Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kiedy można zmienić nazwisko?


26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 670971 postów

Napisano 15 październik 2012 - 19:16



Komentarz do artykułu: Kiedy można zmienić nazwisko?

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 15 październik 2012 - 19:16

mam 9lat i chce zmienic nazwisko

#3 Guest_gosc

Guest_gosc
  • Goście

Napisano 24 październik 2012 - 18:16

mam tsy latka i hce smienic zasfisko jak to siem kórfa robi?

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 08 czerwiec 2013 - 10:05

Głupie dzieci mega face palm :)

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2013 - 15:02

mam 9lat i chce zmienic nazwisko

W tym przypadku bardzo ważne jest,dlaczego chcesz zmienić nazwisko,ponieważ jesteś niepełnoletnia.
Niemniej jednak to jest forum prawne i takiej odpowiedzi powinno się udzielić.
Do ukończenia 13 lat sama nie możesz wystąpić o zmianę nazwiska,ponieważ ta sprawę reguluje Kodeks Cywilny Art.11,Art.12
Art. 11.
Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności.
Art. 12.
Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie.

Tak więc zmiana nazwiska w Twoim przypadku może dokonać tylko jeden z rodziców lub wspólnie na ich wniosek o zmianę nazwiska.
Musisz też wiedzieć,ze w ustawie o zmianie imion i nazwisk jest taki zapis
Art. 1.
1. Zmiana imienia lub nazwiska obywatela polskiego na inne wskazane przez niego imię lub nazwisko może nastąpić na jego wniosek na zasadach określonych w przepisach niniejszej ustawy.
2. Zmiana imienia lub nazwiska osoby, która nie posiada żadnej przynależności państwowej, na inne wskazane przez nią imię lub nazwisko może nastąpić na jej wniosek, jeżeli osoba ta ma miejsca zamieszkania w Polsce.
3. Zmiana może dotyczyć również nazwiska rodowego osoby, która pozostaje lub pozostawała w związku małżeńskim.
Art. 2.
1. Wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu, jeżeli jest uzasadniony ważnymi względami.
2. Ważne względy zachodzą w szczególności, gdy wnioskodawca:
1) nosi nazwisko:
a) ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka,
B) o brzmieniu niepolskim,
c) posiadające formę imienia,
2) pragnie zmienić swoje nazwisko na nazwisko, którego używa, lub powraca do nazwiska, które zostało zmienione.

#6 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 28 sierpień 2013 - 11:05

Mam 18 lat już jestem pełnoletnia i chciałabym zmienić nietyloko nazwisko ale także imię ponieważ mam zamiar wyemigrować do kraju w krórym moje imie oraz nazwisko bendą niepoprawnie wypowiadane. Czy mogę zmienić imie i nazwisko? Jak sensownie uzasadnić moją decyzję?

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 28 sierpień 2013 - 17:03

W Polsce raczej nie zmienią Pani imienia i nazwiska z takiego powodu. Najlepiej zrobić to już po wyjeździe z Polski, czyli za granicą.

#8 Guest_Weronika

Guest_Weronika
  • Goście

Napisano 01 wrzesień 2013 - 17:02

Jakie mam szanse na zmiane nazwiska z powodu zamiaru wyjazdu na stałe za granice.??

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 01 wrzesień 2013 - 21:07

do Weronika
W artykule jest napisane z jakiego powodu można zmienić nazwisko. Nie słyszałam, żeby powodem zmiany nazwiska był wyjazd zagraniczny.

#10 Guest_Weronika

Guest_Weronika
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2013 - 13:27

Ja slyszłam że można tak uzasadnić swoją decyzję.

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2013 - 14:18

To po co pytasz? Słyszałaś, że można, to leć do urzędu i zmieniaj.

#12 Guest_Jacek

Guest_Jacek
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2013 - 19:09

Czy możliwa jest zmiana imienia żeńskiego na męskie w przypadku osób transseksualnych przed rozprawą sądową?

#13 Guest_cisco1703

Guest_cisco1703
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2014 - 19:07

Mam pytanie. W maju 2011 urodzil sie nam syn. W pazdzierniku 2012 wzielismy slub gdZie zona zostala przy swoim nazwisku I syn rowniez poniewaz mieszkamy za granica I zona stwierdzila ze nie mozemy czekac miesiac na zmiany w dowodzie I paszporcie ze wzgledu na prace. Mialo to nastapic w 2013. 3 miesiace po slubie zona zdradzala mnie I jestesmy w separacji. Czyli bylem wykolowany. Czy jako ojciec syna moge ubiegac sie o zmiane nazwiska na moje - ojca, bez zgody matki?

#14 Guest_użytkowinik

Guest_użytkowinik
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2014 - 01:13

Mam pytanie. W maju 2011 urodzil sie nam syn. W pazdzierniku 2012 wzielismy slub gdZie zona zostala przy swoim nazwisku I syn rowniez poniewaz mieszkamy za granica I zona stwierdzila ze nie mozemy czekac miesiac na zmiany w dowodzie I paszporcie ze wzgledu na prace. Mialo to nastapic w 2013. 3 miesiace po slubie zona zdradzala mnie I jestesmy w separacji. Czyli bylem wykolowany. Czy jako ojciec syna moge ubiegac sie o zmiane nazwiska na moje - ojca, bez zgody matki?

Jeżeli wystąpi pan z takim wnioskiem do sądu ,to na pewno po zbadaniu sprawy będzie to możliwe,ponieważ w krio jest taki zapis:/cytuję/
Art.73
§ 4. Uznanie ojcostwa może nastąpić także przed sądem opiekuńczym, a za granicą również przed polskim konsulem lub osobą wyznaczoną do wykonywania funkcji konsula, jeżeli uznanie dotyczy dziecka, którego oboje rodzice albo jedno z nich są obywatelami polskimi. Przepisy § 1-3 stosuje się odpowiednio.

#15 Guest_użytkowinik

Guest_użytkowinik
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2014 - 01:23

Dodam tylko,że w ustawie o zmianie imion i nazwisk: jest też taki zapis:

Art. 5. 1. Zmiana nazwiska obojga rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci.
2. Jeżeli zmiana nazwiska dotyczy tylko jednego z rodziców, rozciągnięcie jej na małoletnie dziecko wymaga zgody drugiego z rodziców, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo że jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Gdy dziecko ukończyło 14 lat, potrzebna jest również jego zgoda.
3. W razie braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do władzy opiekuńczej. Decyzja co do zmiany nazwiska małoletniego dziecka zapada po uprawomocnieniu się postanowienia władzy opiekuńczej.

#16 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2014 - 06:22

Mam nazwisko swojego byłego meza rozwod wzięliśmy w 2011 roku po kilku miesiącach jednak wróciliśmy do siebie i w listopadzie 2012 urodził się nasz synek ojciec dziecka jest alkoholikiem i sie rozstalismy ale dalej mam Jego nazwisko i nasz synek tez dzieckiem się nie interesuje przestal placic alimenty sprawa o odebranie wladzy jest w toku czy w zwiazku z powyzszym moge zmienic nazwisko sobie i dziecku

#17 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2014 - 18:45

Potrzebuje zmienić imię i nazwisko tzn. chce z Bartosza Cap zmienić na Bartolini Capone, gdzie mogę to zrobić. Pozdrawiam

#18 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 22 maj 2014 - 20:00

dzień dobry mam pytanie,obecnie mam 24lata i chciałabym wrócić do nazwiska biologicznych rodziców czy jest taka możliwość?



#19 Guest_ginger

Guest_ginger
  • Goście

Napisano 21 listopad 2014 - 17:10

Witam, chciała bym zmienić moje nazwisko rodowe na nazwisko np mojego dziecka, lub na nazwisko rodowe mojej matki. Nie jestem w związku formalnym (i nie zamierzam tego zmienić) tak więc zmiana na nazwisko partnera raczej nie wchodzi w grę. Jestem ostatnia z rodu co mój oprawca wbijał mi do głowy przez wiele lat dlatego też nie wyobrażam sobie noszenia go. Proszę podpowiedzieć czy mogę tego dokonać w artykule nie doszukałam się odpowiedzi. Pozdrawiam.

#20 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2015 - 14:52

wszędzie jest napisane jak zmienić nazwisko po rozwodzie....a jak to jest gdy wdowa chce wrócić do panieńskiego??



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych