniosek o wszczecie postepowania spadkowego ?

#6 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 30 październik 2012 - 22:52

Witam .. PROSZE O POMOC .
w roku 1982 ustawa z dn 27.10.1977 zostało przepisane gospodarstwo rolne na brata . Ja miałam wtedy 17 lat . 2001 rok zmarł moj ojciec nie zostawil testamentu . moje pytanie jest takie czy fakt ze nie byłam pelnoletnia ma jakies znaczenie w tej sprawie ? i czy moge złozyc do sadu wniosek o wszczecie postepowania spadkowego ?

Gospodarstwo rolne w chwili smierci ojca
nie wchodzilo w sklad jego majatku,
a wiec nie jest dziedziczone.

czy fakt ze nie byłam pelnoletnia ma jakies znaczenie w tej sprawie ?

Nie

Każdy spadkobierca, który nie odrzucil spadek, może wystapić o stwierdzenie nabycia spadku i o jego dział

#7 Guest_kacpersky

Guest_kacpersky
  • Goście

Napisano 02 luty 2013 - 16:57

Witam!
W listopadzie 2012 roku zmarła moja Mama. Maiła podpisaną umowę z pewną firmą telekomunikacyjną, którą po śmierci Mamy rozwiązałem. Dziś otrzymałem maila (mój adres e-mail był podany w umowie) od firmy windykacyjnej, która prosi o pilny kontakt. Zadzwoniłem i poinformowano mnie iż do uregulowania Pani B. (moja Mama) ma ponad 160 zł. Nie duże pieniądze ale moja Mama do ostatnich swoich dni twierdziła, że z ową firmą telekomunikacyjną ma rachunki uregulowane. Szukaliśmy dowodów wpłat po śmierci Mamy ale bezskutecznie, prawdopodobnie zasiliły piec. Pani z infolinii poinformowała mnie, że jako spadkobiercy musimy uregulować należność, bo inaczej to inna firma windykacyjna z dużymi odsetkami a później w konsekwencji sąd. Pytanie co powinienem zrobić skoro nie mam żadnych możliwości weryfikacji słów mojej Mamy? Bać się sądu i komornika czy opierać się przy swoim?

#8 Guest_reene009

Guest_reene009
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2013 - 14:03

Witam
i zwracam się z gorącą prośbą o pomoc.

W 2006 roku zmarła moja mama. Pozostawiła dwóch spadkobierców, mnie i moją siostrę. I pozostawiła niestety niezapłacony dług, o którym nie miałyśmy pojęcia. We właściwym czasie nie zrzekłyśmy się spadku i niestety na wniosek wierzyciela zostało przeprowadzone w sądzie postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku.
Postanowienie sądu brzmi:
1. Sąd odmawia zatwierdzenia oświadczeń uczestniczek postępowania o uchyleniu się od skutków prawnych niezachowania terminu do złożenia oświadczeń o odrzuceniu spadku po ........
2. Stwierdza, że spadek po .......... na podstawie ustawy nabyły dzieci ..... i ..... w częściach równych po 1/2 części spadku każda z nich, które spadek przyjęły wprost.
3. Zasądza się od uczestniczek postępowania solidarnie na rzecz wnioskodawcy kwotę ..... tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Chciałabym zwrócić się do wierzyciela z prośbą o zawarcie ugody, która umożliwi mi spłatę należnej kwoty, tylko nie wiem, czy wierzyciel wyrazi zgodę. Moja siostra na stałe mieszka w Niemczech i twierdzi, że nie ma zamiaru niczego spłacać i oddawać, bo nie mieszka od wielu lat w Polsce i "nic jej nie mogą zrobić".
Proszę o podpowiedz, co mogłabym zrobić. Najbardziej interesuje mnie, czy wierzyciel może zawrzec ze mną ugodę na moją część odziedziczonego długu spadkowego, czy ugoda musi być na całość zaległości?
Wiem, że przy podejściu mojej siostry będzie z tym problem, a chciałabym spłacić swoją część długu w ratach, gdyż nie jestem w stanie spłacić jej jednorazowo. Dlatego zależy mi na ugodzie, gdyż to umożliwi mi spłatę i jednocześnie nie narazi na dalsze koszty komornicze i windykacyjne.
Czy wierzyciel ma prawo wyegzekwować należność tylko ode mnie (jestem bardziej uchwytna i łatwiej "namierzyć" mnie i moje dochody, a tym samym odzyskać długi chociażby w postępowaniu komorniczym), czy każda z nas odpowiada za swoją "część" długu spadkowego?

Bardzo proszę o pomoc i odpowiedz.
Z góry dziękuję.

#9 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2013 - 21:36

Czy wierzyciel ma prawo wyegzekwować należność tylko ode mnie

Do chwili działu spadku - tak

#10 Guest_Anika

Guest_Anika
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2013 - 14:24

W tym miesiącu zmarł mój daleki kuzyn. Jako, że nie miał bliższej rodziny niż nas (kuzynostwo) to my zorganizowaliśmy mu pogrzeb. Wiem, że zmarły kuzyn miał dziecko. Jednak nie możemy "znaleźć" matki dziecka. Wiemy jak się nazywa jednak nie wiemy gdzie mieszka. Nikt z rodziny niestety nie wie jak ją znaleźć. Czy jest jakaś możliwość uzyskania danych aby poinformować matkę dziecka o należnym jej spadku? Co jeżeli kuzyn miał więcej dzieci a my nie wiemy o ich istnieniu?

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2013 - 16:21

Prosze napisac wniosek do Wydz. Udostepniania Informacji Dep. Spraw Obywatelskich MSWiA, wniesc oplate 31 zl. lub jezeli byla chrzczona pojechac (a nie pisac) do parafii, tak zdobedzie Pani wiecej informacji, m. in. adres i poprosic gmine aby ustalila nowy adres, tez za oplata.
Jezeli tymi drogami nie uda sie znalesc matki to trzeba wnioskowac do sadu o ustalenie adresu poprzez dawanie ogloszen w prasie ogolnopolskiej, to jest dosc duzy koszt, kilka tys. zl.
W wypadku nie odnalezienia tej osoby sad ustali pelnomocnika dla niej i nalezna czesc spadku zostanie wplacona na konto sadu.

#12 Guest_myszka

Guest_myszka
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2013 - 13:31

Mam pytanie jak najrozsądniej byłoby postąpić w przypadku przyjęcia spadku. sprawa wygląda tak: dom wolnostąjący wraz z działką jest własnością zmarłego już mojego ojca. spadkobiercami jesteśmu tylko my: ja (córka), siotra (córka) i mama ( żna. w jakiej kolejności należałoby przeprowadzić postępowanie? czy moja mama musiałaby najpierw przepisać wszystko na siebie aby potem przepisać na córki, czy my wszyscy razem musielibyśmy wnieść sprawe o przejęcie spadku?moja mama rozmyśla aby spadek zapisać córkom w testamencie w obecności notariusza aby pozbyć się dodatkowych kosztów. czy istnieje taka możliwość? jak to najlepiej rozwiązać?

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2013 - 17:35

Kazda z osob zainteresowanych spadkiem moze zlozyc wniosek do sadu. Przepisac na kogos spadek mozna tylko wtedy gdy go sie faktycznie ma.
Oczywiscie mama ma prawo napisac nieskonczenie duzo testamentow, nie musza byc one potwierdzone przez notariusa, wtedy spadek przejdzie na osoby wskazane w testamencie lub ich dzieci.
Trzeba sprawdzic KW w internecie czy tylko ojciec byl jedynym wlascicielem nieruchomosci, darowizna miedzy bliskimi osobami w rodzinie nie spowoduje koniecznosci zaplaty w US podatku, trzeba dopilnowac aby zmiany wlasciciela byly odnotowane w KW gdyz notariusz nie zrobi aktu przeniesienia bez aktualnego wpisu w KW.

#14 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2013 - 22:05

W tej chwili wy dwie oraz mama jesteście współwłaścicielkami tej nieruchomości
i macie obowiązek ten stan prawny nieruchomości ujawnić w ksiedze wieczystej
Ale jeżeli nie macie zamiaru nic robić z tą nieruchomością,
to nikt wam głowy nie urwie, jeżeli tego nie zrobicie
Ja bym w ogóle nic nie robił; po śmierci mamy odziedziczycie tę nieruchomość na podstawie ustawy

#15 Guest_myszka

Guest_myszka
  • Goście

Napisano 05 lipiec 2013 - 08:32

dziękuję za porady
chceny aby mama zadecydowała, jaka część nieruchomości przypadnie jednej a jaka drugiej córce żeby się z siostra nie kłócić.

#16 Guest_anusia9

Guest_anusia9
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2013 - 00:38

Co zrobić w wypadku kiedy już jest odziedziczony spadek i już dawno zostały otwarte testamenty notarialne przez sąd, bo każde z pozostawiających w małżeństwie jednomyślnie napisali takiej samej treści testament,ale zabezpieczyli się,bo nikt nie umiera w tym samym czasie. I choć był użytkowany dom i działka(bo to zostało odziedziczone),to nie ma założonych ksiąg wieczystych.Co powinno się zrobić w takim wypadku? Od nowa otwierać testamenty? Jak to w ogóle doprowadzić do porządku? Bardzo prosze o pomoc.

#17 Guest_anusia9

Guest_anusia9
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2013 - 00:41

Przepraszam ale chyba dołączyłam do odpowiedzi ,a chciałam poruszyć nowy temat.

#18 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 05 kwiecień 2014 - 16:50

Prosze napisac wniosek do Wydz. Udostepniania Informacji Dep. Spraw Obywatelskich MSWiA, wniesc oplate 31 zl. lub jezeli byla chrzczona pojechac (a nie pisac) do parafii, tak zdobedzie Pani wiecej informacji, m. in. adres i poprosic gmine aby ustalila nowy adres, tez za oplata.
Jezeli tymi drogami nie uda sie znalesc matki to trzeba wnioskowac do sadu o ustalenie adresu poprzez dawanie ogloszen w prasie ogolnopolskiej, to jest dosc duzy koszt, kilka tys. zl.
W wypadku nie odnalezienia tej osoby sad ustali pelnomocnika dla niej i nalezna czesc spadku zostanie wplacona na konto sadu.

#19 Guest_KARAEZYNA

Guest_KARAEZYNA
  • Goście

Napisano 05 kwiecień 2014 - 16:50

#20 Guest_Damian

Guest_Damian
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2014 - 18:57

Damian> Ojciec był właścicielem nieruchomości o powierzchni> 0,36.00ha> Ojciec zmarł w listopadzie 2005r . Postępowanię o nabycię> spadku> odbyło się w lutym 2006r nadmieniam iż nieotrzymaliśmy do tej> pory> postanowienia sądu. W skład spadku po ojcu wchodzą> następującę> zabudowania> > a)budynek mieszkalny murowany> jednokondygnacyjny o powierzchni 72m2> wybudowany w 1963r> > b)budynek> gospodarczy murowany jednokondygnacyjny o powierzchni 19m2> wybudowany w> 1963r> > Nabyty spadek po ojcu wraz z braćmi zrzekliśmy się na> siostrę.> Nadmieniam iż na działce po ojcu wyżej wymienionej opróćz> tamtych> budynków wyżej wymienionych.> Stoi budynek gospodarczy o> powierzchni 300m2 i szopa drewniana które> należą do mojego> gospodarstwa rolnego,> którę prowadziłem i prowadzę od 36 lat.>> Ojciec nie odprowadzał od tych budynków podatku od nieruchomości.> >> Teraz siostra twierdzi że jest prawowitą właścicielką działki i>> budynków niewniesionych w spadek po ojcu.> > W 2013 r odała mnie do> komornika jako dłóżnika ,który dokonał> napaści na ten budynek> gospodarczy i szopę drewnianą . Napaści dokonał> wraz z policjantami> komendy , bez prawomocnego wyroku i klauzury> wykonalności. > W Szopie> drewnianej znajdował się rolniczy potrzebny do produkcji> rolnej.> > Ze> względu na dział majątku po ojcu czuję się współwłaścicielem>> działki> Pytanię > Co zrobić w tej skomplikowanej sprawię gdzię się> udać> > Pozdrawiam Damian>
jeśli ktoś może pomuc proszę o kontakt pawel93@o2.pl

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych